Poradňa

Najčastejšie otázky

Kedy nemám nárok na kúpeľnú liečbu?

Kúpeľnú liečbu schvaľuje príslušná zdravotná poisťovňa na základe doručeného návrhu. Okrem toho, či je návrh vyplnený správne a v súlade so zákonom, posudzuje poisťovňa aj ďalšie kritériá. Napríklad či sa poistenec skutočne lieči na ochorenie, na ktoré mu bola navrhnutá kúpeľná liečba, či je indikácia v čase posudzovania platná, či nemá v anamnéze ochorenie, ktoré by bolo kontraindikáciou kúpeľnej liečby. Častým dôvodom zamietnutia návrhu je chýbajúca predchádzajúca ambulantná či ústavná liečba.

Pozrite si kontraindikácie kúpeľnej liečby - kedy pre vás liečba v kúpeľoch nie je vhodná.

Kedy nemôžem ísť do kúpeľov (aké sú kontraindikácie kúpeľnej liečby v Dudinciach)?

Či sú pre vás kúpele vzhľadom na váš zdravotný stav vhodné, rozhodne váš ošetrujúci lekár. Ak do nich idete ako pacient, musíte splniť zákonné podmienky a dodržiavať pravidlá liečby. 

Pozrite si, kedy kúpele nie sú pre vás vhodné - kontraindikácie kúpeľnej liečby.

Kedy môžem požiadať o kúpele / kúpeľnú liečbu hradenú zdravotnou poisťovňou (ako často)?

Prevažne platí, že v jednom kalendárnom roku je možné absolvovať kúpeľnú liečbu iba raz, pri niektorých raz za dva roky. Pri stavoch po úrazoch či operáciách je kúpeľná liečba možná len jedenkrát pre konkrétny stav.

Kto vypisuje kúpele? Čo mám urobiť, aby som dostal kúpele cez poisťovňu?

Ak kúpeľnú liečbu potrebujete a spĺňate podmienky, lekár (špecialista alebo všeobecný lekár) vám vypíše kúpeľný návrh. Podpísaný návrh so všetkými potrebnými dokladmi o vašom zdravotnom stave musíte doručiť najneskôr 6 týždňov pred tým, ako uplynie jeho platnosť daná zákonom, do Vašej zdravotnej poisťovne.

Kúpeľnú liečbu je potrebné absolvovať do určitého termínu, ktorý je pre každé ochorenie daný zákonom. V praxi to znamená, že do doby ukončenia platnosti návrhu na kúpeľnú liečbu treba kompletne absolvovať celú kúpeľnú liečbu.

Kúpeľnej starostlivosti musí predchádzať ambulantná zdravotná starostlivosť, alebo hospitalizácia.

Kto schvaľuje kúpele?

Poukaz na kúpeľnú starostlivosť vypisuje lekár – špecialista (podľa platnej právnej úpravy môže poukaz vypísať aj všeobecný lekár pre dospelých na základe nálezu príslušného lekára špecialistu). Lekári špecialisti vypisujú návrhy na kúpeľnú liečbu pacientom, ktorých majú v dispenzárnej starostlivosti, pretože odborne manažujú poskytovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť. 

Návrh na kúpeľnú liečbu spolu so zákonom predpísanými klinickými a laboratórnymi vyšetrenia (nesmú byť staršie ako tri mesiace) pacient doručí (poštou, alebo osobne) na pobočku svojej zdravotnej poisťovne.

Revízny lekár zdravotnej poisťovne schvaľuje návrh na kúpeľnú liečbu. Nesprávne vyplnený návrh vráti na doplnenie, alebo ho zamietne, ak nespĺňa zákonom stanovené kritériá. Zamietnutie návrhu musí revízny lekár vykonať s príslušným odôvodnením.
Návrh na kúpeľnú liečbu, ktorý spĺňa zákonom stanovené kritéria, musí zdravotná poisťovňa schváliť. Zdravotná poisťovňa poistencovi listom oznámi schválenie kúpeľnej liečby a kúpeľné zariadenie, v ktorom môže pacient kúpeľnú liečbu absolvovať.

Kto má nárok na kúpele v skupine A a kto v skupine B?

Zákon rozlišuje vážne a menej vážne diagnózy. Vzhľadom na diagnózy liečené v Dudinciach, do kategórie A patria dospelí trpiaci na:

 • stavy po operáciách obehového ústrojenstva
 • niektoré nervové ochorenia (ochrnutie)
 • stavy po operáciách alebo úraze pohybového ústrojenstva
 • nervovosvalové degeneratívne ochorenia

kategórii B sú menej vážne diagnózy: 

 • stavy po operáciách srdcových chýb
 • chronické ochorenia obehového systému
 • chronické nervové choroby
 • chronické ochorenia pohybového ústrojenstva
 • choroby z povolania
 • choroby súvisiace s vysokým krvným tlakom

Kúpeľnej starostlivosti musí predchádzať ambulantná zdravotná starostlivosť, alebo hospitalizácia.

 

Je vaša diagnóza medzi ochoreniami, ktoré liečime? Pozrite si indikácie kúpeľnej liečby

Aké diagnózy sa liečia v Dudinciach?

Ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka v dudinskej minerálnej vode umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Ide o:

 • Ochorenia pohybového aparátu
 • Kardiovaskulatórne ochorenia
 • Neurologické ochorenia
 • Choroby profesionálneho preťaženia
 • Prevencia proti týmto ochoreniam

 

Je vaša diagnóza medzi ochoreniami, ktoré liečime? Pozrite si indikácie kúpeľnej liečby

Naši lekári radi odpovedia na vaše otázky.

Otázky, ktoré sa za vás spýtali iní klienti

kúpeľná liečba
Aké budete mať doplatky sk. B v 2. polroku?
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

Doplatky za ubytovanie a stravu pri kúpeľnej liečbe čiastočne hradenej zdravotnou poisťovňou v skupine B sú v súčasnosti schválené našou spoločnosťou iba na I. polrok 2018. Na našej webovej stránke Vás budeme čoskoro informovať aj o cenách doplatkov pre druhý polrok.

kúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbu
Chcem sa opýtať, či mám nárok na kúpeľnú liečbu, bola som operovaná na koleno - mám diagnózu S 83,0 a na akú skupinu - A alebo B?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Po jednoduchých a nekomplikovaných artroskopických operáciach na pohybovom aparáte nie je nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine “A”. Ale v prípade komplikácii s obmedzením hybnosti Váš zdravotný stav môže prehodnotiť špecialista a navrhnúť kúpeľnú liečbu, ktorú následne schvaľuje príslušná zdravotná poisťovňa.

kúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbunemám nárok na KL
Chcela by som Vás poprosiť o informáciu, či sa môže ísť do kúpeľov keď má osoba ľahkú inkontinenciu moču? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Pri inkontinencii moču I.  a II. stupňa možno urobiť výnimku a klienta odliečime. Je však potrebné mať potvrdenie od urológa, resp. gynekológa s vyjadrením stupňa inkontinencie moču. 

kúpeľná liečba
Ak sa mám rozhodnúť absolvovať kúpeľnú liečbu po operácii srdca ako pacient v Dudinciach, v čom sú Dudince podľa Vás iné, resp. aké výhody klady a zápory by ste vyzdvihli, ak by sme mali porovnať kúpele Sliač alebo Vyšné Ružbachy?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku
Myslím si, že na túto otázku veľmi ťažko odpovedať. Bolo by najlepšie, keby ste si sami porovnali jednotlivé kúpele, napr. na základe informácii na webovej stránke príslušných kúpeľoch. Je to na rozhodnutí klienta, ktoré kúpeľné zariadenie preferuje, či už z hľadiska sympatií, resp. vzdialenosti od bydliska. V Kúpeľoch Dudince máme komplexné personálne i materiálno-technické vybavenie na poskytovanie komplexnej rehabilitačnej starostlivosti u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. 
PN-ka
Platí ešte stále, že ak nastúpim na liečebný pobyt skupiny B, vypíšete mi v kúpeľoch PN? Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Áno, pri nástupe na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine B Vám môžeme vypísat práceneschopnosť.

kúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbu
Pred viac ako týždňom som sa pýtala, či mám nárok na kúpeľnú liečbu, ak mi vybrali polyp v žalúdku (polypektomia) a opakujú sa mi pažerákové varixy. Ešte som nedostala odpoveď. Sú vhodné kúpele v Dudinciach alebo niekde inde?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Ospravedlňujeme sa za oneskorenú odpoveď. V Kúpeľoch Dudince neliečime ochorenia zažívacieho traktu. Vhodné kúpele Vám odporučí Váš ošetrujúci lekár, gastroenterológ, prípadne praktický lekár.

nárok na kúpeľnú liečbunemám nárok na KL
Chcela by som sa informovať, či mam nárok na kúpeľnú liečbu po operácii tenisového a golfového lakťa DG M77.1,M77.0.
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Po jednoduchých, nekomplikovaných artroskopických operáciach nie je nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine A. Zdravotný stav však pri prípadných komplikáciach posudzuje Váš lekár - špecialista, operatér, ktorý môže vypísať návrh na kúpeľnú liečbu. Tú následne schvaľuje príslušná ZP.  

kúpeľná liečbavysoký krvný tlak
Dakujem za odpoved, ale pytala som sa, ci mozem u vas absolvovat, nie kupelnu liecbu ale ustavnu liecbu na vysoky tlak a ak, tak ake su podmienky absolvovania ustavnej liecby. Ktora institucia schvaluje ustavnu liecbu?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Nerozumiem presne Vašej otázke. Sme kúpeľné zariadenie, teda poskytujeme kúpeľnú liečbu ústavnú a ambulantnú pri srdcovo-cievných ochoreniach, a teda aj pri vysokom krvnom tlaku. Návrh na kúpeľnú liečbu Vám vypisuje Váš praktický lekár alebo špecialista (internista, kardiológ) a schvaľuje ho príslušná zdravotná poisťovňa. Ak pod ústavnou liečbou myslíte nemocnicu, tak sa musíte obrátiť na Vášho praktického lekára, či je takáto liečba u Vás nutná a indikovaná. 

kúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbuvysoký krvný tlak
Chcem sa opýtať, či môžem u vás nastúpiť na ústavnú liečbu vysokého tlaku a ako sa ústavná liečba hradi
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Nárok na kúpeľnú liečbu pri vysokom krvnom tlaku máte, ak ste v sústavnej liečbe praktického lekára, repektívne internistu, kardiológa a to v indikačnej skupine B. Ide o kúpeľnú liečbu čiastočne hradenú zdravotnou poisťovňou, ubytovanie a stravovanie si klient platí sám.

nárok na kúpeľnú liečbunemám nárok na KL
11.9.2017 mi budú robiť plastiku zkríženého väzu, mám nárok na kúpeľňu liečbu v skupine A? Kedy si môžem o ňu požiadať a kto ju vypisuje?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Po artroskopických nekomplikovaných zákrokoch zvyčajne nemáte nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine A, ale v tomto prípade po plastike väzu môže navrhnúť kúpeľnú liečbu operatér a následne ju schvaľuje príslušná zdravotná poisťovňa. Prípadný nárok máte do 12 mesiacov po operácii.

kúpeľná liečbanemám nárok na KL
Som po mozgovej príhode, ktorú som mala v marci, podávala som si k vám na kúpeľnú liečbu, ale poisťovňa mi ju neschválila, pretože som bola v NRC v Kováčovej. Je nejaká iná možnosť na kúpeľnú liečbu u vás aspoň na 14 alebo viac dní? Som stále na PN.
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Môžete využiť  pobyt ako samoplatca - odporúčame Vám pobyt Medical Gold resp. Silver. Upozorňujem však, že musíte byť sebestačná (osobná hygiena, užívanie liekov, stravovanie, pohyblivosť...). V opačnom prípade je nutný doprovod. 

kúpeľná liečbaliečené diagnózy
Sú kúpele v Dudinciach vhodné aj pre liečbu tŕpnutia rúk a bolesti krčnej chrbtice?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Áno, v Kúpeľoch Dudince liečime aj ochorenia pohybového aparátu, teda aj ochorenia krčnej chrbtice a z toho vyplývajúcich ťažkosti.

kúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbunemám nárok na KL
V decembri 2016 som absolvoval operáciu platničky L5 S1, v septembri som absolvoval kúpeľnú liečbu skupiny "A". V apríli 2017 som absolvoval operáciu, plastiku krížneho väzu. Mám nárok na ďalšiu kúpeľnú liečbu skupiny "A" v jednom roku?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine A po jednoduchej, nekomplikovanej artroskopickej operácii nemáte. Iba v pripade komplikacii, resp. ak je obmedzena hybnosť a funkcia kolenného kĺbu, môže špecialista odporučiť kúpeľnú liečbu, ktorú následne schvaľuje príslušná zdravotná poistovňa.

doprovod v kúpeľoch
pacientka bola operovaná v júni na chrbticu, má veľmi ťakú pohyblivosť chodí s 2 francúzskymi barlami veľmi pomaly, ak by absolvovala kúpele, má stály doprovod zdravotného personálu? V izbe je samostatná, ale do jedálne a na procedúry nie - bude mať 80 ro
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Poskytujeme doprovod len na procedúry v pracovné dni. Pacient musí byť sebestačný čo sa týka hygieny, užívanie liekov a schopnosti stravovania. Pacientka mohla by byť prijatá na kúpeľnú liečbu len s doprovodom na celý pobyt. 

kúpeľná liečba
Chcela by som sa opýtať, ak má priateľ psoriázu, či môže navštíviť kúpele, jedná sa o lenivý víkend.
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Psoriáza nie je kontraindikáciou kúpeľnej liečby v Kúpeľoch Dudince ani pobytu “Lenivý víkend”, pokiaľ, samozrejme, nemá klient akútnu exacerbáciu ochorenia. 

kúpeľná liečba
Je u vás voľné a dá sa ako samoplatca na týždeň a koľko by to stalo alebo cez víkend piatok - nedeľa.
Odpovedá: Mgr. Anna Kupčuljaková, marketing kúpeľov

Ohľadom obsadenosti v konkrétny termín Vám odporúčame kontaktovať naše rezervačné oddelenie na tel.: 045/550 4444 alebo prostredníctvom emailu: rezervacie@kupeledudince.sk. Môžete si pozrieť aj našu ponuku relaxačných a víkendových pobytov, kde Vám naša kalkulačka hneď aj vyráta cenu za pobyt.

kúpeľná liečbaliečené diagnózy
Majú Vaše kúpele integrovaný Komplexný systém kardiovaskulárnej rehabilitácie, a keď áno, kde o tom nájdem potrebné informácie na Vašom webe???
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku
V Kúpeľoch Dudince liečime aj ochorenia srdcovocievného aparátu v indikačnej skupine A II/9 do 6 mesiacov po operácii na srdci a po angioplastike vhodné na II. fázu rehabilitácie a stavy po rekonštrukčných operáciach na cievnom systéme a srdci do 12 mesiacov po operácii v indikačnej skupine II/10 a II/11. Na  kardiovaskulárnu rehabilitáciu sme komplexne vybavení personálne i technicky podľa požiadaviek MZ SR. 
nárok na kúpeľnú liečbuvysoký krvný tlak
Už 16 rokov sa liečim na vysoký krvný tlak. Pravidelne užívam lieky a tak cca raz za pol roka mávam kontroly u interného lekára. Užívaním liekov sa mi tlak podarilo stabilizovať na normálnu hodnotu. Bez užívania to však nejde. Mám nárok na kúpeľňu liečbu?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Pokiaľ ste v pravidelnej starostlivosti špecialistu (napr. internistu), pri hypertenzii - vysokom krvnom tlaku máte nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine B, čiastočne hradenú zdravotnou poisťovňou (ubytovanie a stravovanie si hradí pacient sám).

liečené diagnózy
Ste zameraní aj na nadváhu?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

V žiadných liečebných kúpeľoch v SR bohužiaľ “Obezita” nie je v indikačnom zozname. Samozrejme, vieme Vám pripraviť liečebný program - diétu a pohybovú aktivitu vzhľadom na Váš zdravotný stav a prípadné ochorenia, ktoré často vznikajú následkom nadváhy (ochorenie srdcovo cievného aparátu, vysoký TK, cukrovka, ochorenia pohybového aparátu).

doprovod v kúpeľochkúpeľná liečbanárok na kúpeľnú liečbu
Má manžel nárok na kúpele v skupine B pre ischem. NCMP s ľahkou dyzatriou, s ľahkou I sin. hemiparézou, centrálnou léziou n. VII vľavo?
Odpovedá: MUDr. Demeterová Dagmar, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku

Po náhlej cievnej príhode mozgovej máte nárok na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine B. Návrh vypisuje praktický lekár, alebo neurológ, u ktorého ste v pravidelnej starostlivosti. Návrh následne schvaľuje príslušná zdravotná poisťovňa. Podmienkou je, že klient musí byť sebestačný (hygiena, stravovanie, užívanie liekov a podobe). V opačnom prípade je potrebný doprovod počas celej kúpeľnej liečby.