Dudinská voda a pitné kúry

06.09.2019 MUDr. Dagmar Demeterová

Dudinská legenda hovorí o istom grófovi, majiteľovi dudinských kúpeľov, ktorý chcel prekvapiť cisárovnú Sissi pri jej návšteve Dudiniec niečim netradičným. Z liečivej vody, ktorej pitie málokomu chutilo pre nepríjemný zápach pripomínajúci skazené vajce, sa rozhodol vytvoriť osviežujúci nápoj bez zápachu. Úlohou poveril istého lekárnika. Ten miešal dudinskú "prdľavku" s kadečím. Najviac však s dudinským vínom, kým sa mu naozaj nepodarilo vytvoriť lahodný a osviežujúci nápoj. Na počesť cisárovnej ho nazval Dudinská cisárska voda

Toľko vraví dávna legenda... Pozrime sa ale, čo hovorí o využití dudinskej vody pre pitné kúry a o jej účinkoch primárka Kúpeľov Dudince - MUDr. Dagmar Demeterová.

Pitné vázy - Kúpele Dudince

Liečivá minerálna voda v Dudinciach je známa svojim unikátnym zložením v strednej Európe. Kombinácia oxidu uhličitého a sulfánu a jej vysoká mineralizácia ju predurčujú na liečbu i prevenciu širokého spektra ochorení:

  • srdcovo-cievnych ochorení
  • ochorení pohybového aparátu
  • nervových ochorení

V týchto prípadoch sa používa na vonkajšiu balneoterapiu vo forme vaňových a bazénových kúpeľov. Ale málokto vie, že dudinská liečivá voda je využiteľná aj pre pitnú liečbu - pitné kúry.

 

V dudinskej vode je najdôležitejší sodík, vápnik, fluór a horčík, sulfidická síra a hydrogénuhličitany. Ich prítomnosť sa terapeuticky využíva aj pri pitných kúrach.

 

Pitie sírnej dudinskej vody priaznivo pôsobí pri ochoreniach

  • pečene, hlavne pri tzv. steatóze
  • dny
  • osteoporóze - fluór a vápnik sú nevyhnutné pri jej prevencii a liečbe, pretože sa spolu s inými minerálmi zúčastňujú na metabolizme kostného tkaniva
  • diabetes mellitus – minerálna voda zvyšuje účinok inzulínu prítomnosťou hydrogénuhličitanov
  • funkčných poruchách zažívacieho traktu - dudinská voda priaznivo pôsobí na peristaltiku črevnej steny, a preto pomáha pri liečbe zápchy
  • ochoreniach zažívacieho traktu - napr. vredová choroba žalúdka, zvýšená tvorba žalúdočných štiav (pri ochoreniach zažívacieho traktu je dôležité odstránenie oxidu uhličitého z vody pretrepaním alebo zohriatím)
  • pri niektorých psychiatrických ochoreniach, ktoré sú spojené hlavne so zmenou nálad – prítomnosť lítia a horčíka v minerálnej vode tlmia stresovú reakciu

 

Môže mi pitie dudinskej vody uškodiť?

Kontraindikácie na pitné kúry dudinskej minerálnej vody prakticky nie sú žiadne. Dôležité je ale pripomenúť, že vzhľadom na vysokú koncentráciu sodíka (Na) cca 740 mg/l vody je nutná opatrnosť jej pitia pri srdcovo-cievnych ochoreniach a ochoreniach obličiek. V týchto prípadoch je nutné si postrážiť množstvo prijatého sodíka z minerálnej vody a zo stravy. Denná potreba pre dospelého človeka je maximálne 2 - 4 g sodíka. Bohužiaľ, prax je taká, že denne prijímame oveľa vyššie množstvo sodíka (10 - 15 g) a to aj bez toho, aby sme si jedlo extra solili. Už 75% celkového denného množstva sodíka pochádza zo spracovaných potravín. Je však rozdiel medzi sodíkom prítomným v kuchynskej soli a sodíkom v minerálnej vode, kde je kombinovaný s hydrogénuhličitanmi a horčíkom.  

Piť či nepiť minerálne vody?

Pitie minerálnych vôd je odporúčané na základe rôznych vedeckých štúdií ako zdraviu prospešné. Priaznivé účinky na zníženie rizika závažných ochorení, ako je napr. osteoporóza, neurologické ochorenia či cukrovka, boli jednoznačne dokázané pri pití aj tvrdších minerálnych vôd (s vyšším obsahom vápnika a magnézia). Naopak, pitie len demineralizovanej vody, často komerčne propagované, môže viesť k závažným poruchám zdravia dôsledkom poruchy hospodárenia s vodou v organizme a deficitom životne dôležitých minerálov.

Ani s minerálkou to však netreba preháňať

Minerálne liečivé vody sú dôležitou súčasťou pitného denného režimu a na základe nášho zdravotného stavu si vyberáme aj druh minerálnej vody. Minerálna voda by nemala  prekročiť 30 - 50% celkového denného príjmu vody. Ten je samozrejme individuálny a pohybuje sa medzi 1,5 - 3 litrami na deň. Denný príjem vody závisí tiež od veku, telesnej hmotnosti, spôsobu stravovania, fyzickej aktivity, teploty vonkajšieho prostredia (v letných horúcich dňoch potrebujeme viac tekutín), zdravotného stavu a pridružených ochorení (napr. srdcovocievne, obličkové ochorenia a pod).

Páči sa vám tento článok?

Ak máte záujem dostávať e-mailom raz mesačne novinky z Kúpeľov Dudince, vyplňte tento formulár. Ako poďakovanie za prihlásenie do newslettera vám na e-mail pošleme zľavu 7 % na pobyt. Okrem toho sa môžete tešiť na špeciálne akcie iba pre príjemcov newslettra.

Mám viac ako 16 rokov a poskytnutím údajov dobrovoľne súhlasím v zmysle čl. 6 ods. 1 písm. a) Nariadenia EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov, ďalej len „Nariadenie GDPR“) s tým, aby prevádzkovateľ Kúpele Dudince, a.s., so sídlom Kúpeľná 106/3, 962 71 Dudince, IČO: 31642713, spracúval moje osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko, e-mail za účelom registrácie sa ku odberu aktuálnych noviniek a zliav formou získavania newslettrov na poskytnutú e-mailovú adresu. Platnosť súhlasu je udelená na obdobie 5 rokov odo dňa jeho poskytnutia. Zároveň súhlas je možné kedykoľvek elektronicky alebo písomne odvolať. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov je možné nájsť v sekcii Ochrana osobných údajov.