Zoznam zdravých potravín
Základom zdravia je racionálna strava a dostatok pohybu. V Kúpeľoch Dudince sa snažíme o oboje. K pohybu vyzývajú naši zdravotníci. Do kúpeľného jedálnička zas zaraďujú naši kuchári zdravé potraviny bohaté na minerálne látky a vitamíny. Inšpirujte sa našou Abecedou zdravia a dajte si niečo chutné i zdravé...
Zdravá zelenina, ovocie a ďalšie odporúčané potraviny
Avokádo
je nazývané aj „ovocím plodnosti“ alebo „maslovým ovocím“. Má nízky obsah cukrov, vysoký obsah antioxidantov a protizápalové účinky. Hodí sa do šalátov aj nátierok.
Brokolica
je významným zdrojom kyseliny listovej a vitamínu C. Dodáva tiež významné množstvo vitamínu E a betakaroténu, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Zlepšuje trávenie, je prevenciou proti rakovine a osteoporóze.
Cibuľa
obsahuje kvercetín, látku chrániacu pred rizikom srdcových ochorení a mozgových príhod, a tiež látku alicín, ktorá znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Čučoriedka
v minulosti slúžila aj na farbenie látok a vína. Pôsobí protizápalovo, dokáže uľaviť žalúdku aj pľúcam. Ich modré farbivo zachytáva voľné radikály, čím znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Priaznivo pôsobí aj na zrak.
Dula
sa na Slovensku pestuje najmä v južných častiach. Bola obľúbeným ovocím starých materí. Má žlté plody a je označovaná za príbuznú jabĺk a hrušiek. Je zdrojom vitamínu C. Obsahuje aj draslík, vápnik, železo, meď, fosfor a zinok. Typický je pre ňu aj obsah pektínu.
Ďumbier
je známy aj pod označením „zázvor“. Ázijská a stredomorská kuchyňa ho poznala už tisíce rokov, do Európy sa dostal v období antiky. Je chuťovo veľmi výrazný, až štipľavý. Blahodarne pôsobí pri zažívacích ťažkostiach a nevoľnostiach a je tiež vynikajúcou prevenciou proti nádche a chrípke.
Egreš
si získal obľubu ako rastlina nenáročná na pestovanie. Pôvod má v Rusku. Posilňuje žily a cievy, priaznivo vplýva na hojenie rán. Podporuje rast vlasov, zdravie kože a nechtov. Podľa odrody môže byť sfarbenie jeho bobúľ zelenkasté, žltkasté, červenkasté alebo hnedasté.
Figa
pochádza z Orientu. Vo svete rastlín je raritou, pretože jej kvetenstvo je totožné s oplodím, čiže – laicky povedané – pri konzumácii fíg konzumujeme vlastne kvety. Figy zlepšujú trávenie. Majú vysoký obsah vlákniny a pektínu. Vďaka vápniku a fosforu priaznivo pôsobia pri osteoporóze. Sú sladké a neobsahujú tuk, takže poslúžia aj ako náhrada sladkostí.
Grep
sa plným menom nazýva grapefruit a bol objavený v Karibiku. Obsahuje vitamín C, kyselinu listovú, mangán, železo, zinok a vápnik. Uľahčuje trávenie, prečisťuje organizmus, zabraňuje množeniu baktérií, vírusov a plesní. Vďaka nízkemu glykemickému indexu je vhodný aj pri chudnutí. Pochutiť si môžete na jeho bielej, žltej, ružovej alebo červenej verzii.
Hrášok
je zdrojom vlákniny, dodáva vitamín C, kyselinu listovú, železo, draslík, horčík a zinok. Pomáha budovať pevné kosti a poskytuje energiu pre mozog, preto je vhodný najmä pre deti. Ako všetky strukoviny, je tiež zdrojom rastlinných bielkovín.
Chlieb
tvorí dôležitú súčasť zdravej stravy, lebo obsahuje zložené sacharidy, vitamíny a minerály. Pozitívny prínos chleba pre naše zdravie dlho zostával nepovšimnutý. Chlieb mal povesť potraviny, po ktorej sa tučnie. V skutočnosti však netučnieme z chleba, ale príloh, ktoré si naň dávame. A dokonca aj biely chlieb dodáva určité množstvo prírodnej vlákniny a býva obohatený o vitamíny a minerály vrátane vitamínu B1 a vápnika.
Jablko - ovocie, ktoré nielen znižuje cholesterol
Ibiš lekársky
je liečivá rastlina z čeľade slezovité. Ide o trvácu, vyše 1 m vysokú rastlinu s ružovkastými kvetmi. Zbiera sa koreň a kvet. Vo forme sirupov, obkladov a čajov je nápomocný pri liečbe katarov dýchacích ciest a tráviacich orgánov.
Jablká
obsahujú pektín, čo je druh rozpustnej vlákniny, ktorý pomáha udržovať hladinu krvného cukru a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Každý deň by mal začať jablkom. Vo Walese sa uskutočnil prieskum na 2 500 ľuďoch stredného veku a ukázal, že ľudia, ktorí jedia viac ako 5 jabĺk denne, majú silnejšie pľúca. Jablká obsahujú vysoký podiel flavonoidu kvercetínu, ktorý pôsobí ako silný antioxidant a chráni pľúca.
Kuskus
je neodmysliteľnou súčasťou severoafrickej kuchyne, ale v posledných rokoch sa čoraz viac udomácňuje aj u nás. Jedná sa o sparenú a do guličiek tvarovanú krupicu z pšenice, jačmeňa alebo prosa. Z minerálnych látok obsahuje zinok, meď, mangán a selén a vitamíny C, E a rutín. Z výživového hladiska pôsobí ako antioxidant, má potirakovinové účinky. Tiež pozitívne ovyplvňuje činnosť nervovej sústavy. Používa sa pri príprave slaných aj sladkých jedál.
Limeta
sa často zamieňa s citrónom, ktorému je podobná. Má však tenšiu šupku a viac šťavy. Džús z jej šťavy sa v minulosti využíval proti cholere. Je vynikajúcim dodávateľom vitamínu C. Čistí tráviacu sústavu a osvedčila sa aj v boji proti nachladnutiu a chrípke.
Ľanové semienka
bývajú často označované ako záchrana pre organizmus. Obsahujú dobrý tuk, bielkoviny, sacharidy, vlákninu a množstvo cenných látok, ktoré slúžia ako prevencia proti rakovine a ďalším chorobám. Majú detoxikačné účinky. Vyrába sa z nich aj zdraviu prospešný ľanový olej.
Mliečne výrobky
ako jogurt, čerstvý syr alebo syr cottage sú cennými zdrojmi vápnika, preto by vo vyváženej strave nemali chýbať. Tento minerál je dôležitý pre stavbu kostí a zubov.
Nektárinka
bola vyšľachtená z broskyne, má však hladšiu šupku a jej dužina sa ľahko oddeľuje od kôstky. Má vysoký obsah vitamínu A a C. Toto obľúbené ovocie pomáha telu vstrebávať železo. Podporuje imunitu a je nápomocné pri detoxikácii Zlepšujú peristaltiku čriev, čím znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.
Olivy
sú plody olivovníka a ich pôvodným domovom je Kréta. Zaujímavosťou je, že sa zaraďujú medzi ovocie. Majú priaznivý vplyv na cievy a pôsobia ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Dozreté olivy majú čiernu farbu, ale konzumujú sa aj nedozreté (zelené) olivy. Na výrobu obľúbeného olivového oleja sú určené iné druhy olív než tie, ktoré konzumujeme.
Pohánka
pôvodne bola vnímaná ako potravina chudobných. Dnes je jednou z najzdravších uznávaných superpotravín. Význam tejto obilniny spočíva v tom, že nás chráni pred voľnými radikálmi, pretože obsahuje antioxidanty a tiež vzácny vitamín P, minerálne látky (vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo), vitamíny skupiny B, tiež vitamín C a E. Pomáha pri krvácaní, posilňuje žily a cievy, imunitu. Pôsobí ako ochrana proti rakovine a zlepšuje potenciu. Vďaka svojmu zloženiu je pohánka vhodná aj pre ľudí stravujúcich sa podľa bezlepkovej diéty.
Quinoa (mrlík)
je pradávna obilnina, ktorú používali starí Inkovia. Pre Južnú Ameriku je tým, čím pre nás pšenica. Je nenáročná na pestovanie, ale bohatá na živiny. Obsahuje množstvo bielkovín, minerálov, vitamínov a vlákninu. Vyrába sa z nej aj olej a využitie našla dokonca aj v pivovarníctve.
Ríbezľa čierna
sa zaraďuje medzi rastlinné antioxidanty. Okrem pektínov a resveratrolu obsahujú jej bobule významné množstvo vitamínov C a P. Posilňujú žalúdok, pôsobia proti artritíde. Majú močopudný účinok a často sa využívajú pri liečbe zápalu močových ciest.
Slanina
konzumovaná v rozumnom množstve je tiež zdraviu prospešná. Obsahuje – tak ako iné mäso – železo, ktoré je potrebné pre krvotvorbu, a tiež vitamín B, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie a regeneráciu nervovej sústavy. Slanina je pre svoj vysoký obsah tukov zdrojom vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E a K).
Špalda
je v súčasnosti je špalda považovaná za zdravšiu alternatívu šlachtenej pšenice. Obsahuje však glutén a nie je vhodná pre celiatikov, aj keď niektorí ju tolerujú bez problémov. Špalda je zdrojom vitamínu B2, mangánu a horčíka, a tiež vitamínu B1 a B3. Táto kombinácia živín je obzvlášť prospešná pre ľudí trpiacich migrénou, aterosklerózou, či cukrovkou. Špalda je výbornou a prospešnou potravinou pre ľudí trpiacich zvýšenou hladinou cholesterolu či vysokým krvným tlakom. Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha predchádzať žlčníkovým kameňom. Zo špaldovej múky môžeme pripravovať všetky pokrmy, ktoré pripravujeme z múky pšeničnej. Môžeme z nej piecť koláče, či zákusky.
Tofu
sa vyrába zrážaním sójového mlieka a pôvodne sa používalo v Číne. Jeho popularita vo svete narástla vďaka rozširujúcemu sa záujmu ľudí o vegetariánstvo. Má vysoký podiel bielkovín, ale takmer nijaké nasýtené tuky. Je bohaté na železo a vitamíny skupiny B. Konzumácia sójových bôbov a sójových produktov – ako tofu – pomáha znižovať riziko určitých druhov rakoviny, srdcových ochorení a osteoporózy.
Uhorka
je zásaditou zeleninou a vďaka vysokému obsahu vody (až 96%) výborne hydratuje organizmus. Odplavuje toxíny, pomáha stabilizovať krvný tlak a je nápomocná pri trávení. Jej konzumácia sa odporúča aj pri ochoreniach štítnej žľazy. Obsahuje vitamíny A, B, C.
Vajcia
sú dobrým zdrojom zinku - minerálu, ktorý je nevyhnutný pre rast, rozmnožovanie a správnu funkciu imunitného systému. Ak vajcia neprevaríme, nestrácajú obsah bielkovín a zachovávajú si obsah vitamínov A, D, B1 a B2, aj niacínu. Vaječné žĺtka podporujú prevenciu straty zraku vo vysokom veku.
Zverina
predstavuje nielen chuťové obohatenie jedálnička (pokrmy z nej patria k výnimočným kulinárskym zážitkom), ale je tiež zdraviu prospešná. Jej mäso obsahuje vitamíny skupiny B, železo, zinok, draslík a horčík. Je málo tučná (má nižší obsah tuku ako iné druhy tmavého mäsa) a dobre stráviteľná.