Osteoartróza kolenných, bedrových kĺbov a prstov na rukách

14.01.2022 MUDr. Dagmar Demeterová

Súčasný rýchly životný štýl, nedostatok pohybu, nesprávna životospráva a stres prispievajú k vzniku rôznych ochorení kostí a kĺbov. Často ide o jednoduchý, no pre zdravie nebezpečný vzorec: čím viac kosti a kĺby zaťažujeme, tým viac ich poškodzujeme. Postupne prichádza bolesť, ktorej sa telo bráni obmedzením pohybu.

Hovoríme o takzvaných civilizačných ochoreniach. Degeneratívny proces kĺbov sa nazýva osteoartróza (tiež artróza), ktorá patrí medzi najčastejšie choroby pohybového aparátu. Najviac postihuje váhonosné kĺby – bedrové a kolenné kĺby, častokrát sú postihnuté aj prsty na ruke. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) tieto problémy postihujú viac ako polovicu obyvateľstva nad 60 rokov.

 

V článku sa dozviete:

  • Čo je osteoartróza a ako sa prejavuje
  • Ako prebieha liečba artrózy a ako je možné tomuto ochoreniu predchádzať
Artróza kolenných kĺbov - Kúpele Dudince

Čo je osteoartróza a aké sú jej príčiny

Osteoartróza patrí medzi reumatické ochorenia degeneratívne – ide pri nej o opotrebovanie až postupné znefunkčnenie niektorého či viacerých kĺbov. Artróza postihuje predovšetkým drobné kĺby rúk, váhonosné kĺby (bedrové, kolenné) a chrbticu. Môže sa prejavovať už po tridsiatke rovnako často u mužov i žien, vo vyššom veku postihuje takmer každého. Pri osteoartróze dochádza k opotrebovaniu chrupavky, ktorá pokrýva styčné plochy kĺbu na konci spájaných kostí. Narúša sa jej hladký povrch a dochádza k dráždeniu kostných buniek pod kĺbovou chrupavkou. Vznikajú pritom drobné mikrofraktúry a tzv. osteochondrofyty (akési výrastky alebo ostrohy), ktoré postupne obmedzujú pohyblivosť v postihnutom kĺbe a spôsobujú bolesť.

Príčiny vzniku osteoartrózy

  • Primárne – presné príčiny nie sú známe, ale vplyv majú viaceré faktory: vysoký vek, nadváha, hypermobilita, nadmerné preťažovanie kĺbu, porucha biomechaniky chôdze
  • Sekundárne – napr. predošlé poškodenie kĺbu úrazom, vrodené malformácie, zápaly, metabolické poruchy a iné príčiny

Ako sa osteoartróza prejavuje

Medzi hlavné prejavy artrózy patria:

  • bolesť, ktorá sa na začiatku ochorenia prejavuje len pri väčšej záťaži, napr. pri chôdzi v teréne alebo po schodoch. Tieto príznaky sú typické hlavne pri artróze kolena a bedrových kĺbov. Po niekoľkých hodinách však ustúpi. Bolesť má pichavý charakter. Postupne sa bolesť prejavuje aj pri bežnej chôdzi, v neskorších štádiách aj v pokoji a počas spánku.
  • opuch
  • obmedzenie pohybu
  • pocit nestability kĺbu
  • neskoršie štádia – hypotrofia až atrofia príslušných svalov (úbytok svalstva)

 

Druhy artrózy a jej príznaky

Osteoartróza ako degeneratívne ochorenie najčastejšie postihuje kolenné kĺby – vtedy hovoríme o gonartróze. Pri degeneratívnom postihnutí bedrových kĺbov hovoríme o koxartróze.

Koxatróza – príznaky Gonatróza – príznaky

Pri koxartróze môžu bolesti vyžarovať do oblasti slabín, na prednú stranu stehna, niekedy až do kolenného kĺbu. Pri chôdzi po schodoch sú bolesti výraznejšie smerom nahor. Postupne dochádza k obmedzeniu pohybu bedrového kĺbu, čím sa zároveň mení aj charakter chôdze – je kolísavá, prítomné je krívanie na postihnutú stranu. ​

 

Pri gonartróze sa bolesti prejavujú najmä pri chôdzi dole schodmi. Môžu vyžarovať do predkolenia a členka, niekedy až do bedrového kĺbu. Charakteristické sú bolesti na začiatku pohybu, ktoré sa po krátkom čase zmiernia alebo ustúpia. Pri gonartróze je typické opotrebovanie kolena na jednej strane, čím dochádza k deformitám končatín „kolená do X“ alebo „kolená do O“. Taktiež dochádza k poruche stabilizačných mechanizmov kolena, môže byť pocit nestability a pri záťaži sa môže koleno podlamovať, čo často vedie k pádom.​

 

Osteoartróza a prevencia – môže byť účinná?

Artrózu v pokročilom štádiu nemožno vyliečiť. Dôležité je proces ochorenia zastaviť alebo spomaliť. V rámci prevencie ale i liečby je dôležité včas:

  • zamedziť preťažovaniu pohybového ústrojenstva najmä dolných končatín a chrbtice
  • znížiť nadváhu alebo obezitu
  • dbať na dostatok a primeraný pohyb
  • dopriať si pravidelný odpočinok
  • rozcvičovať tie kĺby, ktoré sú pri práci a v bežnom dennom živote nedostatočne zaťažované a využívané
  • správne držanie tela a Škola chrbta
  • pri pokročilej artróze naopak dbať na pokoj a nepreťažovať kĺby – venovať sa však nenáročnej pohybovej aktivite (bicyklovanie po rovine, cvičenie vo vode, kúpeľná liečba a iné)
  • vyvarovať sa úrazom

Liečba artrózy

Liečba osteoartrózy musí byť komplexná, dlhodobá a jej cieľom je spomaliť chorobu, zmierniť bolesti, potlačiť zápal a zlepšiť kvalitu života. Môže byť:

  • nefarmakologická
  • medikamentózna
  • chirurgická

Nefarmakologická konzervatívna liečba artrózy

Pri prvých príznakoch osteoartrózy sa odporúča predovšetkým konzervatívna nefarmakologická liečba – predovšetkým zmena životosprávy, oporné pomôcky a najmä fyzioterapia napríklad aj v podobe kúpeľnej liečby zameranej na pohybové ústrojenstvo. Pacient by mal poznať príčiny a podstatu artrózy, mal by pravidelne cvičiť a dodržiavať zásady správnej životosprávy. Dôležité je používanie ortopedických pomôcok, šetrenie váhonosných kĺbov a chrbtice pred nadmerným zaťažením.

 

Medikamentózna liečba artrózy

Pri bolestivých príznakoch a slabo účinnej konzervatívnej liečbe sa nasadzuje farmakologická liečba. Lieky majú potlačiť bolesť a zápalové príznaky, neovplyvňujú však priebeh choroby. Môže ísť o analgetiká (paracetamol), nesteroidové protizápalové lieky, symptomaticky pomaly pôsobiace lieky, ktoré spomaľujú progresiu ochorenia alebo o lokálnu liečbu masťami, gélmi či náplasťami. Ich účinok nastupuje do niekoľkých hodín, ale problém natrvalo neodstráni.

Chirurgická liečba artrózy

Až v prípade neúspechu konzervatívnej liečby sa odporúča operačná liečba, čiže výmena postihnutého kĺbu za umelú náhradu. Toto rozhodnutie taktiež závisí od celkového stavu pacienta, od jeho veku, svalovej sily, hustoty kostí, v neposlednom rade je dôležitá aj spolupráca pacienta. Cieľom operačnej liečby je odstránenie bolesti a návrat hybnosti poškodeného kĺbu.

Rekonvalescencia a rehabilitácia po výmene kolenného, prípadne bedrového kĺbu prebieha u každého pacienta rôzne. Cieľom je dosiahnuť, aby sa pacient čo najrýchlejšie začlenil do bežného života a „nový“ kĺb začal používať v čo najkratšom čase od operácie.

 

Indikácie operačného zákroku:

  • pokročilá artróza, ktorá už nereaguje na konzervatívnu liečbu
  • reumatoidná artritída
  • ťažké úrazy
  • onkologické ochorenia

 

Kontraindikácie operačného zákroku:

  • ischemická choroba dolných končatín
  • stav po infekčnom zápale v danom kĺbe
  • akútne alebo chronické kožné ochorenia dolných končatín
  • závažné kardiopulmonálne ochorenia
  • chronická infekcia kdekoľvek v tele

 

Kúpeľná liečba na pohybové ústrojenstvo

Riaditeľka zdravotníckeho úseku Kúpeľov Dudince, MUDr. Dagmar Demeterová odporúča najvhodnejšie kúpeľné procedúry pri liečbe 1., 2. a 3. stupňa artrózy: „Pri liečbe osteoartrózy využívame v Dudinciach najmä ideálnu teplotu minerálnej vody (medzi 33 – 36 °C). Dudinská voda je vysoko mineralizovaná, obsahuje unikátnu kombináciu oxidu uhličitého a sulfánu. Podávame ju formou individuálneho vaňového alebo bazénového kúpeľa.“

Okrem minerálnej vody je pri liečbe dôležitá aj liečebná telesná výchova či fyzikálna terapia. Bolesť kĺbov môže znížiť aj magnetoterapia, kryoterapia či hydrokineziterapia (cvičenie vo vode). Jej cieľom je zmiernenie bolesti, zlepšenie alebo udržanie pohybu v kĺbe, zlepšenie cirkulácie, udržanie a zlepšenie rovnováhy, koordinácie a postoja. 

Svoje nezastupiteľné miesto v starostlivosti o pacienta po výmene bedrového alebo kolenného kĺbu v pooperačnom období (po zhojení rán) má kúpeľná liečba určená na pohybové ústrojenstvo