Ako počas pandémie čo najviac pomôcť nášmu imunitnému systému

Dobrovoľná či nútená izolácia a obavy z nákazy (alebo priamo už nákaza) nám veru k aktuálnemu zdraviu nepridajú. V Kúpeľoch Dudince si uvedomujeme, ako dôležité je správne a zdravo sa postaviť k tejto celej situácii, ktorá podľa niektorých odhadov môže trvať aj cez 100 dní. Nosenie rúšok nie je to, čo nás najviac trápi a obmedzuje...

 

V tomto článku sa dozviete:

 • čo robiť, aby naše zdravie nenalomil stres skôr ako to urobí ochorenie COVID-19

 • čo odporúča vedúca lekárka Kúpeľov Dudince na posilnenie imunity

 • ako si naplánovať pohybovú aktivitu v čase karantény alebo domácej izolácie

 • odporúčania vedúcej fyzioterapeutky kúpeľov, ako "TO" v čase pandémie zvládnuť

Kúpele Dudince

Čo robiť, aby naše zdravie nenalomil stres skôr ako to urobí COVID-19?

Zo dňa na deň sme museli obmedziť sociálne kontakty. Rodičia nevidia svoje deti, vnúčatá a naopak. Nestretávame sa so svojimi priateľmi, susedmi, kolegami v práci. Áno, máme možnosť telefonovania, video rozhovorov, posielame si fotografie napr. cez FB, WhatsAp a pod. Dokedy nám to bude stačiť? Kedy začneme pociťovať samotu, izoláciu, kedy nás prepadne depresia? Môže sa stať, že veľa z nás prepadne panike a tento stav nemá ďaleko k davovej psychóze.

 

Strach, depresia, samota, panika a počúvanie len zlých správ v médiach vedie k stresu a ten ohrozuje naše zdravie.

 

Čo teda robiť, aby naše zdravie nenalomil stres skôr ako to urobí Covid-19?

 • uvedomiť si, že za vzniknutú situáciu nemôžeme my, je to mimo nás, je to koronavírus - v našich silách však je, aby sme urobili všetko pre jeho zastavenie. Nepodcenovať situáciu, rešpektovať pokyny odborníkov, lekárov, epidemiológov, rešpektovať jeden druhého, pomáhať si navzájom.
 • psychohygiena - je tu začiatok jari, prebúdza sa príroda a je to tiež obdobie, kedy zvyčajne začíname detoxikovať nielen svoje telo, ale i dušu. Jedno bez druhého nejde. Urobme to aj teraz - hlavne preto, že je tu koronavírus a nemôže nás od toho odradiť žiadna karanténa!
 • pozitívne myslenie má neobyčajnú silu - snažme sa myslieť na pekné veci a situácie, myslime nie na to, že sme teraz odlúčení od svojich blízkych, ale na to, že o nejaký čas sa zase stretneme, objímeme svoje deti, vnúčatá... 
Človek urobí všetko, čo treba, aby ochránil svoju rodinu. Urobme to, myslime pozitívne! Myslime optimisticky, optimizmus vedie k úspechu, k výhre.

 

 • imunita - jej posilnenie v tomto období je nevyhnutné 

Ako si posilniť imunitu v čase domácej izolácie

Venujme viac pozornosti tomu, čo jeme. Iba správna životospráva zaručí správnu činnosť imunitného systému. Vedúca lekárka Kúpeľov Dudince, MUDr. Dagmar Demeterová, odporúča:

 • vyvážený jedálniček - dostatok ovocia a zeleniny, minimálne pol kilogramu na deň, celozrnný chlieb a pečivo, hodnotné bielkoviny, nevynechávať ani v primeranom množstve sacharidy, tuky.
 • dopĺňanie minerálnych látok, stopových prvkov a  vitamínov - pozor na kvalitu týchto vyživových doplnkov, odporúčam nakupovať v kamenných lekárňach, resp. v súčasnej dobe na ich oficiálnych e- shopoch. Treba byť opatrný a nenakupovať rôzne zázračné preparáty reklamované cez internet.
 • vrátiť sa k starým osvedčeným produktom, ako je napr. kyslá kapusta, medvedí cesnak (je tiež bohatým zdrojom vitamínov a minerálov), červené víno (pozor však na množstvo), zelený čaj, bobuľové ovocie - napr. maliny, čučoriedky, černice, ktoré sú zdrojom flavonoidov, silných antioxidantov, ktoré takisto posilňujú imunitný systém.
 • netreba zabúdať aj na črevný mikrobióm, na mikroorganizmy - dobré a zlé baktérie, ktoré žijú v našom čreve. Aby sme boli zdraví a mali zdravý imunitný systém, musia byť v rovnováhe. Preto sú dôležité v strave aj probiotiká, ktoré sú súčasťou mnohých kyslomliečných produktov, jogurtov. Hlavným ich zdrojom je naše "biele zlato" - slovenska bryndza.
 • dopĺňať vitamín D - pre našu imunitu je nevyhnutý. V kombinácii so slnečnými dňami a aspoň 30-minútovým pobytom vonku na slnku bude mať nenahraditeľný pozitívny účinok na naše zdravie.
 • pozor na fajčenie a pitie tvrdého alkoholu - výrazne oslabujú náš imunitný systém
Kúpele Dudince

Pohybová aktivita pri obmedzených možnostiach?

Áno, veľa záleží od našich priestorových možností. Napriek tomu sa musíme hýbať za každú cenu. Zatiaľ máme možnosť ísť na prechádzku, napr. do lesa, parku a pod. Samozrejme, dôležité je vyhýbať sa priestorom, kde sa pohybuje veľa ľudí. Tam, kde nie sme sami, používajme rúška, nezastavujme sa, nerozprávajme sa z blízkej vzdialenosti s inými ľuďmi, zachovávajme vzdialenosť minimálne 1,5 m a viac, nepodávajme si ruky s inými. Platí to hlavne pre seniorov. Nájdime si čas na prechádzku napr. v skorších ranných hodinách alebo podvečer. 

 

Kde je vôľa, spôsob sa nájde.

 

"Pohyb je dôležitý aj preto, aby sme vplyvom obmedzení a karantény nepriberali, vynasnažme sa zachovať si správnu telesnú hmotnosť. Tak, ako je nebezpečné pre zdravie prejedanie sa a priberanie, tak aj v tomto zložitom období nie je vhodné začínať rôzne radikálne diéty. Je dôležité racionálne sa stravovať, a keď už ísť do diéty, dávať pozor na jej vyváženosť. Vždy je lepšie telefonicky alebo emailom sa poradiť s odborníkom, resp. svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav." odporúča MUDr. Demeterová.

 

Vedúca fyzioterapeutka Kúpeľov Dudince, Mgr. Martina Kassalová, dipl. f., k odporúčaniam pani primárky pridáva ešte pár dobrých rád:

 • pri domácich prácach sa tiež dá spáliť dosť kalórií :)
 • v bytovkách v rámci vlastných pohybových možností nechodiť výťahom, ale po schodoch (neodporúča sa to aj vzhľadom na možnosť nákazy)
 • vytiahnuť bicykel a pri dobrom počasí vyraziť do prírody za dodržania všeobecných odporúčaní
 • často vetrať
 • otužovať sa (začať opatrne a postupne, napr. ranný "pandemický" sprchovací rituál so studenou/vlažnou vodou)
 • dostatok spánku - spánok udržiava imunitný systém v rovnováhe, nedostatok spánku = znížená obranyschopnosť organizmu
 • dodržiavať pitný režim

K tomu, ako "prežiť" domácu izoláciu v čase pandémie Mgr. Kassalová ešte dodáva: "Dôležité je vytvoriť si pravidelný denný režim. Nedávať si však veľké úlohy a ciele, ktoré nie je v našich silách vykonať. Je dobré nájsť si aspoň jednu pozitívnu maličkosť každý deň. Venovať sa čítaniu, kresleniu, krížovkám, ručným prácam, veciam, ktoré sme nestihli urobiť počas "bežných" dní... alebo venovať sa zameškaným domácim prácam, ako v mojom prípade :)" 

 

Treba selektovať informácie a akceptovať súčasnú situáciu.

 

Citlivejším povahám sa neodporúča sledovať všetky relácie a informácie o koranavíruse - nepomáha to psychike a následne sa môže zhoršiť i osobná imunita. Nemá zmysel neustále premýšľanie o tom, kedy to skončí, ako dlho to bude trvať. 

 

Páči sa vám tento článok?

Ak máte záujem dostávať e-mailom raz mesačne novinky z Kúpeľov Dudince, vyplňte tento formulár. Ako poďakovanie za prihlásenie do newslettera vám na e-mail pošleme zľavu 7 % na pobyt. Okrem toho sa môžete tešiť na špeciálne akcie iba pre príjemcov newslettra.

Mám viac ako 16 rokov a poskytnutím údajov dobrovoľne súhlasím v zmysle čl. 6 ods. 1 písm. a) Nariadenia EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov, ďalej len „Nariadenie GDPR“) s tým, aby prevádzkovateľ Kúpele Dudince, a.s., so sídlom Kúpeľná 106/3, 962 71 Dudince, IČO: 31642713, spracúval moje osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko, e-mail za účelom registrácie sa ku odberu aktuálnych noviniek a zliav formou získavania newslettrov na poskytnutú e-mailovú adresu. Platnosť súhlasu je udelená na obdobie 5 rokov odo dňa jeho poskytnutia. Zároveň súhlas je možné kedykoľvek elektronicky alebo písomne odvolať. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov je možné nájsť v sekcii Ochrana osobných údajov.