Päť minút a 10 cvikov pre moju chrbticu

 

Cviky na chrbticuNajlepšia liečba je prevencia. Zacvičte si s nami 10 jednoduchých cvikov. Vďaka nim môžete uľaviť svojej chrbtici. Cvičiť ich môžete v práci i doma pri telke. Cviky vykonávajte pomaly - ťahom.

 

 

 

Cviky na chrbticu, skoliózu a horné končatiny odporúča vedúca fyzioterapeutka kúpeľov Mgr. Martina Kassalová.

 

 

Cviky na chrbticu

1

Sedím na stoličke s vystretým chrbtom, hlava rovno - hľadím pred seba. Spojené ruky vytláčam dlaňami vpred pred seba.

         Cviky na chrbticu

2

Sedím alebo stojím s vystretým chrbtom, hlava rovno. Spojím prsty na rukách (prepletiem si ich) a tlačím ich smerom hore ku plafónu. Dlane mám otočené od tela smerom hore.

     Cviky na chrbticu

3

Sedím alebo stojím s vystretým chrbtom, ruky mám za hlavou (dlaňami si držím lakte). Robím mierne úklony doprava a doľava.

Cviky na chrbticu

4

Sedím na stoličke s vystretým chrbtom, ruky mám voľne pri tele. Striedavo dvíham a spúšťam ramená. Môžem nimi aj jemne krúžiť - pár kruhov dopredu i dozadu.

     Cviky na chrbticu

5

Sedím na stoličke a striedavo dvíham obe ruky nad hlavu. Pri nádychu ruku dvíham hore, s výdychom ju spúšťam dole.

      Cviky na chrbticu

6

Sedím alebo stojím s rukami spojenými vzadu na chrbte, voľne vedľa tela alebo sa rukami držím sedadla stoličky. Hlavu pomaly ukláňam striedavo k pravému a ľavému plecu (ucho sa približuje k ramenu).

     

7

Spojím celé dlane pred hrudníkom. Zatlačím plecia od seba, lakte hore a dlane k sebe. Opakujem 5 krát a v polohe vydržím jeden pomalý nádych a výdych. Cvičenie je vhodné napr. pri práci s počítačom a myšou. 

   

8

Cvičím v sede na stoličke. Chrbát je vyrovnaný, moja hlava vzpriamená. Prepletiem si prsty vzadu za hlavou a pomaly tlačím ruky dole a dozadu (lopatkami k sebe).

Cviky na chrbticu

9

Cvičím v sede na stoličke. Ľavou rukou si chytím pravé koleno a nohu tlačím doľava. Zároveň pravé rameno aj hlavu vytáčam doprava. Cvik zopakujem aj na opačnú stranu. Ľuďom po operácii chrbtice tento cvik neodporúčame.

Cviky na chrbticu

10

Cvičím v sede na stoličke. Dlane si položím na driekovú oblasť. Zahnem hlavu dozadu, bradu tlačím hore a striedavo uvoľňujem a naťahujem chrbát.

 

Vytlačiť domov na chladničku