Čo potrebujete vedieť o liečbe v Kúpeľoch Dudince

Čo hovorí legenda o víle Dudinke

Podľa jednej legendy vďačia Dudince za liečivú vodu víle Dudinke. Údajne premenila miestny prameň na liečivý. Kedysi dávno vodou z neho zachránila život synovi rímskeho vojvodcu. Preto dodnes dudinská voda prinavracia ľuďom zdravie. A preto sú v Dudinciach aj kúpele.

Čo hovorí legenda o cisárskej vode

Novšia dudinská legenda spomína okrem vzácnej miestnej vody aj ďalší tekutý poklad okolia Dudiniec – víno. Miestny lekárnik dostal za úlohu zmiešať v ideálnom pomere tieto dve zložky, a vytvoriť tým jedinečný nápoj, ktorý by vyhovoval vzácnej návšteve grófa Huga Oberndorffa, ktorým nebol nik iný než cisárovná Alžbeta, známa a populárna Sisi. Okrem kúpeľa v dudinskej vode Sisi ochutnala aj nápoj, ktorý na jej počesť nazvali Dudinskou cisárskou vodou. Zachutil jej a po svojom návrate domov si ho z Dudiniec naďalej objednávala. Po tomto úspechu, ktorý priniesol grófovi nemalý zisk, mal lekárnik vytvoriť ďalšie jedinečné nápoje. Nakoľko však sám bol viac priateľom vína než vody, opil sa a už ho nikto nikdy nenašiel. Spolu s ním zmizlo aj tajomstvo cisárskej vody...

Kúpele Dudince

Ako prebieha liečba dudinskou minerálnou vodou?

Nie všetky zariadenia poskytujúce služby v meste Dudince majú oprávnenie využívať prírodný liečivý zdroj, ktorým je dudinská minerálna voda. Spoločnosť Kúpele Dudince, a.s. má povolenie prevádzkovať prírodné liečebné kúpele na základe rozhodnutia Štátnej kúpeľnej komisie Ministerstva zdravotníctva SR.

 

Klientom ponúkame dva varianty liečby dudinskou minerálnou vodou – buď formou bazénového, alebo vaňového kúpeľa so suchým zábalom. V oboch prípadoch kúpeľ trvá 20 minút. Nasleduje suchý zábal a odpočinok (10 minút). Aby sa mohol liečivý účinok čo najlepšie prejaviť, odporúčame klientom procedúru absolvovať v pokoji, bez zbytočných pohybov a vírenia vody.

Minerálny bazén je sedacím bazénom (nepláve sa v ňom). Na plávanie je v kúpeľoch k dispozícii vnútorný relaxačný alebo vonkajší bazén s bežnou prihrievanou vodou.

 

Mineralizácia mg/l 5548,00
Teplota °C  27,4  
Voľný CO2 mg/l 1230,00
H2S mg/l 4,73
Na+ mg/l 840,00
K+ mg/l 110,00
Ca2+ mg/l 387,00
Mg2+ mg/l 107,00
Cl- mg/l 540,00
SO42- mg/l 531,00
HCO3- mg/l 2968,00
H2SiO3 mg/l 18,60

 

Kúpeľná liečba sa opiera o obsah rozpustených plynov oxidu uhličitého a sírovodíka, významnú zložku tvoria sírany a prvky horčík, draslík, lítium a fluor. Osobitosť minerálnej vody spočíva v súčasnom preplynení oxidom uhličitým a sírovodíkom. Vzhľadom na teplotu vody (cca 27°C) sa pre liečebné účely zohrieva parnými špirálami v antikorových vaniach na 34 - 36°C, v bazéne na 34°C. Účinok uhličitého kúpeľa na ľudský organizmus predstavuje oxid uhličitý vstrebaný kožou. Je dôležité, že sa vstrebáva len oxid uhličitý rozpustený vo vode (viazaný CO2), to znamená, že drobné bublinky (voľný CO2), ktoré sa vytvoria počas kúpeľa na koži, je potrebné opatrne zotrieť.

 

Upozorňujeme, že dudinská minerálna voda spôsobuje oxidáciu (sčernenie) striebra, zlata s nižšími karátmi a bižutérie. Preto odporúčame pred vstupom do bazéna (resp. vane) odložiť si šperky.

Minerálny kúpeľ - Kúpele Dudince

O procedúrach

Účinok minerálnej vody je vhodne dopĺňaný aj ďalšími procedúrami. Spolu je v ponuke 30 liečebných a 40 nadštandardných procedúr, z ktorých kúpeľný lekár každému odporučí tie najvhodnejšie. Plán procedúr je individuálny, šitý na mieru. V liečebných domoch Rubín a Smaragd sú všetky služby vrátane procedúr poskytované pod jednou strechou. Väčšinu liečebných procedúr je možné absolvovať aj priamo v kúpeľnom hoteli Minerál. Nakoľko sú procedúry časované, odporúčame na ne chodiť cca 5 minút vopred, aby ste si ich priebeh v pokoji - bez náhlenia - vychutnali. Najvhodnejším oblečením na procedúry je pohodlný domáci odev (tepláky, tričko, papuče), prípadne i župan, ktorý si môžete za poplatok aj zapožičať na recepciách (v KH Minerál je zapožičanie bezplatné). Minerálne kúpele prebiehajú bez plaviek, pri iných vodných procedúrach si so sebou, prosím, vezmite plavky.

 

Procedúry sú zvyčajne už súčasťou pobytových balíkov. V závislosti od voľných kapacít si ich však môžete v prípade záujmu aj dokúpiť. Procedúry z kategórie "s lekárskym vyšetrením" vám naordinuje lekár, procedúry z kategórie "bez lekárskeho vyšetrenia" si dohodnete priamo na recepcii liečebného domu Rubín bez nutnosti konzultácie s lekárom. V oboch prípadoch si termíny procedúr dohodnete a zaplatíte za ne na recepcii LD Rubín. Pozrite si cenník procedúr.

 

Aj Vitálny svet Wellnea v liečebnom dome Rubín (1. poschodie, blok G) ponúka možnosť zakúpiť si a absolvovať niektoré nadštandardné procedúry. Pozrite si viac o možnostiach Vitálneho sveta Wellnea.

Procedúry - Kúpele Dudince

Dudinská voda a pitné kúry

V dudinskej minerálnej vode je najdôležitejší sodík, vápnik, fluór a horčík, sulfidická síra a hydrogénuhličitany. Ich prítomnosť sa terapeuticky využíva aj pri pitných kúrach. Zaujíma vás, pri akých zdravotných problémoch je pitie dudinskej vody vhodné, a kedy by ste ju piť radšej nemali? Pred pitím vody z tzv. Pitných váz (voda z prameňa pred LD Rubín) si o tom prečítajte viac...

Pitné kúry - Kúpele Dudince

Lekárska pohotovosť

Veríme, že svoj pobyt strávite nerušene bez zdravotných komplikácií. Majte však na pamäti, že v našom zariadení je poskytovaná 24-hodinová zdravotná starostlivosť. Ak potrebujete vyhľadať lekársku pomoc počas pracovného dňa, oslovte svojho ošetrujúceho kúpeľného lekára, resp. lekára, ktorý ho zastupuje. V čase od 15:30 do 07:00 je v liečebnom dome Rubín k dispozícii aj bezplatná lekárska pohotovosť (1. poschodie, blok H, číslo dverí 3). Prvú pomoc môžete kontaktovať aj telefonicky z izby na klapke 4000.

Kúpele Dudince - pohotovosť

Vonkajší bazén Rubín

Pre ubytovaných hostí liečebných domov Rubín, Smaragd a kúpeľného hotela Minerál je na rehabilitačné plávanie bezplatne k dispozícii vonkajší bazén Rubín. V prevádzke je denne od apríla do októbra podľa počasia. Vchod do bazéna je zo Zimnej záhrady (vedľa Sportcentra). Upozorňujeme, že ležadlá sú k dispozícii bezplatne v obmedzenom množstve a nemožno si nárokovať na ich rezerváciu. Pre vstup do vonkajšieho bazéna si nezabudnite, prosím, vziať svoju čipovú kartu - kľúč od hotelovej izby. Ak si želáte prideliť šatňovú skrinku, obráťte sa, prosím, na pracovníka recepcie Sportcentra.

 

  pondelok utorok - nedeľa
apríl 12:00 – 16:30 12:00 – 16:30
máj 13:00 – 18:00 10:00 – 18:00
jún - júl 13:00 – 19:00 09:00 – 19:00
august 13:00 – 18:00 09:00 – 18:00
september 13:00 – 17:00 10:00 – 17:00
október 12:00 – 16:30 12:00 – 16:30

 

Vonkajší bazén Rubín - Kúpele Dudince