Ako správne sedieť za počítačom
Náš čas strávený denne v sede pred počítačom niekedy nemôžeme ovplyvniť. Zlé držanie tela na kancelárskej stoličke nám však môže spôsobovať niektoré nežiaduce vedľajšie účinky – bolesť krku, chrbta, kolien a bokov. Je preto dôležité, aby sme poznali zásady správneho držania tela pri sedení a prispôsobili si aj pracovný stôl. V Kúpeľoch Dudince v rámci fyzioterapie venujeme veľkú pozornosť tzv. škole chrbta. Vyškolení fyzioterapeuti pomáhajú touto metódou v rámci liečebnej telesnej výchovy, pričom názorne ukazujú, ako si pri bežných činnostiach pomôcť zmierniť bolesti, ale aj šetriť kosti a kĺby.
Správne sedenie pri PC
Pri správnom sedení treba dodržať tieto zásady:
- panvu na stoličke posuňte dozadu
- uši, plecia a boky sú v jednej úrovni, kolená zohnuté v uhle 90 ºC
- udržujte normálne zakrivenie chrbtice (použite napr. stočený uterák alebo vankúšik)
- obe chodidlá držte rovno na zemi
- nenakláňajte sa do jednej strany ani hlavou dopredu (môže to byť príčinou bolestí hlavy, krku, častých migrén, môže z toho brnieť v rukách a prstoch)
- predlaktia držte vodorovne s podlahou/stolom
- monitor umiestnite do správnej vzdialenosti (cca 45 - 55 cm od očí tak, aby ste mali hornú hranicu monitora rovno pred očami)
- robte si pravidelné prestávky (ideálne každú hodinu), uvoľňujte si ruku pracujúcu s myšou až po lakeť
Myslite na to, že aj pri správnom (hlavne dlhom a neprerušovanom) sedení sa preťažuje pravá strana tela s myškou (ak ste praváci). Ak nič proti tomu nespravíte, pomaly sa tvorí skolióza. Takisto sa skracujú stehná.
Avšak vďaka zlému sedeniu je to oveľa horšie - skracujú sa svaly hrudníka (vytvára sa hrb), skracuje sa krčná chrbtica (hlava je v predklone) a oslabuje sa klenba na nohách.