Poradňa

Najčastejšie otázky

Kedy nemám nárok na kúpeľnú liečbu?

Kúpeľnú liečbu schvaľuje príslušná zdravotná poisťovňa na základe doručeného návrhu. Okrem toho, či je návrh vyplnený správne a v súlade so zákonom, posudzuje poisťovňa aj ďalšie kritériá. Napríklad, či sa poistenec skutočne lieči na ochorenie, na ktoré mu bola navrhnutá kúpeľná liečba, či je indikácia v čase posudzovania platná, či nemá v anamnéze ochorenie, ktoré by bolo kontraindikáciou kúpeľnej liečby. Častým dôvodom zamietnutia návrhu je chýbajúca predchádzajúca ambulantná či ústavná liečba.

Pozrite si kontraindikácie kúpeľnej liečby - kedy pre vás liečba v kúpeľoch nie je vhodná.

Kedy nemôžem ísť do kúpeľov (aké sú kontraindikácie kúpeľnej liečby v Dudinciach)?

Či sú pre vás kúpele vzhľadom na váš zdravotný stav vhodné, rozhodne váš ošetrujúci lekár. Ak do nich idete ako pacient, musíte splniť zákonné podmienky a dodržiavať pravidlá liečby. 

Pozrite si, kedy kúpele nie sú pre vás vhodné - kontraindikácie kúpeľnej liečby.

Kedy môžem požiadať o kúpele / kúpeľnú liečbu hradenú zdravotnou poisťovňou (ako často)?

Prevažne platí, že v jednom kalendárnom roku je možné absolvovať kúpeľnú liečbu iba raz, pri niektorých raz za dva roky. Pri stavoch po úrazoch či operáciách je kúpeľná liečba možná len jedenkrát pre konkrétny stav.

Kto vypisuje kúpele? Čo mám urobiť, aby som dostal kúpele cez poisťovňu?

Ak kúpeľnú liečbu potrebujete a spĺňate podmienky, lekár (špecialista alebo všeobecný lekár) vám vypíše kúpeľný návrh. Podpísaný návrh so všetkými potrebnými dokladmi o vašom zdravotnom stave musíte doručiť najneskôr 6 týždňov pred tým, ako uplynie jeho platnosť daná zákonom, do Vašej zdravotnej poisťovne.

Kúpeľnú liečbu je potrebné absolvovať do určitého termínu, ktorý je pre každé ochorenie daný zákonom. V praxi to znamená, že do doby ukončenia platnosti návrhu na kúpeľnú liečbu treba kompletne absolvovať celú kúpeľnú liečbu.

Kúpeľnej starostlivosti musí predchádzať ambulantná zdravotná starostlivosť, alebo hospitalizácia.

Kto schvaľuje kúpele?

Poukaz na kúpeľnú starostlivosť vypisuje lekár – špecialista (podľa platnej právnej úpravy môže poukaz vypísať aj všeobecný lekár pre dospelých na základe nálezu príslušného lekára špecialistu). Lekári špecialisti vypisujú návrhy na kúpeľnú liečbu pacientom, ktorých majú v dispenzárnej starostlivosti, pretože odborne manažujú poskytovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť. 

Návrh na kúpeľnú liečbu spolu so zákonom predpísanými klinickými a laboratórnymi vyšetrenia (nesmú byť staršie ako tri mesiace) pacient doručí (poštou, alebo osobne) na pobočku svojej zdravotnej poisťovne.

Revízny lekár zdravotnej poisťovne schvaľuje návrh na kúpeľnú liečbu. Nesprávne vyplnený návrh vráti na doplnenie, alebo ho zamietne, ak nespĺňa zákonom stanovené kritériá. Zamietnutie návrhu musí revízny lekár vykonať s príslušným odôvodnením.
Návrh na kúpeľnú liečbu, ktorý spĺňa zákonom stanovené kritéria, musí zdravotná poisťovňa schváliť. Zdravotná poisťovňa poistencovi listom oznámi schválenie kúpeľnej liečby a kúpeľné zariadenie, v ktorom môže pacient kúpeľnú liečbu absolvovať.

Kto má nárok na kúpele v skupine A a kto v skupine B?

Zákon rozlišuje vážne a menej vážne diagnózy. Vzhľadom na diagnózy liečené v Dudinciach, do kategórie A patria dospelí trpiaci na:

 • stavy po operáciách obehového ústrojenstva
 • niektoré nervové ochorenia (ochrnutie)
 • stavy po operáciách alebo úraze pohybového ústrojenstva
 • nervovosvalové degeneratívne ochorenia

kategórii B sú menej vážne diagnózy: 

 • stavy po operáciách srdcových chýb
 • chronické ochorenia obehového systému
 • chronické nervové choroby
 • chronické ochorenia pohybového ústrojenstva
 • choroby z povolania
 • choroby súvisiace s vysokým krvným tlakom

Kúpeľnej starostlivosti musí predchádzať ambulantná zdravotná starostlivosť, alebo hospitalizácia.

 

Je vaša diagnóza medzi ochoreniami, ktoré liečime? Pozrite si indikácie kúpeľnej liečby

Aké diagnózy sa liečia v Dudinciach?

Ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka v dudinskej minerálnej vode umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Ide o:

 • Ochorenia pohybového aparátu
 • Kardiovaskulatórne ochorenia
 • Neurologické ochorenia
 • Choroby profesionálneho preťaženia
 • Prevencia proti týmto ochoreniam

 

Je vaša diagnóza medzi ochoreniami, ktoré liečime? Pozrite si indikácie kúpeľnej liečby

Naši lekári radi odpovedia na vaše otázky.

Otázky, ktoré sa za vás spýtali iní klienti

Kontakt na kúpeľného lekára
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

V prípade, že chcete kontaktovať niektorého nášho kúpeľného lekára, pošlite emailovú správu s Vašou otázkou na rezervacie@kupeledudince.sk. Vašu otázku posunieme lekárovi, ktorý Vás následne skontaktuje a odpovie Vám.

Nemôžem sa vám dovolať
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

V prípade, že sa k nám neviete dovolať (pravdepodobne sú všetky linky obsadené) odporúčame napísať nám Vašu otázku či požiadavku mailom na tomto odkaze kontaktný formulár. Pripíšte na seba aj telefonický kontakt a kolegyne z rezervačného oddelenia sa Vám čo najskôr ozvú späť.

kúpeľná liečbaliečené diagnózynárok na kúpeľnú liečbupo operácii
Mám umelé koleno, kúpele po operácii som absolvovala Á-čkové. Ako často môžem ísť na B? Mám nárok?

Nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine B máte na odporučenie lekára a po schválení príslušnou zdravotnou poisťovňou jedenkrát za 2 roky v indikačnej skupine VII (ochorenia pohybového aparátu).

kúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbu
Som po operácii kolena, prišívanie menisku. Operovali má na jednodňovej chirurgii. Mám tým pádom nárok na liečenie? Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Po nekomplikovaných artroskopických operáciách zvyčajne nie je nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine A. V prípade, ak po zákroku ostali následky v zmysle nedostatočného rozsahu pohybu v kolene a pod. Váš ošetrujúci lekár Vám môže navrhnúť ďalšie liečenie v kúpeľoch v indikačnej skupine "A," ktorú ale následne schvaľuje príslušná zdravotná poistovňa.

kedy do kúpeľovkúpeľná liečba
Som 4 mesiace po výmene kolenného klbu, kedy je najvhodnejšia kúpeľňa liečba hneď teraz, alebo môžem ísť aj v lete.
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Áno, na kúpeľnú liečbu môžete nastúpiť už teraz - odporúča sa najskôr 3 mesiace po operácii, pokiaľ neboli žiadne komplikácie.

kúpeľná liečba
Dobrý deň,mama bola pred 5 rokmi na operácii prsníku kvoli nádoru.Pred mesiacom už dobrala lieky, nález má negatívny.Môže nastúpiť na kúpeľnú liečbu ako samoplatca?Ďakujem za odpoveď.Šulíková
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Bolo by vhodné, aby na vstupné vyšetrenie aj ako samoplatca doniesla správu od onkológa, že ochorenie je v remisii a môže kúpeľnú liečbu absolovať.

Ako je to s procedúrami napr. cez Veľkú noc?
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

Ošetrovacie dni sú v dňoch pondelok až sobota, v nedeľu sa procedúry neposkytujú. Takisto to platí aj v období Veľkej noci (či už ide o veľkonočný pobyt alebo iný typ pobytu v tomto období). 

Dobrý deň chcem sa opýtať, nevieme sa dostať do Wellnes rubín... Už pred coronou sme si zakúpili permanatku do Wellnes a chcely by sme ju už využiť... Alebo preplatiť peniaze.. Aké máme možnosti?
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

Prosím, kontaktujte čo najskôr recepciu Vitálneho sveta Wellnea na tel. čísle +421455504983

kúpeľná liečbaliečené diagnózynárok na kúpeľnú liečbu
Manžel sa lieči na epilepsiu, EEG mal negatívne, záchvaty nemá. Pred 8 rokmi dostal kliešťovú encefalitídu a asi pred 3 rokmi nastal tras rúk. Neurológ povedal, že smeruje k Parkinsonovi. Má nárok na liečenie v skup. B?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Neviem presne, na čo sa chcete opýtať, z Vašej otázky to nie je jasné. Predpokladám však, že máte záujem o kúpeľnú liečbu u nás. V našich kúpeľoch sa nelieči epilepsia ako hlavná diagnóza. Ak ale pacient príde na liečenie s inou diagnózou a má popri tom epilepsiu, musí byť 3 roky bez záchvatov alebo mať EEG záznam bez patologických grafoelementov. Je potrebné dokladovať potvrdenie od neurológa. Parkinsonovu chorobu v našich kúpeľoch liečime, ale pacient musí byť sebestačný a mobilný (hygiena, užívanie liekov, stravovanie), v opačnom prípade musí mať doprovod na celý pobyt.

kúpeľná liečbaliečené diagnózynárok na kúpeľnú liečbu
Má pacient aj 10 rokov po podstúpení operácie driekovej platničky (nejde o miniinvazívny zákrok) nárok na kúpeľnú liečbu? Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Áno, máte nárok na kúpeľnú liečbu, ale len v indikačnej skupine B (ubytovanie a strava je v tomto prípade hradená pacientom).

kúpeľná liečbaliečené diagnózynárok na kúpeľnú liečbu
Mám nárok na kúpeľnú liečbu pri Crovnovej chorobe? Mám ju už 15 rokov, dakujem
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Kúpele Dudince túto diagnózu neliečia, prosím informujte sa napr. v Bardejovských kúpeľoch alebo v Nimnici.

kedy do kúpeľovkúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbupo úraze
Mám 67 rokov a 15.10.2022 som mala úraz. Bola som operovaná a hospitalizovaná (aktuálne mám ortézu). Jednalo sa o zlomeninu hormého konca ramennej kosti. Diag.: S42.20. Mám nárok na kúpeľnú liečbu? Ak áno, do akého termínu od úrazu o ňu môžem požiadať?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Áno, máte nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine A VII/10 do 12 mesiacov po úraze.

kúpeľná liečba
Lekár mi odporúča liečenie v skupine B. Je možné objednať si jednolôžkovú izbu s polpenziou?
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

Áno, je to možné. Štandardne doplatky za kúpeľnú liečbu za ubytovanie a stravu v B skupine uvádzame s plnou penziou, ale pri rezervácii termínu si môžete dohodnúť aj polpenziu aj ubytovanie v 1-lôžkovej izbe (v prípade voľných kapacít vo Vami vybranom termíne). Pre informáciu o doplatkoch pre rok 2022 pozrite našu webovú stránku na tomto odkaze. Doplatky pre rok 2023 budú zverejnené v najbližšom čase.

kúpeľná liečba
Mám pridelený liečebný pobyt VŠZP-písomne-list; ako mám ďalej pokračovať čo sa týka termínu-nástupu na liečenie; VYZVÚ MA KÚPELE DUDINCE S PRIDELENÝM TERMÍNOM, alebo si mám s k.Dudince termín dohodnúť ZAVOLANÍM DO KÚPEĽOV??? Čo mám robiť? Ako postupovať?
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

Predpokladáme, že máte poisťovňou schválený poukaz v skupine A v kúpeľnom zariadení Kúpele Dudince, a.s. (v Dudinciach je ešte jedno liečebné zariadenie Kúpele Diamant Dudince, š.p., ktoré nepatrí k našej spoločnosti). Poisťovňa schválený poukaz zasiela Vám alebo priamo do našich kúpeľov (odporúčame preto, aby ste si overili u nás, či sme Vaše schválenie kúpeľnej liečby obdržali aj my v kúpeľoch, ak nie, je potrebné nám ho zaslať písomnou formou). Návrh ešte prekontroluje vedúci lekár kúpeľov a následne sa Vám ozveme my a ponúkneme Vám najbližší voľný termín, resp. dohodneme sa s Vami na nástupe. V každom prípade Vám odporúčame skontaktovať nás na email: info@kupeledudince.sk a my Vám poskytneme presnejšie informácie ohľadom postupu aj termínu.

kúpeľná liečba
Mám záujem o pobyt Medical Platinum ako samoplatca - je možné v prípade záujmu priplatiť si na mieste procedúry navyše než sú tie 4, ktoré sú v cene? sú v cene
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

Samozrejme, v prípade Vášho záujmu a našich voľných kapacít to je možné. Odporúčame výber aj množstvo vzhľadom na Váš zdravotný stav konzultovať s kúpeľným lekárom pri nástupe na pobyt.

kúpeľná liečbaliečené diagnózy
Môžem absolvovať kúpeľňu liečbu pri Dne?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Dnu ako metabolické ochorenie v Kúpeľoch Dudince neliečime. Liečime len reaktívne a druhotné artritídy, ktoré vznikajú ukladaním solí kyseliny močovej v kĺboch a poškodzujú ich a to v indikačnej skupine B  VII/6.

kúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbu
Chcem sa spýtať, či mám nárok na kúpeľnú liečbu po operácii menisku s diagnózou S837 ďakujem za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Po nekomplikovanej AS kolena zvyčajne nie je nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine A. Samozrejme, záleží na tom, či koleno po AS je plne funkčné, či je plná hybnosť kolena a pod. To posudzuje Váš ošetrujúci lekár/operatér a ten v prípade nutnosti môže navrhnúť doliečenie cestou kúpeľnej liečby. Následne návrh schvaľuje príslušná zdravotná poisťovňa.

kúpeľná liečbaliečené diagnózynárok na kúpeľnú liečbu
Som po aetroskopii kolena, mám nárok na kúpelnú liečbu?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Po nekomplikovanej AS kolena zvyčajne nie je nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine A. Samozrejme, záleží na tom, či koleno po AS je plne funkčné, či je plná hybnosť kolena a pod. To posudzuje Váš ošetrujúci lekár/operatér a ten v prípade nutnosti môže navrhnúť doliečenie cestou kúpeľnej liečby. Následne návrh schvaľuje príslušná zdravotná poisťovňa.

kúpeľná liečbaPN-ka
Za pár týždňov by som mal nastúpiť na kúpeľnú liečbu sk. B, po operácii platničky v r. 2018. Chcel by som sa spýtať či je možné ju absolvovať aj napriek tomu že som v súčasnosti liečený (PN) na tzv. tenisový lakeť. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Áno, na kúpeľnú liečbu môžete nastúpiť, len je potrebné o tom informovať Vášho praktického lekára.

kúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbupo úraze
Som po úraze – zlomenine predkolenia, obe kosti. Mám, prosím, nárok na kúpeľnú liečbu aj keď som sa rozhodla to liečiť konzervatívne nie operačne?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Áno, máte nárok na kúpeľnú liečbu po úraze, zlomenine, aj keď liečba bola konzervatívna. Nárok máte do jedného roka po úraze v indikačnej skupine A VII/10.