Tieto miesta v Dudinciach sa oplatí navštíviť

10.05.2020

Voľný čas po procedúrach je ideálny na prechádzky kúpeľným parkom a na objavovanie zaujímavých miest. V tomto článku sa dozviete, čo v Dudinciach treba určite navštíviť.

Kúpeľná kopa - Kúpele Dudince

Rímske kúpele a dudinské travertíny

Vedeli ste, že minerálny prameň Dudiniec nielen zlepšuje zdravie kúpeľných hostí, ale zároveň aj skrášľuje miestny park? Všade, kde tento podzemný poklad vyvieral, sa časom vytvorili travertínové kopy alebo terasy. Domáci aj návštevníci ich poznajú pod menom Dudinské travertíny.

Najznámejším z nich je chránený prírodný útvar Rímske kúpele. V spojení s legendou, ktorá hovorí o pôvode miestneho liečivého prameňa, odkazuje na prítomnosť Rimanov na území dnešného Slovenska. Dudinskú liečivú vodu však poznali nielen rímski vojaci, ktorí ju využívali na liečbu bojových zranení, ale aj ľudoví liečitelia. Názvy dvoch travertínov (Očný a Hostečný) prezrádzajú, kvôli akým chorobám ich ľudia vyhľadávali. Hostec bol ľudový názov pre reumu, takže jej liečba má v tomto kúpeľnom meste dlhú tradíciu.  

Tatárskom prameni sa traduje, že je nemým svedkom ukrutností páchaných týmito kočovnými bojovníkmi. Travertín s poetickým menom Šípková Ruženka má krajšiu a voňavejšiu minulosť  - v jeho okolí kedysi rástli ruže. Najväčším z travertínov je Kúpeľný prameň (travertínová kopa pred Kúpaliskom Dudinka). Iným superlatívom sa pýši najmladší útvar, ktorý skrášľuje breh rieky Štiavnice – Travertínová terasa

Dudinské travertíny

Kúpeľný chodník zdravia

V snahe o rozšírenie voľnočasových aktivít sme v roku 2016 v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruch v Dudinciach v kúpeľnom parku osadili niekoľko cvičebných strojov. Tieto slúžia na jednoduché precvičovanie a pohyb všetkých častí tela. Prechádzka Kúpeľným chodníkom môže byť vhodným doplnkom kúpeľnej liečby a relaxu.

 

Altánok so slatinkou

V novembri roku 2015 sa vrtom S-6A podarilo zachytiť prírodnú minerálnu vodu slatinského typu. Hĺbka vrtu dosiahla 12,5 m a teplota vody je 11,5°C. Od liečivej minerálnej vody dudinského typu sa odlišuje absenciou rozpusteného sírovodíka. Vrt je pre verejnosť voľne prístupný a nachádza sa v priestoroch za futbalovým štadiónom.

Slatinka - Kúpele Dudince

Dudinská zvonička

Pôvodne evanjelická zvonica, postavená v roku 1871. Slúžila pri rozličných cirkevných udalostiach dudinským katolíkom i evanjelikom. Po odobratí zvonov počas II. sv. vojny budova stratila svoj pôvodný význam, avšak dodnes slúži ako turistická atrakcia - „šikmá veža“ - kvôli svojmu nevšednému nakloneniu. V súčasnosti je vychýlená o 51 cm.

Pitné vázy - Kúpele Dudince

Kúpeľná promenáda a pitné vázy

Mesto Dudince na jar 2020 začalo s revitalizáciou kúpeľného parku - tzv. Slnečnej lúky v rámci projektu cezhraničnej spolupráce mesta Dudince s maďarskou obcou Bánk. Projekt zasahuje územie s rozlohou takmer 18.500 m2, pričom v stavebnej časti rieši vybudovanie technickej infraštruktúry v podobe nových chodníkov, promenády, javiska, detského ihriska, zavlažovacieho systému, vodných prvkov a sadových úprav. Ukončenie celého projektu je plánované na november 2020. Veríme, že dudinskú Slnečnú lúku potom neobíde žiaden návštevník kúpeľov.

Dudinská liečivá voda sa využíva hlavne na vonkajšiu balneoterapiu vo forme vaňových a bazénových kúpeľov. Avšak dudinská minerálka je využiteľná aj pre pitnú liečbu - pitné kúry. Ochutnať ju môžete z tzv. pitných váz - fontániek pred liečebným domom Rubín, ktoré sú súčasťou kúpeľnej promenády.