Kontrola znamienok na tele: Využite čas v kúpeľoch!

Koža je orgán pokrývajúci ľudské telo. U dospelého človeka má povrch 1,5 až 2m2 a jej hrúbka sa pohybuje od 0,5 mm do 5 mm. Má veľa rôznych funkcií - ochrannú, termoregulačnú, senzorickú aj imunitnú funkciu. S pribúdajúcim vekom sa koža stenčuje, pribúdajú znamienka, bradavice či iné kožné výrastky. Aj keď nebolia, nemali by sme podceňovať ich kontrolu. Väčšina ošetrení kože by sa nemala robiť v letných mesiacoch. Vhodným obdobím je jar, jeseň alebo zima.

Kožné znamienka - Kúpele Dudince

Čo by si mal človek všímať na svojej koži?

Radí MUDr. Andrea Michalcová, dermatologička Kúpeľov Dudince:

Keď sa mu na tele vytvorí nejaké nové znamienko, ktoré prudko rastie. Alebo tie pôvodné znamienka zmenia zrazu farbu, tvar, začnú svrbieť, bolieť, či dôjde k ich poraneniu. Vtedy by mal vyhľadať odborníka. Kožný lekár znamienko pozrie pod dermatoskopom a odporučí buď chirurgické odstránenie, alebo len sledovanie a kontroly.

Znamienka pribúdajú na koži vekom, ale aj tým, ako sa človek opaľuje. Kto sa rád opaľuje, tak tam tých znamienok býva viac. Pomocou prístroja dermatoskop vie kožný lekár posúdiť zmeny.

 

Podceňovať by sme nemali ani plesne na koži a na nechtoch (tzv. kožné mykózy). V podstate to nebolí a ľudia to doma ani nepovažujú za problém. Nechávajú to dlho tak - bez liečby. Kúpeľný lekár pri vstupnej prehliadke však v takýchto prípadoch okamžite odporúča ošetrenie u kožného lekára. S kožnou mykózou totiž nemôžete absolvovať mnohé z kúpeľných procedúr. Liečba takýchto mykóz je zdĺhavá (v niektorých prípadoch aj pol roka).

Ako prebieha odstránenie bradavíc, či iných kožných výrastkov?

Je to rýchly a pomerne bezbolestný zákrok. Elektrokauter je prístroj s rôznymi nadstavcami, ktorý využíva elektrický prúd na odstránenie nezhubných, neškodných tumorčekov, bradavíc, výrastkov, či seboroických bradavíc vznikajúcich vekom. Odstraňujú sa ním výrastky na celom tele. Prístroj ich „spáli“. Ak je toho na tele viac, niekedy je potrebných aj viac sedení. Hojenie je bez jaziev, za 2 až 3 dni je miesto zahojené. Kúpeľný hosť po takomto ošetrení môže už na druhý deň pokojne absolvovať všetky kúpeľné procedúry (vrátane kúpeľov v minerálnej vode).

 

Kontrola znamienok - Kúpele Dudince

Prečo je vhodné využiť čas strávený v kúpeľoch na kontrolu kože?

Od roku 2012 môžete počas svojho pobytu v Kúpeľoch Dudince absolvovať konzultáciu či ošetrenie v ambulancii kožného lekára. Hovorí MUDr. Andrea Michalcová, dermatovenerologička:


Doma na to zvyčajne nemáte čas. Pre pracovné alebo iné povinnosti odkladáte kontrolu znamienok, či iných kožných problémov. Hlavne, ak vás priamo nebolia. Nechce sa vám behať po lekároch a tráviť dlhé hodiny v čakárňach. V kúpeľoch na to ale zrazu máte dostatok času i pohodu. Nepotrebujete žiaden výmenný lístok. Jednoducho si medzi kúpeľnými procedúrami dohodnete termín na vyšetrenie. Dáte si napr. skontrolovať kožu a skonzultujete to, s čím si nie ste istý. Alebo absolvujete nejaký z estetických zákrokov.

Služby kožnej ambulancie sú určené hlavne pre kúpeľných hostí. Chodia tu však aj pacienti z Dudiniec a z blízkeho okolia. Je to pre nich blízko, nemusia ďaleko cestovať. Pacient si vyšetrenie aj liečbu, ktorá mu je poskytnutá, uhrádza sám.

S akými kožnými problémami kúpeľní hostia najčastejšie prichádzajú?

Najčastejšie s obavou, aby to nebola rakovina kože.

Problémy, pre ktoré kúpeľní hostia vyhľadávajú pomoc kožného lekára, môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  1. kožné problémy (akné, ekzémy, vyšetrenia znamienok, alergie, mykózy – plesne na nechtoch a na koži, rôzne útvary na koži)
  2. estetické zákroky (omladenie pleti, vyhladenie vrások a pod.)

Vďaka špeciálnemu vybaveniu kožnej ambulancie v Kúpeľoch Dudince (dermatoskop, elektrokauter, laser, oxygeneo) vieme pomáhať pacientom v obidvoch prípadoch.

 

Oxygeneoterapia - Kúpele Dudince

Vyhľadávajú kožnú ambulanciu v kúpeľoch aj ženy kvôli omladeniu?

Áno, estetické ošetrenia pleti a kože tvoria zhruba polovicu všetkých výkonov v našej ambulancii.

Jednou z inovatívnych metód ošetrenia pleti je napr. oxygeneo terapia. Pomocou nej dochádza k omladeniu a posilneniu pleti. Počas ošetrenia odstraňujeme odumreté bunky na pleti a pripravujeme ju na príjem aktívnych látok. Výsledkom ošetrenia je okysličená pleť a jej zlepšený vzhľad. Vďaka tejto terapii vyrovnáme štruktúru pleti a vyživujeme ju. Už po prvom ošetrení sú viditeľné výsledky.

Pri estetických výkonoch však používame aj ďalšie metódy. Chemický peeling pleť omladí, odstráni z nej pigmentové škvrny i drobné jazvičky po akné.

Pri fotoomladení pokožky IPL laserom ide o neinvazívnu terapeutickú metódu, ktorá pracuje na báze intenzívneho pulzného svetla. Svetlom sa cielene prehrievajú len farebné zmeny pokožky, t. j. cievky, pigmentové fľaky a kozmetické alebo kožné chyby. Tie sa následne odstránia. Vrásky sa po opakovanom zákroku zredukujú asi na polovicu. Pigmentové škvrny sa vybielia, stiahnu sa rozšírené póry a zjemnia sa jazvy. Pleť sa rozžiari, farebne zjednotí a vypne.

 

Páči sa vám tento článok?

Ak máte záujem dostávať e-mailom raz mesačne novinky z Kúpeľov Dudince, vyplňte tento formulár. Ako poďakovanie za prihlásenie do newslettera vám na e-mail pošleme zľavu 7 % na pobyt. Okrem toho sa môžete tešiť na špeciálne akcie iba pre príjemcov newslettra.

Mám viac ako 16 rokov a poskytnutím údajov dobrovoľne súhlasím v zmysle čl. 6 ods. 1 písm. a) Nariadenia EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov, ďalej len „Nariadenie GDPR“) s tým, aby prevádzkovateľ Kúpele Dudince, a.s., so sídlom Kúpeľná 106/3, 962 71 Dudince, IČO: 31642713, spracúval moje osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko, e-mail za účelom registrácie sa ku odberu aktuálnych noviniek a zliav formou získavania newslettrov na poskytnutú e-mailovú adresu. Platnosť súhlasu je udelená na obdobie 5 rokov odo dňa jeho poskytnutia. Zároveň súhlas je možné kedykoľvek elektronicky alebo písomne odvolať. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov je možné nájsť v sekcii Ochrana osobných údajov.