Dudinské legendy

07.04.2016

Podľa jednej legendy vďačia Dudince za liečivú vodu víle Dudinke. Údajne premenila miestny prameň na liečivý. Kedysi dávno vodou z neho zachránila život synovi rímskeho vojvodcu. Preto dodnes dudinská voda prinavracia ľuďom zdravie. A preto sú v Dudinciach aj kúpele.

Dudinka - Kúpele Dudince

Čo hovorí legenda o cisárskej vode

Novšia dudinská legenda spomína okrem vzácnej miestnej vody aj ďalší tekutý poklad okolia Dudiniec – víno. Miestny lekárnik dostal za úlohu zmiešať v ideálnom pomere tieto dve zložky, a vytvoriť tým jedinečný nápoj, ktorý by vyhovoval vzácnej návšteve grófa Huga Oberndorffa, ktorým nebol nik iný než cisárovná Alžbeta, známa a populárna Sisi. Okrem kúpeľa v dudinskej vode Sisi ochutnala aj nápoj, ktorý na jej počesť nazvali Dudinskou cisárskou vodou. Zachutil jej a po svojom návrate domov si ho z Dudiniec naďalej objednávala. Po tomto úspechu, ktorý priniesol grófovi nemalý zisk, mal lekárnik vytvoriť ďalšie jedinečné nápoje. Nakoľko však sám bol viac priateľom vína než vody, opil sa a už ho nikto nikdy nenašiel. Spolu s ním zmizlo aj tajomstvo cisárskej vody...

Páči sa vám tento článok?

Vyplňte tento formulár, ak máte záujem dostávať e-mailom novinky z Kúpeľov Dudince. Okrem toho sa môžete tešiť na špeciálne akcie iba pre príjemcov newslettra.