Bolesť chrbtice - ako jej predchádzať?

15.05.2018 MUDr. Dagmar Demeterová

Čo mám robiť, keď na sebe pozorujem príznaky ochorenia chrbtice? Začínam mať bolesti v niektorých častiach chrbtice, pociťujem obmedzenie pohyblivosti, mám pocit stuhnutého svalstva, bolesti mi vyžarujú do ruky resp. do nohy alebo dokonca nie som schopný žiadneho pohybu. Ľudovo povedané "seklo ma v krížoch"...

Bolesti chrbtice - Kúpele Dudince

Hovorí vedúca lekárka Kúpeľov Dudince MUDr. Dagmar Demeterová:

Podľa charakteru rozdeľujeme ochorenia chrbtice na:

 • degeneratívne ochorenia (spondylartróza) - ide o ochorenie chronické, pri ktorom dochádza k vzniku tzv. osteofytov (výrastkov na chrbtici). Tie spôsobujú obmedzenie hybnosti, prípadne i následné bolesti v rôznych častiach chrbtice, najčastejšie v oblasti dolnej časti krčnej chrbtice, hrudnej a driekovej chrbtice.
 • zápalové ochorenia - tu patria ochorenia, ktoré majú rôzne príčiny. Najčastejšie ide o autoimúnne ochorenia, pri ktorých si telo vytvára protilátky proti vlastným tkanivám a poškodzuje ich (napr. Bechterevova choroba)
 • traumatické ochorenia chrbtice - vznikajú v dôsledku rôznych úrazov napr. pri autonehodách, časté sú úrazy v domácnosti či úrazy pri športových aktivitách
 • nádorové ochorenia chrbtice - či už benígnych alebo malígnych nádorov a metastáz do chrbtice v rámci iného primárneho onkologického ochorenia

 

Samozrejme, liečba závisí od typu ochorenia na základe komplexného lekárskeho vyšetrenia. V akútnom štádiu a pri bolestiach je nutná často aj medikamentózna liečba vo forme podávania liekov od bolesti, na uvoľnenie svalového spasmu a protizápalové lieky, ktoré sa môžu podávať jednak vo forme tabletiek alebo injekcií, infúzii či obstrekov. Dôležitou súčasťou liečby, ale hlavne prevencie ochorení chrbtice, je kúpeľná liečba.

Ochorenia chrbtice - Kúpele Dudince

Prečo ma bolí chrbát?

Príčiny vzniku ochorenia chrbtice môžu byť rôzne:

 • nesprávne držanie tela, pri ktorom dochádza k tzv. svalovej dysbalancii s následnými bolesťami. Ak to trvá dlho, dochádza hlavne u detí k deformáciam chrbtice, vzniku skoliózy a ochorenie sa stáva ireverzibilné.
 • sedavé zamestnanie - je potrebné mať správnu stoličku, jej správnu výšku, hĺbku sedu, je dôležité mať napr. správne umiestnený PC monitor, klávesnicu a pod.
 • nadváha tiež vedie k poruchám chrbtice a to najčastejšie druhotne z poškodenia váhonosných kĺbov (kolená, bedrá). Dôsledkom sústavného preťaženia sa deformujú, dochádza k vzniku artrózy, zmenám postavenia kĺbov.
 • nedostatočná pohybová aktivita - je dôležité si udržiavať dobrú telesnú kondíciu, vyvarovať sa nečinnosti, pretože pri nej dochádza k ochabnutiu svalstva a samozrejme na normálnu funkciu chrbtice je potrebné vytvorenie pevného svalového korzetu.
 • nadmerná pohybová aktivita - napr. neúnostné preťažovanie chrbtice v posilňovniach
 • ťažká práca a jednostranná záťaž pri práci - napr. práca pri rôznych výrobných strojoch
 • prechladnutie
 • stres a mnoho iných faktorov

Keď mi už nič nepomôže, pôjdem do kúpeľov

Kedysi v minulosti bola kúpeľná liečba vnímaná tak, že keď už nič pacientovi nepomohlo, išiel na liečenie do kúpeľov. Dnes však situácia začína byť iná. Dnešný moderný človek si začína v plnej miere uvedomovať, že pre zachovanie si plnej výkonnosti, zdravia a tým aj dobrej kvality života je dôležitá prevencia. A tu zohráva veľmi dôležitú úlohu práve kúpeľná liečba.

 

Hovorí vedúca lekárka Kúpeľov Dudince MUDr. Dagmar Demeterová:

V praxi ako lekári pozorujeme, že kúpele vyhľadávajú čoraz viac klienti, ktorí sa nezameriavajú len na krátke víkendové, relaxačné či wellness pobyty. Áno, aj krátky oddych je dôležitý oddych. Začínajú sa však preferovať dlhodobejšie pobyty typu Medical - s lekárskou konzultáciou a liečebnými procedúrami. Čím ďalej tým viac chcú ľudia oddychovať aktívne, vyžadujú možnosť pohybovej aktivity, cvičenia, plávanie, hydrokineziterapiu, bicyklovanie, Nordic walking a iné.

 

Základom liečby ale i prevencie ochorenia chrbtice je v Kúpeľoch Dudince liečba dudinskou minerálnou vodou. Tá patrí medzi jedinečné vody na svete (podobné chemické zloženie vody majú len kúpele Vichy vo Francúzsku a  v Japonsku). Jedinečnou ju robí vysoká mineralizácia a kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka, ktoré sa navzájom podporujú a tým sa zvyšuje ich účinok. 

 

Dôležitou súčasťou liečby a prevencie ochorenia chrbtice v Kúpeľoch Dudince sú aj rôzne druhy masáží - či už klasických alebo segmentových. Ich cieľom je nielen uvoľnenie stuhnutého svalstva chrbtice, ale pri masáži dochádza k prekrveniu svalstva a tým aj zrýchleniu metabolizmu v postihnutom tkanive. Dôležitý je aj relaxačný účinok masáží. Dochádza pri nich k uvoľňovaniu endorfínov - hormónov  šťastia. Aj tie majú veľký význam v liečbe. Akonáhle som pozitívne naladený aj moja liečba je úspešnejšia.

 

Masáž - Kúpele Dudince

Nestačí sa len liečiť, liečbe treba aj rozumieť

V Kúpeľoch Dudince sa okrem poskytnutia liečebných procedúr snažíme aj o edukáciu klienta. Je nutné, aby každý vedel o svojom ochorení čo najviac, aby rozumel liečbe, ktorá sa mu poskytuje. Dôležité je poznať aj vedľajšie účinky napr. medikamentóznej liečby. Človek s ochorením chrbtice či iným ochorením pohybového aparátu by si mal uvedomiť dôležitosť pohybovej aktivity. Dávať si pozor na úrazy, voliť takú pohybovú aktivitu, resp. šport, ktorý je primeraný jeho veku, schopnostiam a zdravotnému stavu. Je veľmi dôležité, aby sme robili taký šport, ktorý nás baví, z ktorého máme radosť. Len vtedy sa pohybová aktivita stane prirodzenou súčasťou nášho života a prispeje k zlepšeniu jeho kvality.