Hippokrates - aktuálny stále

25.11.2017 MUDr. Dagmar Demeterová

Hippokrates, jeden z najznámejších lekárov antického Grécka, je známy mnohými výrokmi, v ktorých sa spája múdrosť, pokora a úcta k zdraviu, ale aj k chorobe a pacientovi. Dajú sa využiť aj pri prevencii ochorení srdca či obezite. 

Hippokrates a kúpele

„Nech vaše pokrmy sú aj vašimi liekmi.“

Nadváha, obezita a brušná obezita sú jedným z rizikových faktorov chorôb srdca. Správne zvolená strava je základom zdravia a tiež aj liekom na mnohé choroby. V strave treba preferovať potraviny, ktoré pochádzajú z okolia a potraviny, ktoré sú nám geneticky blízke. Je dôležité preferovať ovocie a zeleninu, ktoré rastú v regióne, v našej krajine. Ovocie a zelenina sú základnými zdrojmi antioxidantov a vlákniny, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungujúci metabolizmus.

Aj mäso je dôležitým zdrojom potravy. Je zdrojom bielkovín a tukov, ktoré sú nevyhnutné pre syntézu hormónov, ako aj pre rozpustnosť niektorých vitamínov. Telu prospieva chudé, biele mäso, divina a ryby z nášho prostredia. V poslednej dobe sa veľmi zatracujú obilniny. No pokiaľ nie je preukázaná intolerancia na glutén, obilniny sú dôležitou súčasťou zdravej, vyváženej stravy.

„Nejesť do sýtosti.“

Opäť má Hippokrates pravdu. Aj pri zdravom stravovaní je dôležité mať v konzumácii mieru. Množstvo stravy musí byť v súlade s pohlavím, vekom, telesnou konštitúciou a pracovným zaťažením človeka. Netreba sa prejedať, pretože tým zaťažujeme nielen náš zažívací trakt, ale i srdcovo-cievny systém. Nadmerný príjem potravy vedie k vzniku porúch trávenia, akými sú napríklad meteorizmus, poruchy vyprázdňovania a podobne. Práve preto treba na Hippokratov výrok myslieť a uvedomiť si, že lepší je poloprázdny žalúdok ako žalúdok plný a preťažený.

 

Pohybová aktivita - Kúpele Dudince

„Netreba sa báť námahy.“

Hippokrates nabáda k zvýšeniu pohybovej aktivity, pretože negatívnym trendom dnešnej doby je skutočnosť, že pohybu máme denne menej a menej. Tak to dnes chodí: cestujeme autom alebo autobusom, do kancelárie nás vyvezie výťah, potom hodiny sedíme za počítačom, doma relaxujeme pri televízii... a naše telo trpí. Na pohyb totiž nezostal čas. Týmto si pestujeme ďalší závažný rizikový faktor srdcovocievnych chorôb – nedostatok fyzickej aktivity. 

Odporúčaná denná dávka pohybu je 30 minút. Zopár tipov ako to dosiahnuť: ráno si privstať a neprísť do práce na poslednú chvíľu, vystúpiť z električky o jednu zástavku skôr, nepoužiť výťah, ale schody, zaparkovať auto ďalej od práce... Možnosti sa nájdu, len treba chcieť a uvedomiť si, že je to pomoc nielen pre srdce, ale aj pre celkový zdravotný stav.

 

Čas pre radosť - Kúpele Dudince

„Z mozgu na jednej strane prichádza rozkoš, radosť, smiech a hry, ale na druhej strane zármutok, žiaľ a nespokojnosť.“

Druhá časť Hippokratovho výroku odhaľuje dôležitý faktor pri vzniku srdcových a cievnych chorôb – stres. V súčasnej dobe je veľmi ťažké zachovať rovnováhu medzi negatívnymi a pozitívnymi emóciami. Málo času tráveného s rodinou, partnerom, deťmi či priateľmi, takmer žiadny priestor na radosť, zábavu a smiech. V hlave víria obavy o budúcnosť, udržanie životného štandardu a niekedy sa dostaví aj nespokojnosť, žiaľ a zármutok. A to je cesta k narušeniu harmónie v organizme. 

Snaha udržať rovnováhu v emóciách a pozitívne nazeranie na svet sa pozitívne odrazí aj na zdraví. Iný Hippokratov výrok totiž hovorí: „Ľudské telo je chrám  a choroba je trhlina v harmónii medzi telom a dušou – zdravie je zase ich súzvukom“

Regenerácia a reštart - Kúpele Dudince

„Choroby na nás neprídu z jasného neba, ale vyvinú sa z našich každodenných hriechov proti prírode. Keď ich počet prekročí istú hranicu, prepuknú nečakane a prudko.“

Tvrdenie, ktoré môže znieť ako strašiak, hovorí o jednoduchom kroku – prevencii. Srdcovocievnym chorobám sa dá predchádzať, stačí len:

  • nefajčiť (vyhýbať sa aj pasívnemu fajčeniu)
  • zdravo sa stravovať
  • dbať na pravidelnú pohybovú aktivitu
  • nebrániť sa zábave, radosti, smiechu, príjemnej spoločnosti, a tým vykompenzovať každodenný stres

Pozor! Netreba si robiť výčitky, keď sem-tam porušíme princípy zdravého životného štýlu. Treba si uvedomiť, že aj občasné nedodržanie pravidiel je ľudské a pokiaľ neprekročíme hranicu, ako hovorí Hippokrates, nemusíme sa o svoje zdravie obávať.

 

Prevenciou srdcovocievnych chorôb sú aj relaxačné či aktívne pobyty, napríklad pobyty typu Medical v Kúpeľoch Dudince. Ich kladné stránky objasňuje MUDr. Demeterová: „Aj krátky víkendový pobyt môže byť reštartom a môže navodiť regeneračné pochody. Niekedy stačí zmeniť prostredie aj na pár dní a keď k tomu pripočítame jedinečnú dudinskú minerálnu vodu, pohybovú aktivitu vo forme rôznych druhov cvičení od SM systému, cez Pilates, skupinového telocviku a cvičenia vo vode, vodoliečbu, rôzne druhy masáži a zábalov, kyslíkovú liečbu a mnohé iné procedúry na podporu zdravia a pobyt v prírode, organizmus sa nám za to jednoznačne poďakuje.“ 

 

Príroda - Kúpele Dudince

„Príroda je lekárom choroby.“

Posledná Hippokratova téza v sebe skrýva jasné posolstvo: pobyt v prírode je liekom nielen na telo, ale aj na dušu. Ekologicky čisté a tiché prostredie Dudiniec je tým najlepším miestom na rýchle načerpanie energie. 

Aj preto je v lesoparku neďaleko liečebného domu Rubín vybudovaný kúpeľný chodník zdravia. Sústavu ôsmich cvičebných strojov môžu využívať všetky vekové skupiny. Okrem toho v jarnom období bude možné absolvovať v lesoparku pri kúpeľoch „terénne kúry“ pod vedením lekára, fyzioterapeuta respektíve zdravotnej sestry. Tieto „kúry/túry“ by mali byť nielen reálnym „vykročením za zdravím“, ale aj priestorom pre otázky a odpovede o zdraví, ale aj o mnohých témach, ktoré si účastníci s lekárskym personálom zvolia spoločne.