Skleróza Multiplex a jej kúpeľná liečba

Choroba. Slovo, ktoré vyvoláva strach, súcit, ale aj mnoho otázok. Viac či menej závažné ochorenia vnímame kdekoľvek okolo seba – v rodine, v kruhu priateľov a známych, niekedy priamo u seba. Spolu s ochorením sa v nás vynorí aj mnoho otázok. Prečo ja? Ako sa to stalo? Aj keď lekári odpovede na tieto otázky väčšinou poznajú, prijať skutočnosť a vyrovnať sa s ňou je dlhý a náročný proces.

Skleróza multiplex - Kúpele Dudince

Keďže Kúpele Dudince pomáhajú predovšetkým navrátiť zdravie, chceme sa počas Svetového dňa chorých (11. február) venovať pacientom, ktorí si od lekárov vypočuli diagnózu na celý život, diagnózu s názvom skleróza multiplex.

Multiplexná skleróza je beh na dlhé trate. Často sa mení na dni, počas ktorých sa zdravotný stav zlepší a prichádza nádej, že to aj tak ostane, obdobia novej radosti zo života a plánovania: dovolenky, rodinného života, práce... Ale je to aj o dňoch plných sklamaní, beznádeje, strácania priateľov, partnerov, sebestačnosti.

Vyrovnať sa so všetkými „prekvapeniami” takzvanej choroby „tisícich tvárí“ chce veľa úsilia od pacienta, jeho blízkych a v neposlednom rade aj od zdravotníckeho personálu, s ktorým je pacient veľmi úzko a trvalo spojený na celý život.

Ochorenie tisícich tvárí

Kúpeľný lekár MUDr. Bundziak vysvetľuje: „Je to najčastejšie ochorenie nervového systému. Postihuje hlavne mladých dospelých ľudí vo veku 20 - 35 rokov, najčastejšie ženy. Vzhľadom na to, že na myelínových pošvách nervových vláken centrálneho nervového systému dochádza na rôznych miestach k zápalovému procesu, príznaky sklerózy multiplex veľmi pestré a závisia od miesta postihnutia konkrétnych dráh a štruktúr centrálneho nervového systému. Aj preto niekedy hovoríme o ochorení tisícich tvárí.“

Kúpeľný lekár - Kúpele Dudince

Príčina ochorenia

Príčina ochorenia doteraz nie je celkom známa. Predpokladá sa, že ochorenie patrí do skupiny tzv. autoimúnnych, ale dohady hovoria aj o tom, že vzniká na podklade vírusových infekcií, ktoré napádajú hlavne nervový systém (ako napríklad vírus osýpok či herpetické vírusy). Na základe rôznych výskumov odborníci predpokladajú, že k vzniku ochorenia prispieva aj genetická predispozícia, doteraz však neboli identifikované konkrétne gény, ktoré by boli za jeho pôvod zodpovedné.

Skleróza multiplex - Kúpele Dudince

Ako sa ochorenie prejavuje

Najčastejšími prejavmi ochorenia sú:

  • poruchy videnia vyplývajúce zo zápalu optického (zrakového) nervu, prejavujúce sa napr. zahmleným videním, poruchami farebného videnia, výpadkom zorného poľa, zdvojené videnie (tieto príznaky väčšinou zmiznú po odznení zápalu optického nervu)
  • spastické ochrnutia svalstva s poruchami jemnej motoriky, poruchami stereotypu chôdze, až po úplné ochrnutie a pripútanie pacienta na invalidný vozík
  • senzorické poruchy – pocit necitlivosti, mravčenia v končatinách
  • pocit nevysvetliteľného napätia alebo úzkosti
  • výrazná únava, poruchy reči, neistota pri chôdzi, trasenie rúk, poruchy vyprázdňovania močového mechúra
  • nezriedkavé sú aj psychické poruchy

Chronické, šíriace sa ochorenie s nejasnou prognózou

Liečba multiplexnej sklerózy je stále predmetom rozsiahlych výskumov, no adekvátna liečba zatiaľ neexistuje. Správnou liečbou je však možné zmierniť priebeh, spomaliť vývoj ochorenia a udržať čo najväčšiu mieru sebestačnosti pacienta. Práve preto je kúpeľná liečba u pacientov s touto chorobou dôležitou súčasťou komplexnej liečby.

 

Skleróza multiplex - Kúpele Dudince
Skleróza multiplex - Kúpele Dudince

Nezabúdajme na vyváženú stravu a dobrú náladu

V liečbe výrazne napomáha aj zdravý životný štýl, racionálne stravovanie, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu a slnku (k tomu pomáha aj Chodník zdravia v lesoparku v Kúpeľoch Dudince).

Ako dodáva vedúca lekárka Kúpeľov Dudince, a.s. MUDr. Dagmar Demeterová: „V Kúpeľoch Dudince sa denne stretávame s pacientmi s multiplexnou sklerózou, preto dôverne poznáme toto ochorenie a snažíme sa správne nastavenou liečbou, priateľským prístupom a edukáciou zlepšiť kvalitu života chorých. Zároveň sa usilujeme zlepšiť psychický stav pacienta, pretože pozitívne naladený človek má i pri tomto závažnom ochorení väčšiu šancu zvládnuť nástrahy ochorenia tisícich tvárí.“

Chodník zdravia - Kúpele Dudince

Podľa viacerých štatistík sa toto ochorenie častejšie vyskytuje v miestach s rastúcou vzdialenosťou od rovníka vždy na sever a juh. V štátoch ako je Egypt, Južná Afrika či Severná Amerika je ochorenie veľmi zriedkavé, zatiaľ čo napríklad v Japonsku sa takmer vôbec nevyskytuje. Aj preto je pobyt na čerstvom vzduchu a slnku odporúčaný aj ako prevencia tohto ochorenia.