Bojujete s migrénou? Pomôžte si v kúpeľoch

04.11.2021 MUDr. Anatolii Bundziak

Približne pol milióna ľudí na Slovensku bojuje s touto často podceňovanou, no nepríjemnou chorobou, ktorá postihuje ženy, mužov a nevyhýba sa ani deťom. Kto už zažil intenzívnu pulzujúcu bolesť hlavy vie, že život s migrénou je náročný. No aj na túto nepríjemnú „spoločníčku“ jestvuje liečba – napríklad aj kúpeľná.

 

V tomto článku sa dozviete:

  • príčiny migrény a čo môže migrénu vyvolávať
  • aké sú klinické príznaky migrény
  • aká môže byť liečba migrény
Migréna a jej liečba v kúpeľoch

Čo je migréna - jej príčiny, spúšťače a liečba

Migréna je chronické záchvatovité ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými intenzívnymi pulzujúcimi bolesťami hlavy. Sprevádza ju nevoľnosť, fotofóbia (svetloplachosť) a rôzne neurologické, gastrointestinálne a vegetatívne príznaky. Najčastejšie trápi ľudí vo veku 25 – 45 rokov, no postihuje aj deti (asi v 15 % prípadov), z toho je asi 25 % žien a 8 % mužov. 

Existujú dva základné typy migrény: 

  • Migréna bez aury alebo bežná migréna (tvorí 80 % všetkých migrén)
  • Migréna s aurou (trpí ňou 18 % pacientov s migrénou) 

U 2 % pacientov sú iné typy migrény, napr. bazilárna migréna, familiárna a sporadická hemiplegická migréna, retinálna migréna, migrenózny status, atď.

 

Aké sú príčiny migrény a čo ju spúšťa

Ide o ochorenie vyvolané pôsobením vnútorných a vonkajších faktorov. Presné príčiny migrény nie sú úplne objasnené. Faktory vyvolávajúce migrénu sú rôznorodé, mnohopočetné a individuálne. Pravdepodobne sa kumulujú, až kým nedosiahnu prah, za ktorým sa spustí biochemický proces migrény. U väčšiny pacientov záchvat vyprovokuje kombinácia viacerých vyvolávajúcich faktorov, pričom jednotlivé faktory sú spravidla dobre tolerované. Existujú však aj také prípady migrény, ktoré sú bez vplyvu akýchkoľvek viditeľných spúšťacích faktorov.

 

Najčastejšie spúšťacie faktory migrény sú:

  • stres
  • nervové a fyzické napätie
  • nedostatok alebo nadbytok spánku
  • fajčenie a alkohol (najčastejšie pivo, červené a šumivé víno)
  • nadmerný príjem kofeínu (ale aj jeho náhle vysadenie)
  • u žien ju môžu spustiť aj hormonálne vplyvy (začiatok menštruácie, perorálna antikoncepcia, tehotenstvo, perimenopauza a menopauza)
  • záchvat migrény môžu vyprovokovať aj niektoré typy jedál (čokoláda, tvrdé syry s obsahom tyramínu, citrusové plody, orechy)
  • problémom môžu byť aj intenzívne senzorické stimuly (prudké či blikajúce svetlo, ostré slnečné žiarenie, intenzívne pachy, dym, dlhodobé vystavenie sa chladu)
  • častou príčinou alebo spúšťačmi migrény sú svalové spazmy krku, blokády cervikokraniálneho prechodu, blokády hlavových kĺbov, degeneratívne ochorenia a výrastky cervikálnej chrbtice

 

Máte migrénu v rodine? Ak áno, zbystrite pozornosť
V dvoch tretinách prípadov sa vyskytuje rodinná anamnéza migrény. Migrény sa často vyvíjajú na pozadí duševných porúch vrátane depresie, úzkosti a bipolárnej poruchy či genetických porúch. 

 

Klinické príznaky migrény

Prejavuje sa ako stredná až veľmi silná, krutá bolesť hlavy. Asi u 30 % pacientov je intenzita bolesti hlavy taká silná, že nie sú schopní realizovať sa v profesionálnej činnosti, rodinných či spoločenských aktivitách. 

Počas migrenózneho záchvatu potrebujú pacienti pokoj. Lokalizácia bolesti je najčastejšie v spánkoch, čelovej oblasti a v priehlbine za očnicou. U asi dvoch tretín pacientov postihuje bolesť hlavy jednu polovicu hlavy, u niektorých pacientov sa strany pri jednotlivých atakoch migrény striedajú. Približne jedna tretina pacientov má obojstrannú, resp. difúznu bolesť hlavy. Počas jedného ataku migrény bolesť hlavy môže trvať 4 – 72 hodín, ak trvá viac ako tri dni, hovoríme o „status migrenosus“.

Počet záchvatov je veľmi rozdielny a individuálny. U niekoho sa ich objaví len niekoľko za celý život, iných trápia aj 2 – 3 krát za týždeň. Priemerná frekvencia atakov migrény je 1 – 2 krát mesačne. V medzizáchvatovom období je pacient úplne bez ťažkostí, čo je diagnosticky veľmi dôležité.