Hippokrates – aktuálny aj dnes

Hippokrates, jeden z najznámejších lekárov antického Grécka, je známy mnohými výrokmi, v ktorých sa spája múdrosť, pokora a úcta k zdraviu, ale aj k chorobe a pacientovi. Dajú sa využiť aj pri prevencii ochorení srdca či obezite. 

 

Zdravé stravovanie - Kúpele Dudince

„Nech vaše pokrmy sú aj vašimi liekmi.“

Nadváha, obezita a brušná obezita sú jedným z rizikových faktorov chorôb srdca. Správne zvolená strava je základom zdravia a tiež aj liekom na mnohé choroby. V strave treba preferovať potraviny, ktoré pochádzajú z okolia a potraviny, ktoré sú nám geneticky blízke. Je dôležité preferovať ovocie a zeleninu, ktoré rastú v regióne, v našej krajine. Ovocie a zelenina sú základnými zdrojmi antioxidantov a vlákniny, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungujúci metabolizmus.

Aj mäso je dôležitým zdrojom potravy. Je zdrojom bielkovín a tukov, ktoré sú nevyhnutné pre syntézu hormónov, ako aj pre rozpustnosť niektorých vitamínov. Telu prospieva chudé, biele mäso, divina a ryby z nášho prostredia. V poslednej dobe sa veľmi zatracujú obilniny. No pokiaľ nie je preukázaná intolerancia na glutén, obilniny sú dôležitou súčasťou zdravej, vyváženej stravy.

Zdravé stravovanie - Kúpele Dudince

„Nejesť do sýtosti.“

Opäť má Hippokrates pravdu. Aj pri zdravom stravovaní je dôležité mať v konzumácii mieru. Množstvo stravy musí byť v súlade s pohlavím, vekom, telesnou konštitúciou a pracovným zaťažením človeka. Netreba sa prejedať, pretože tým zaťažujeme nielen náš zažívací trakt, ale i srdcovo-cievny systém. Nadmerný príjem potravy vedie k vzniku porúch trávenia, akými sú napríklad meteorizmus, poruchy vyprázdňovania a podobne. Práve preto treba na Hippokratov výrok myslieť a uvedomiť si, že lepší je poloprázdny žalúdok ako žalúdok plný a preťažený.

 

Pohybová aktivita - Kúpele Dudince

„Netreba sa báť námahy.“

Hippokrates nabáda k zvýšeniu pohybovej aktivity, pretože negatívnym trendom dnešnej doby je skutočnosť, že pohybu máme denne menej a menej. Tak to dnes chodí: cestujeme autom alebo autobusom, do kancelárie nás vyvezie výťah, potom hodiny sedíme za počítačom, doma relaxujeme pri televízii... a naše telo trpí. Na pohyb totiž nezostal čas. Týmto si pestujeme ďalší závažný rizikový faktor srdcovocievnych chorôb – nedostatok fyzickej aktivity. 

Odporúčaná denná dávka pohybu je 30 minút. Zopár tipov ako to dosiahnuť: ráno si privstať a neprísť do práce na poslednú chvíľu, vystúpiť z električky o jednu zástavku skôr, nepoužiť výťah, ale schody, zaparkovať auto ďalej od práce... Možnosti sa nájdu, len treba chcieť a uvedomiť si, že je to pomoc nielen pre srdce, ale aj pre celkový zdravotný stav.

 

Čas pre radosť - Kúpele Dudince

„Z mozgu na jednej strane prichádza rozkoš, radosť, smiech a hry, ale na druhej strane zármutok, žiaľ a nespokojnosť.“

Druhá časť Hippokratovho výroku odhaľuje dôležitý faktor pri vzniku srdcových a cievnych chorôb – stres. V súčasnej dobe je veľmi ťažké zachovať rovnováhu medzi negatívnymi a pozitívnymi emóciami. Málo času tráveného s rodinou, partnerom, deťmi či priateľmi, takmer žiadny priestor na radosť, zábavu a smiech. V hlave víria obavy o budúcnosť, udržanie životného štandardu a niekedy sa dostaví aj nespokojnosť, žiaľ a zármutok. A to je cesta k narušeniu harmónie v organizme. 

Snaha udržať rovnováhu v emóciách a pozitívne nazeranie na svet sa pozitívne odrazí aj na zdraví. Iný Hippokratov výrok totiž hovorí: „Ľudské telo je chrám  a choroba je trhlina v harmónii medzi telom a dušou – zdravie je zase ich súzvukom“

Regenerácia a reštart - Kúpele Dudince

„Choroby na nás neprídu z jasného neba, ale vyvinú sa z našich každodenných hriechov proti prírode. Keď ich počet prekročí istú hranicu, prepuknú nečakane a prudko.“

Tvrdenie, ktoré môže znieť ako strašiak, hovorí o jednoduchom kroku – prevencii. Srdcovocievnym chorobám sa dá predchádzať, stačí len:

  • nefajčiť (vyhýbať sa aj pasívnemu fajčeniu)
  • zdravo sa stravovať
  • dbať na pravidelnú pohybovú aktivitu
  • nebrániť sa zábave, radosti, smiechu, príjemnej spoločnosti, a tým vykompenzovať každodenný stres

Pozor! Netreba si robiť výčitky, keď sem-tam porušíme princípy zdravého životného štýlu. Treba si uvedomiť, že aj občasné nedodržanie pravidiel je ľudské a pokiaľ neprekročíme hranicu, ako hovorí Hippokrates, nemusíme sa o svoje zdravie obávať.

 

Prevenciou srdcovocievnych chorôb sú aj relaxačné či aktívne pobyty, napríklad pobyty typu Medical v Kúpeľoch Dudince. Ich kladné stránky objasňuje MUDr. Demeterová: „Aj krátky víkendový pobyt môže byť reštartom a môže navodiť regeneračné pochody. Niekedy stačí zmeniť prostredie aj na pár dní a keď k tomu pripočítame jedinečnú dudinskú minerálnu vodu, pohybovú aktivitu vo forme rôznych druhov cvičení od SM systému, cez Pilates, skupinového telocviku a cvičenia vo vode, vodoliečbu, rôzne druhy masáži a zábalov, kyslíkovú liečbu a mnohé iné procedúry na podporu zdravia a pobyt v prírode, organizmus sa nám za to jednoznačne poďakuje.“ 

 

Príroda - Kúpele Dudince

„Príroda je lekárom choroby.“

Posledná Hippokratova téza v sebe skrýva jasné posolstvo: pobyt v prírode je liekom nielen na telo, ale aj na dušu. Ekologicky čisté a tiché prostredie Dudiniec je tým najlepším miestom na rýchle načerpanie energie. 

Aj preto je v lesoparku neďaleko liečebného domu Rubín vybudovaný kúpeľný chodník zdravia. Sústavu ôsmich cvičebných strojov môžu využívať všetky vekové skupiny. Okrem toho v jarnom období bude možné absolvovať v lesoparku pri kúpeľoch „terénne kúry“ pod vedením lekára, fyzioterapeuta respektíve zdravotnej sestry. Tieto „kúry/túry“ by mali byť nielen reálnym „vykročením za zdravím“, ale aj priestorom pre otázky a odpovede o zdraví, ale aj o mnohých témach, ktoré si účastníci s lekárskym personálom zvolia spoločne.