Tajomstvá masáže: Prečo sa nechať masírovať a akú masáž zvoliť?

Masáž je dôležitou súčasťou pobytu v Kúpeľoch Dudince. A nezáleží na tom, či ide o liečebný, alebo relaxačný (preventívny) pobyt, masáž posilňuje zdravie a vplýva aj na psychiku človeka. 

 

V tomto článku sa dozviete:

 • čo sa deje v tele vďaka masáži
 • či je masáž naozaj vhodná pre každého
 • aké druhy masáží môžete absolvovať v Kúpeľoch Dudince
 • čo s tým, ak vás po masáži "všetko" bolí
Masáž v Kúpeľoch Dudince

Masáž je súčasťou mechanoterapie. Ide o sústavu hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Jej cieľom je zvýšiť fyzickú kondíciu, odstrániť únavu a v neposlednom rade liečiť.

Pri masáži sú cieľovým tkanivom svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby, lymfatické uzliny alebo dokonca orgány tráviaceho systému. Masáž má vplyv aj na funkciu mozgovej  kôry, čo má dosah na celkový zdravotný stav človeka. Masáž navodí celkovú relaxáciu, aj preto ju kúpeľní lekári odporúčajú takmer pri všetkých pobytoch.

Čo sa deje vo vašom tele vďaka masáži

Masážou dochádza:

 • k úľave bolesti, čo je jej hlavným priaznivým účinkom
 • znižuje stavy úzkosti pri rôznych stresových situáciách
 • pôsobí na krvný tlak a pulz: dochádza k zníženiu tlaku krvi a pulzovej frekvencie
 • stimuluje imunitný systém zvýšením lymfocytov v periférnej krvi

 

Masáž znamená dotknúť sa

Slovo masáž pochádza z francúzskeho slova  „massage,“ a to je zas pravdepodobne prebraté z arabského slova „masa“, čo znamená dotknúť sa, ohmatať, manipulovať. Z toho vyplýva, že masáž je vlastne pôsobenie na telo a manipulácia telom pomocou tlaku, impulzu či vibrácie. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, predlaktím, kolenami, chodidlom, ale tiež pomocou mechanických pomôcok. Všetko záleží na druhu masáže.

 

Je masáž naozaj vhodná pre každého?

Všetky druhy masáží majú svoje indikácie (ochorenia a stavy, pri ktorých sú odporúčané), ale i kontraindikácie (stavy a ochorenia, kedy aplikácia masáže nie je vhodná), a preto je veľmi dôležité poradiť sa v prípade nejasnosti s lekárom, pretože len správne indikovaná masáž vedie k podpore zdravia.

Masáže, ktoré môžete absolvovať v Kúpeľoch Dudince:

 • Klasická masáž čiastočná, resp. celotelová je najčastejšie používaná masáž v rámci relaxácie a liečby ochorení pohybového aparátu a neurologických ochorení. Má výrazné relaxačné účinky, uvoľňuje stuhnuté svaly, pôsobí proti stresu a depresii, upravuje spánok a odstraňuje psychické napätie.

   

 • Lymfodrenážna masáž celotelová, resp. čiastočná je masáž hĺbkových a povrchových uzlín a ciev  lymfatického systému. Zvyšuje vylučovanie toxínov metabolizmu z organizmu, urýchľuje regeneráciu organizmu po zaťažení alebo športovom výkone.
   
 • Anticelulitídna masáž sa používa hlavne pri celulitíde. Dochádza tu k ukladaniu a množeniu tukových buniek v predilečných partiách, hlavne v oblasti stehien a sedacieho svalstva, ktoré trápia hlavne ženy.
   
 • Reflexná masáž chodidiel využíva  množstvo tlakových techník, ktoré stimulujú konkrétnu reflexnú oblasť chodidla s úmyslom vyvolať pozitívne zmeny reflexnými cestami v iných častiach tela. Pozitívne účinky má pri ochoreniach krčnej chrbtice, bedrovej chrbtice, migréne, ale má pozitívny účinok aj pri autoimunitných ochoreniach, ako je napríklad bronchiálna astma, progresívna polyartritída, Morbus Bechterew, alergie a iné choroby.
   
 • Reflexná segmentová masáž sa od klasickej masáže líši technikou hmatov a miestom aplikácie. Vykonáva sa na povrchu kože na tých miestach, ktoré sú sekundárne zmenené dôsledkom reflexného mechanizmu pri základnom ochorení. Základom tejto masáže je poznatok, že existujú vzájomné funkčné vzťahy medzi oblasťami kože, svalov, kostí, šliach, nervov a podkožného tkaniva a medzi vnútornými orgánmi, ktoré sú inervované z rovnakých segmentov miechy.
   
 • Havajská masáž LOMI LOMI  je založená na havajskej filozofii, ktorá verí, že fyzická, mentálna, emocionálna a duchovná časť človeka sú neodmysliteľnou súčasťou jedného celku a treba ich liečiť súčasne. Masážou, teda fyzickej časti celku tela, sa uvoľňuje napätie, zvyšuje sa tok lymfy s následnou detoxikáciou tela, čo následne vedie k hĺbkovej harmónii a vyrovnanosti.
   
 • Medová detoxikačná masáž. Je dokázané, že včelí med má liečivé účinky, ktoré sa využívajú pri tomto druhu masáže. Medová masáž organizmus silne oživuje a odstraňuje splodiny metabolizmu, odstraňuje toxíny z tela, pomáha pri reumatologických ochoreniach, ochoreniach pohybového aparátu, odstraňuje stres, únavu, opotrebovanie organizmus dôsledkom starnutia resp. nezdravého životného štýlu. Zároveň sa prostredníctvom medovej masáže do pokožky vstrebávajú dôležité stopové prvky, minerály a vitamíny obsiahnuté v mede.
   
 • Masáž horúcimi lávovými kameňmi. Pri tejto masáži teplo z horúcich lávových kameňov pôsobí na meridiány – energetické dráhy – podľa čínskej medicíny dochádza k ich uvoľňovaniu a opätovnému prietoku energie. Výsledkom je stimulácia krvného obehu, podpora imunitného systému, uvoľnenie svalových spaziem a šľachového systému.

   

Vedeli ste, že aj masáž môžete darovať?

Ak svojmu blízkemu kúpite darčekový poukaz na konkrétnu hodnotu, môže tento príspevok využiť napríklad aj na niektorú z masáží. Je to dobrá voľba aj pre tých, ktorí sa k nám chystajú na liečbu cez poisťovňu a počas pobytu budú oslovovať narodeniny či meniny.

 

Máte na druhý deň po masáži pocit, že vás všetko bolí? Ide o normálnu reakciu tela

Je to dôsledok zvýšeného metabolizmu a vyplavovania toxínov z tela. Táto „svalovica“ však spontánne ustúpi, takže nie je dôvod na paniku. Vysvetľuje MUDr. Dagmar Demeterová, riaditeľka zdravotníckeho úseku Kúpeľov Dudince: „Aj počas masáže môžete pociťovať bolesť, je to kvôli tomu, že masér roztláča bolestivé (spúšťové) body vo svaloch (tzv. trigger points), ktoré vznikajú v oblasti svalových spazmov. Niekoho môže po masáži bolieť hlava, treba preto dodržiavať pitný režim, pred masážou nepiť alkoholické nápoje a aspoň hodinu nejesť ťažké jedlá.

Prechodne môže byť reakciou na masáž aj zvýšenie telesnej teploty. Ťažkosti sa vyskytujú sporadicky, každý človek je iný a inak na masáž reaguje. Vplýva na to aj celkový zdravotný stav človeka a jeho fyzická a psychická kondícia.

Ústup ťažkostí je spontánny, liečbu na to nie je potrebné riešiť, pri citlivých jedincoch je vhodné užiť napríklad paracetamol alebo ibuprofen.“