Bolesť krížov a chrbta: Príčina a účinné procedúry

24.04.2022 MUDr. Dagmar Demeterová

Poznáte to: áaach, zase ma seklo v krížoch... Čo treba robiť, keď pociťujete bolesť krížov a chrbta, máte obmedzenú pohyblivosť a pocit stuhnutého svalstva? Čo keď vám bolesti vyžarujú do rúk či nôh alebo dokonca nie ste schopný žiadneho pohybu?

 

V článku sa dozviete:

 • Aké sú príčiny bolesti krížov či chrbta
 • Ako bolesť chrbtice odstrániť natrvalo
 • Konkrétne tipy, ako „šetriť“ chrbticu
 • Ako sa zbaviť bolesti chrbta pobytom v kúpeľoch
Bolesti v chrbtici

Najčastejšie sa ochorenia chrbtice prejavujú ako bolesť krížov, a to aj preto, že populácia starne, veľa pracujeme a pri tom málo dbáme o zdravie. Na pohybovú aktivitu nemáme už vôbec čas, dokonca si s ňou mýlime prácu (Veď som celý deň v pohybe, načo ešte cvičiť!). Bolesť krížov je veľmi bežná, býva dokonca príčinou invalidizácie a výrazne znižuje kvalitu života – komplikuje bežné denné úkony ako sedenie či ležanie a narušuje spánok. Ako sa teda zbaviť bolesti krížov a čo robiť, aby nás chrbát nebolel?

Prečo ma bolí chrbát?

Bolesť chrbtice je príznakom rôznych ochorení, ktoré postihujú svaly, nervy, kostru chrbtice i medzistavovcové platničky.


Príčiny vzniku ochorení chrbtice:

 • nesprávne držanie tela, pri ktorom dochádza k tzv. svalovej dysbalancii s následnými bolesťami. Ak to trvá dlho, dochádza hlavne u detí k deformáciam chrbtice, vzniku skoliózy a ochorenie sa stáva nezvratné.
 • sedavé zamestnanie – je potrebné mať správnu stoličku, jej správnu výšku, hĺbku sedu, je dôležité mať napr. správne umiestnený PC monitor, klávesnicu a pod.
 • nadváha tiež vedie k poruchám chrbtice, najčastejšie druhotne z poškodenia váhonosných kĺbov (kolená, bedrá) – dôsledkom sústavného preťaženia sa deformujú, dochádza k vzniku artrózy, zmenám postavenia kĺbov
 • nedostatočná pohybová aktivita – je dôležité si udržiavať dobrú telesnú kondíciu, vyvarovať sa nečinnosti, pretože pri nej dochádza k ochabnutiu svalstva 
 • nadmerná pohybová aktivita – napríklad neúnosné preťažovanie chrbtice v posilňovniach
 • ťažká práca a jednostranná záťaž pri práci – napríklad práca pri rôznych výrobných strojoch
 • prechladnutie
 • stres

Príznaky a typy bolesti krížov a chrbta

Prejavom ochorenia chrbtice nie je len bolesť, aj keď jednoznačne patrí medzi najčastejšie príznaky. Môže byť len v konkrétnej oblasti chrbtice (bolesť krížov), ale môže sa aj šíriť – v prípade krčnej chrbtice do rúk či hlavy, v prípade driekovej chrbtice do nôh. Často sa spája s pocitmi tŕpnutia, pálenia, zmeny citlivosti či zníženia svalovej sily.

Bolesť krížov je prejavom rôznorodej skupiny ochorení, ktoré postihujú svaly, nervy a skelet (stavce a medzistavcové platničky) driekovej chrbtice. Vo väčšine nekomplikovaných prípadov je častou príčinou „mechanický problém“ – zmenená pohyblivosť kĺbnych spojení a zmeny vo väzivovom aparáte chrbtice, svalová nerovnováha, ktorá vzniká v dôsledku nesprávneho zaťažovania či chronického preťaženia. Ďalšími príčinami môžu byť hernie (vysunutie) medzistavcových platničiek či zápalové ochorenia (infekčné, chronické zápalové ochorenia – artritídy) alebo zmenené postavenie chrbtice – skolióza.

 

Podľa charakteru rozdeľujeme ochorenia chrbtice na:

 • degeneratívne ochorenia (spondylartróza) – ide o ochorenie chronické, pri ktorom dochádza k vzniku tzv. osteofytov (výrastkov na chrbtici). Tie spôsobujú obmedzenie hybnosti, prípadne i následné bolesti v rôznych častiach chrbtice, najčastejšie v oblasti dolnej časti krčnej chrbtice, hrudnej a driekovej chrbtice.
 • zápalové ochorenia – tu patria ochorenia, ktoré majú rôzne príčiny. Najčastejšie ide o autoimúnne ochorenia, pri ktorých si telo vytvára protilátky proti vlastným tkanivám a poškodzuje ich (napr. Bechterevova choroba)
 • traumatické ochorenia chrbtice – vznikajú v dôsledku rôznych úrazov napr. pri autonehodách, časté sú úrazy v domácnosti či úrazy pri športových aktivitách
 • nádorové ochorenia chrbtice – či už benígnych alebo malígnych nádorov a metastáz do chrbtice v rámci iného primárneho onkologického ochorenia
Ischias

Dlhodobé bolesti chrbtice NIE SÚ v poriadku

Ak sa u vás rozvinú závažnejšie symptómy, pretrvávajúce dlhšie ako niekoľko týždňov, mali by ste navštíviť odborníka (rehabilitačného lekára, neurológa, ortopéda), ktorý následne určí ďalší postup a vhodnú liečbu. A čo cvičenie? To má aj v prípade závažnejších prejavov svoje nenahraditeľné miesto, avšak už pod dohľadom fyzioterapeuta, ktorý zostaví cvičebný program „na mieru“.

V liečbe sa treba zamerať nielen na odstránenie symptómov, ale z dlhodobého hľadiska najmä na odstránenie ich príčiny. Jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré sa podieľajú na rozvoji bolesti chrbta a všeobecne pohybového aparátu, sú tzv. pohybové stereotypy.

V praxi to znamená, že spôsob, akým napríklad sedíme, poloha v akej spíme či vykonávame bežné denné aktivity (od osobnej hygieny po upratovanie či prácu v záhrade) do veľkej miery ovplyvňujú či, kedy a do akej miery sa u nás prejavia ťažkosti s chrbticou.

Časté príčiny bolesti chrbta: skolióza a ischias

Skolióza predstavuje patologické bočné zakrivenie – zvyčajne býva v tvare písmena C alebo S. V závislosti od závažnosti skoliózy zahŕňa liečba intenzívny rehabilitačný režim, prípadne aj korzet, pri najzávažnejších formách býva potrebná operácia. U dospelých, ktorí si skoliózu „nedoniesli z detstva“, sa stretávame skôr s funkčnou skoliózou, ktorá vzniká ako kompenzácia (napríklad pri rôznej dĺžke dolných končatín) alebo v dôsledku svalovej nerovnováhy. Dá sa upraviť zmenou polohy a pohybom. V týchto prípadoch sa rehabilitačná liečba zameriava na odstránenie svalovej nerovnováhy cvičením a ovplyvnením ďalších prejavov, najmä bolesti pomocou fyzikálnej terapie či farmakoterapie, respektíve ich kombináciou.

Známym problémom s chrbticou je ischias (zápal sedacieho nervu). Je to bolestivé ochorenie, ktoré vzniká podráždením alebo útlakom sedacieho nervu. Príznakom ochorenia je bolesť, ktorá sa môže šíriť až do prstov na nohe, pocit pálenia, tŕpnutia alebo iné poruchy citlivosti, ku ktorým býva často pridružená aj znížená svalová sila – môžu vzniknúť náhle, no symptómy sa môžu vyvíjať aj počas dlhšieho obdobia.

Kúpele zamerané na chrbticu a pohybové ústrojenstvo

Keď mi už nič nepomôže, pôjdem do kúpeľov. Tak to aspoň chodilo v minulosti. Dnes je už situácia iná. Moderný človek chápe, že ak si chce zachovať výkonnosť, zdravie, a tým mať dobrú kvalitu života, musí sa venovať prevencii. A tu zohráva veľmi dôležitú úlohu práve kúpeľná liečba. 

 

Základom liečby, ale i prevencie ochorenia chrbtice je v Kúpeľoch Dudince liečba dudinskou minerálnou vodou. Tá patrí medzi celosvetovo jedinečné minerálne vody (podobné chemické zloženie vody majú len kúpele Vichy vo Francúzsku, a v Japonsku). Jedinečnou ju robí vysoká mineralizácia a kombinácia oxidu uhličitého a sulfánu, ktoré sa navzájom podporujú, a tým sa zvyšuje ich účinok.

Ďalšie dôležité procedúry na bolesť chrbta:

Nestačí chrbticu len liečiť – liečbe treba aj rozumieť

V kúpeľoch sa okrem poskytnutia liečebných procedúr usilujeme klientov aj vzdelávať. Je nutné, aby každý vedel o svojom ochorení čo najviac a aby rozumel liečbe, ktorú mu poskytujeme. Musí tiež poznať vedľajšie účinky liečby (napríklad medikamentóznej).

Človek s ochorením chrbtice či iným ochorením pohybového aparátu by si mal uvedomiť dôležitosť pohybovej aktivity. Stačí si zvoliť takú pohybovú aktivitu, resp. šport, ktorý je primeraný nášmu veku, schopnostiam a zdravotnému stavu. Robme to, čo nás baví, z čoho máme radosť. Len vtedy sa pohybová aktivita stane prirodzenou súčasťou nášho života a prispeje k zlepšeniu jeho kvality.

 

10 zásad, ako si udržať zdravý chrbát:

 • správne držanie tela 
  Správny postoj: vzpriamená hlava, vypnuté prsia, vtiahnuté brucho, ramená a boky v jednej rovine, jabĺčka kolien smerujúce dopredu, nohy symetrické
 • obmedzte dlhodobé sedenie (robte si pri práci pauzy, poprechádzajte sa, urobte pár cvikov na chrbticu na stoličke)
  Správny sed: chrbtica vzpriamená, bedrá, kolená, členky zvierajú 90 stupňový uhol a chodidla sú celou plochou na zemi
 • dostatočná pohybová aktivita – pravidelnosť cvičenia: dobré je cvičiť denne alebo aspoň 3x týždenne (cvičiť môžete aj viackrát denne, napr. po 10 - 15 min.)
 • vyvarujte sa preťažovaniu chrbtice  – nevhodným cvičením v posilňovniach, noseniu ťažkých bremien nesprávnemu dvíhaniu ťažkých bremien, nedvíhajte ťažké bremená v predklone s vystretými kolenami, ale z podrepu, alebo v tvare tzv. lastovičky
 • usilujte sa mať primeranú telesnú hmotnosť  – BMI a obvod pása sú spoľahlivé ukazovatele  správnej telesnej hmotnosti
 • správna posteľ a matrac sú dôležité v prevencii bolesti chrbtice (správne je spať na boku s pokrčenými kolenami)
 • neprekladajte si pri sedení nohu cez nohu  – jednak dochádza k poruche prekrvenia končatín a môžu vznikať kŕčové žily, s prekríženými nohami sa mení aj celkové držanie tela s následnými bolesťami chrbtice
 • nenoste vysoké podpätky  – na bežné denné nosenie majte opätok do 3 - 5 cm, u mužov do 2 cm
 • vyvarujte sa prechladnutiu
 • eliminujte stres