Stravovanie pri artróze, artritíde, cukrovke či vysokom krvnom tlaku
Zmena životného štýlu môže byť oveľa príjemnejšia, ako pravidelné užívanie liekov. Prečítajte si viac v článku o jedle, ktoré lieči.
Ako môže strava pomáhať predchádzať bežným chorobám
Aj v Kúpeľoch Dudince nám záleží na zdravom stravovaní. Do nášho jedálnička preto zaraďujeme potraviny, ktoré pomáhajú predchádzať zdravotným problémom. Presvedčte sa o tom sami počas vášho pobytu.
Artritída, artróza
Osteoartrózu aj reumatoidnú artritídu spôsobuje zápal kĺbových tkanív. Niektoré potraviny obsahujú zlúčeniny, ktoré majú výrazne protizápalové vlastnosti, predovšetkým tuky v mastných rybách.
Odporúčané potraviny:
- Losos a mastné ryby
- Zelená listová zelenina, paprika, brokolica (obsahujú veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť kĺby)
- Šťava z granátového jablka (toto perzské ovocie má protizápalové účinky a veľa antioxidantov, denne stačia 2 – 3 lyžice neriedenej šťavy)
- Ananás (bromelín, enzým prítomný v tomto ovocí zmierňuje aj zápal) - vhodný je asi pohár denne tejto šťavy
- Kurkuma, ďumbier, klinčeky (zmierňujú bolesť a opuchy, okrem toho obsahujú antioxidanty, ktoré sú dôležité pri spomaľovaní poškodenia chrupaviek a kostí, vyvolanom artrózou)
- Zelený čaj, cibuľa, bobuľové ovocie, paradajková šťava, citrusové ovocie (rôzna ponuka, spoločný menovateľ - kvercetín, ktorý funguje ako silný protizápalový prostriedok)
Čomu sa vyhýbať:
- Rastlinným olejom, mastnému mäsu, mliečnym výrobkom s vysokým obsahom tuku
- Spúšťačom alergie – napr. mliečnym výrobkom, kukurici, pšenici
Cukrovka
Vyhýbajte sa sladkým potravinám. Vhodné nie sú ani rafinované sacharidy – napr. koláče, keksy, palacinky a všetky potraviny z bielej múky. V tele sa rýchlo menia na glukózu alebo cukor. Takisto škodí prejedanie.
Odporúčané potraviny:
- Celozrnné potraviny a strukoviny – fazuľa, cícer, hrach, šošovica a sója (pretože sa pomaly trávia, cukor sa do krvi uvoľňuje pomaly)
- Ovocie a zelenina (napr. mrkva má málo energie, ale zároveň je plná vlákniny, ktorá spomaľuje trávenie)
- Škorica (znižuje hladinu cukru v krvi, pol lyžičky denne je dobrý zámer)
- Ocot a citrónová šťava (kyslosť spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a vedie k pomalšiemu uvoľňovaniu glukózy do krvného obehu)
- Arašidové maslo a orechy (malá hrsť arašidov, alebo lyžica prírodného arašidového masla 5x týždenne)
- Olivový olej znižuje hladinu cukru v krvi
Čomu sa vyhýbať:
- Cukor a rafinované obilniny (potraviny z bielej múky), vrátane bielej ryže a chleba. Strava bohatá na tieto potraviny je základnou príčinou cukrovky.
- Plnotučné mliečne výrobky, mastné červené mäso a potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov
Vysoký krvný tlak
Ide o najrizikovejší faktor mozgovej mŕtvice a hlavného spoluúčastníka pri infarkte a zlyhaní obličiek. Vek, stres a strava, ktorú pravidelne konzumujete, to všetko prispieva k zvýšenému krvnému tlaku.
Odporúčané potraviny:
- Sója, strukoviny, orechy a semená
- Banány, zemiaky, sušené ovocie a iné potraviny s vysokým obsahom draslíka (jedzte viac ovocia, zeleniny a menej priemyselne spracovaných potravín)
- Nízkotučné a odtučnené mliečne výrobky (hrnček odtučneného mlieka má dobrý vplyv na kosti, ale aj na cievy. Mliečne výrobky znižujú krvný tlak vďaka obsahu vápnika, draslíka a horčíka – všetky totiž uvoľňujú tepny a zlepšujú prietok krvi)
Čomu sa vyhýbať:
- Sodík – znížte príjem soli
- Alkohol – avšak pravidelné umiernené pitie je pre srdce prospešné, pretože zvyšuje hladinu HLD (dobrého) cholesterolu a krv je menej náchylná na zrážanie (jeden drink denne neškodí)
- Káva a iné nápoje s obsahom kofeínu (4 až 5 šálok denne zvyšuje hladinu stresových hormónov až o 32%, čo následne zvyšuje krvný tlak)