Syndróm karpálneho tunela - jeho príznaky a liečba

10.04.2017 MUDr. Dagmar Demeterová

Pracujete často s počítačovou myšou či klávesnicou? Dbajte na správne zásady, liečba karpálneho tunela (boľavého zápästia) býva zdĺhavá. Prečítajte si, čo je karpálny tunel, aké sú príznaky syndrómu karpálneho tunela, koho najčastejšie postihuje a ako prebieha jeho liečba.

Syndróm karpálneho tunela

Príznaky syndrómu karpálneho tunela

Brní vám ruka, cítite v nej mravčenie a bolesti. V noci sa zobudíte na to, že si zrazu necítite ruku a musíte si ju pomasírovať, aby „ožila“. Zdá sa, akoby ste v ruke strácali silu. Aj citlivosť prstov sa vám zhoršuje a problém vám robí uchopiť jemné predmety. Poznáte tieto príznaky? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o syndróm karpálneho tunela.

Čo je syndróm karpálneho tunela

Zápästný (karpálny) tunel je úzka štrbina v oblasti zápästia, ktorú z troch strán ohraničujú zápästné kostičky a zo štvrtej zápästné väzivo. Do dlane ním prechádza deväť šliach a stredový nerv, prenášajúci vzruchy z mozgu do ruky. Úraz alebo opuch niektorej šľachy zmenší priestor v zápästnom tuneli a následne je stredový nerv utláčaný. Stlačený a podráždený nerv spôsobuje bolesti a zápal. Vtedy hovoríme o tzv. syndróme karpálneho tunela (počítačova ruka, "myší" syndróm).

Koho postihuje syndróm karpálneho tunela najčastejšie

 • ľudí pracujúcich pri počítači stereotypným pohybom myšou a písaním na klávesnici
 • krajčírky
 • klaviristov, gitaristov
 • robotníkov pracujúcich so zbíjačkou
 • ľudí s cukrovkou a rôznymi zápalovými ochoreniami

Trpia ním častejšie ženy, pretože výkyvy hormónov v priebehu menštruačného cyklu môžu vyvolať opuchy tkaniva, ktoré obklopuje zápästný tunel.

 

Liečba karpálneho tunela pomocou Tecar SIN terapie

Najdôležitejšia je prevencia

Syndróm sa zvyčajne vyvinie, keď prsty na rukách opakovane robia tú istú činnosť a dlhý čas stláčajú napr. klávesy alebo držia počítačovú myš. Skontrolujte si, ako máte umiestnenú klávesnicu na stole. Aká je poloha myši? Ak nie sú vhodne prispôsobené človeku, vzniká  bolesť zápästia. Pracujete často s myšou? Dbajte na to, aby ste mali zápästia voľne položené na pracovnej ploche (v jednej rovine s predlaktím). Inak sa vám ruky a zápästia unavia, šľachy, väzy a mäkké tkanivá opuchnú a tlačia na stredový nerv.

Ako si udržať zdravé zápästie - Kúpele Dudince

Liečba syndrómu karpálneho tunela

V prípade, že sa u vás prejavujú vyššie uvedené príznaky, čím skôr vyhľadajte pomoc odborníka. Liečba syndrómu karpálneho tunela býva zdĺhavá.

 • kľudový režim a rehabilitácia
  Zápästie je potrebné znehybniť ortézou alebo dlahou na noc a čo najmenej namáhať. V ľahších prípadoch pomáha kľudový režim a rehabilitácia. V Kúpeľoch Dudince využívame na liečbu bolestí karpálneho tunela fyzikálne procedúry ako napr. ultrazvuk, lasser, magnetoterapiu, prípadne aj lokálnu kryoterapiu. Ide o nadštandardnú liečebnú metódu, ktorej podstatou je zníženie bolestivosti, potlačenie zápalového procesu a opuchu postihnutých štruktúr karpálneho tunela. Jednou z účinných procedúr, ktorú v Kúpeľoch Dudince využívame pri liečbe karpálneho tunela, je aj SIS - super indukčný systém.
   
 • medikamentózna liečba
  Postihnuté miesto potierame krémom s protizápalovým účinkom. V ojedinelých prípadoch môžu byť nasadené i lieky s analgetickým účinkom. Vhodné je i užívanie vitamínu B6 s horčíkom. Ten je dôležitý práve pre zdravé nervy a môže prispieť k urýchleniu hojenia. Niekomu sa uľaví po obstreku. Lekár aplikuje do kanálu liek s protizápalovými účinkami.
   
 • operatívne prerušenie zápästného väziva utláčajúceho nerv