Tieto miesta v Dudinciach a ich okolí sa oplatí navštíviť

20.01.2022

Voľný čas po procedúrach je ideálny na prechádzky kúpeľným parkom a na objavovanie zaujímavých miest. V tomto článku sa dozviete, čo v Dudinciach treba určite navštíviť.

Pitné vázy - Kúpele Dudince

 

 

Rímske kúpele a dudinské travertíny

Vedeli ste, že minerálny prameň Dudiniec nielen zlepšuje zdravie kúpeľných hostí, ale zároveň aj skrášľuje miestny park? Všade, kde tento podzemný poklad vyvieral, sa časom vytvorili travertínové kopy alebo terasy. Domáci aj návštevníci ich poznajú pod menom Dudinské travertíny.

Najznámejším z nich je chránený prírodný útvar Rímske kúpele. V spojení s legendou, ktorá hovorí o pôvode miestneho liečivého prameňa, odkazuje na prítomnosť Rimanov na území dnešného Slovenska. Dudinskú liečivú vodu však poznali nielen rímski vojaci, ktorí ju využívali na liečbu bojových zranení, ale aj ľudoví liečitelia. Názvy dvoch travertínov (Očný a Hostečný) prezrádzajú, kvôli akým chorobám ich ľudia vyhľadávali. Hostec bol ľudový názov pre reumu, takže jej liečba má v tomto kúpeľnom meste dlhú tradíciu.  

Tatárskom prameni sa traduje, že je nemým svedkom ukrutností páchaných týmito kočovnými bojovníkmi. Travertín s poetickým menom Šípková Ruženka má krajšiu a voňavejšiu minulosť - v jeho okolí kedysi rástli ruže. Najväčším z travertínov je Kúpeľný prameň (travertínová kopa pred Kúpaliskom Dudinka). Iným superlatívom sa pýši najmladší útvar, ktorý skrášľuje breh rieky Štiavnice – Travertínová terasa

Kúpeľný chodník zdravia

V snahe o rozšírenie voľnočasových aktivít sme v roku 2016 v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruch v Dudinciach v kúpeľnom parku osadili niekoľko cvičebných strojov. Tieto slúžia na jednoduché precvičovanie a pohyb všetkých častí tela. Prechádzka Kúpeľným chodníkom môže byť vhodným doplnkom kúpeľnej liečby a relaxu.

 

Altánok so slatinkou

V novembri roku 2015 sa vrtom S-6A podarilo zachytiť prírodnú minerálnu vodu slatinského typu. Hĺbka vrtu dosiahla 12,5 m a teplota vody je 11,5°C. Od liečivej minerálnej vody dudinského typu sa odlišuje absenciou rozpusteného sírovodíka. Vrt je pre verejnosť voľne prístupný a nachádza sa v priestoroch za futbalovým štadiónom.

Dudinská zvonička

Pôvodne evanjelická zvonica, postavená v roku 1871. Slúžila pri rozličných cirkevných udalostiach dudinským katolíkom i evanjelikom. Po odobratí zvonov počas II. sv. vojny budova stratila svoj pôvodný význam, avšak dodnes slúži ako turistická atrakcia - „šikmá veža“ - kvôli svojmu nevšednému nakloneniu. V súčasnosti je vychýlená o 51 cm.

Slnečná lúka, kúpeľná promenáda a pitné vázy

Mesto Dudince na jar 2020 začalo s revitalizáciou kúpeľného parku - tzv. Slnečnej lúky v rámci projektu cezhraničnej spolupráce mesta Dudince s maďarskou obcou Bánk. Projekt zasahoval územie s rozlohou takmer 18.500 m2, pričom v stavebnej časti riešil vybudovanie technickej infraštruktúry v podobe nových chodníkov, promenády, javiska, detského ihriska, zavlažovacieho systému, vodných prvkov a sadových úprav. Dominantou parku je od apríla 2021 plastika Slnka od akademického sochára Jozefa Kliského.

 

„Keď ma oslovil zadávateľ projektu vybudovať sochu slnka, ktorá by sa stala dominantou nielen revitalizovaného kúpeľného areálu, ale celej kúpeľnej destinácie, hneď som si predstavil niečo majestátne, jedinečné, čo síce bude na realizáciu náročné, no bude stáť zato. Slnko ako zdroj nevyčerpateľnej energie. Odteraz si ľudia budú spájať Dudince nielen s dudinskou liečivou vodou, ale aj ako kúpele s najväčším počtom slnečných dní a vlastným Slnkom." 


Jozef Kliský – akademický sochár, autor plastiky Slnka

 

V kúpeľnom parku priamo pred liečebným domom nájdete tiež tzv. Pitné vázy - prameň s dudinskou minerálnou vodou, ktorému domáci nepovedia inak než "prdľavka". Pitie sírnej dudinskej vody priaznivo pôsobí pri ochorenia pečene, pri dne, osteoporóze a pomáha tiež pri ochoreniach zažívacieho traktu.

Dudinské vínne pivnice "hajlochy"

Miestny názov hajlochy je typický pre vinohradnícke domčeky a pivnice. V okolí kúpeľov ich nájdete veľa - v merovskej časti Dudiniec, ako aj za hotelmi Flóra a Jantár. Počas vašej prechádzky vám domáci radi ukážu pôvodné pivnice a pohostia vás aj skvelým hontianskym vínkom.

Pliacok Jara Filipa

Terasu pri balneoterapii Krištáľ sme v roku 2019 pri príležitosti výročia nedožitých 70. rokov hudobníka, skladateľa, herca, dramaturga a milovníka moderných technológií Jara Filipa, pomenovali Pliacok Jara Filipa. Na pamiatku tohto rodáka z blízkych Hontianskych Moraviec sme vytvorili koncertný priestor, v ktorom nájdete aj stálu expozíciu v podobe okna a nadrozmerných dverí.