Lesopark Búroš - terapia bez lekára

14.01.2020

Návštevníci Dudiniec oceňujú okrem kvalitných služieb aj všadeprítomný pokoj. Liečiť si totiž treba nielen telo, ale aj dušu. Predstavujeme vám nášho vyškoleného terapeuta – lesopark Búroš. Má všetko potrebné, aby liečil pokojom, zeleňou, ale aj zaujímavými miestami.

 

Lesopark Búroš - Kúpele Dudince

Základná procedúra – príroda

Lesopark Búroš stavil svoj liečebný program na spojení s prírodou. S rozlohou viac ako 20 hektárov a všadeprítomnými stromami, kríkmi a rastlinami má na to slušné vybavenie. Môžete sa poprechádzať cestičkami obkolesenými mohutnými dubmi, ale aj štíhlymi agátmi. Do kroku vám zaspieva vtáctvo, ktoré budete nielen počuť – pri troche šťastia zazriete napríklad bažanta alebo sovu.

„Najväčšou devízou lesoparku je nesporne jeho blízkosť k centru Dudiniec. Je vlastne voľným pokračovaním kúpeľného parku v priamom susedstve liečebných domov Rubín, Smaragd a Diamant. Návštevníci sa môžu v rámci prechádzok ocitnúť v bezpečnom, nenáročnom teréne vo veľmi krátkej chvíli a môžu si vychutnať tiché prírodné prostredie a pokoj,“ objasňuje jeho výhodnú pozíciu Ing. Boris Benický, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu v Dudinciach.

 

Energiu môžete načerpať aj úplne jednoducho – posedením si na drevených lavičkách. Byť obklopený zvukmi a vôňami lesa a nasávať jeho čarovnú atmosféru je totiž výborný relax. Osvieženie nájdete aj v rámci prechádzky popri rímskych kúpeľoch až k prameňu, ktorého chuť vás možno prekvapí – nejde totiž o známu dudinskú „vajcovku“. 

Dudince na svojom území dlho ukrývali prameň tzv. slatinského typu. Je prístupný verejnosti a oproti dudinskej vode ide o iný typ minerálnej vody a o niečo „sladší“ variant – minerálnu vodu zmiešaného typu (obsahuje prvky Ca-Na-Mg-HCO3-SO4) s celkovou mineralizáciou 3 440 mg.l-1, obsahom CO2 1 710,0 mg.l-1 a teplotou vody 11,9 °C. Tento typ minerálnej vody neobsahuje  sírovodík.

Prameň tzv. slatinského typu - Kúpele Dudince

Doplnková procedúra – pohyb

Prechádzky pozitívne ovplyvňujú myseľ, ale aj telo. Stačí si požičať palice na severskú chôdzu – Nordic walking – a už sa môžete unášať príjemnými pocitmi a zvukmi lesoparku. Pri chôdzi s palicami je zapojených 600 svalov v tele, horná časť tela preberá až 30 % práce nôh a odľahčuje ich od záťaže. Chodníky lesoparku sú vhodné pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých nadšencov tohto mladého športu. Ak ste v tomto smere nováčikom, nezabudnite na inštruktáž od skúsených fyzioterapeutov.

Rozhýbať svaly a kĺby je možné aj vďaka kúpeľnému chodníku zdravia, na ktorý pri prechádzke lesoparkom určite natrafíte. Vydajte sa od kúpeľného parku (popri Kúpalisku Dudinka) smerom k rímskym kúpeľom. Za liečebným domom Rubín nájdete sústavu cvičebných strojov, na ktorých si pohodlne a pod holým nebom zadarmo zacvičíte. Pri každom zariadení je stručný popis, takže sa pri cvičení môžete zamerať na konkrétnu časť tela.

Kúpeľný chodník zdravia - Kúpele Dudince

Nadštandardná procedúra – zaujímavosti, ktoré v Dudinciach musíte vidieť

Hoci najväčšou prednosťou lesoparku Búroš je jeho prírodné bohatstvo, skrýva v sebe aj niekoľko zaujímavých zákutí a miest, ktoré by ste pri prechádzke nemali opomenúť. Ak vynecháme najznámejšie Rímske kúpele, nachádzajúce sa na okraji lesoparku pri prírodnom amfiteátri, stále je čo obdivovať. 

Napríklad zo zeme vytŕčajúce útvary, takzvané travertínové kopy, ktoré vznikli vyvieraním minerálnej vody na povrch. Podľa ich názvov (Očný, Hostečný) hneď spoznáte, kvôli akým chorobám ich ľudia v minulosti vyhľadávali. 

Jeden z nich, Tatársky prameň, však nesie meno podľa neslávnych tatárskych vpádov, ktorých bol vraj svedkom. Milovníci romantiky nesmú obísť najkrajší z travertínov, Šípkovú Ruženku. V jeho okolí v minulosti rástli ruže, no i dnes je to jedno z najkrajších miest v lesoparku. 

Obnova prebieha neustále

Keďže svojou rozlohou sa lesopark rovná približne 27 futbalovým ihriskám a je plný stromov, kríkov a chodníkov, jeho údržba je nekonečným procesom. Ako približuje Boris Benický, „v lesoparku Búroš stále prebieha postupná revitalizácia od štrkových prechádzkových chodníkov, cez obnovu drevených parkových lavičiek, rekonštrukciou oddychovej zóny so sedením a trvalkovým záhonom, až po umiestňovanie nenáročných cvičebných zariadení do uvedeného priestoru. Vyzerá to tak, že keď skončíme s revitalizáciou celého územia, môžeme začať s obnovou odznova“.