15 miest, ktoré popri liečbe v Kúpeľoch Dudince určite navštívte

14.07.2022

Tri alebo štyri týždne v kúpeľoch je skvelým spôsobom, ako si dokonale oddýchnuť a vykročiť po ceste k zmierneniu bolesti alebo odstráneniu zdravotných problémov. Aby vaše kroky neviedli len na procedúry a späť, prinášame vám 15 tipov na zážitky a miesta v Dudinciach a okolí, ktoré nesmiete vynechať.

 

V článku sa dozviete:

  • kam v okolí sa vybrať na výlet
  • kde môžete využiť bicykel a kde stačí ísť pešo
  • ako posilniť svoje zdravie príjemne a nenáročne
Cyklotúry v okolí Dudiniec

Pre pasívne oddychujúcich

1. Knižnica Smaragd

Navštívte toto príjemné miesto s viac ako 5000 knihami v rôznych jazykoch a oddýchnite si pri čítaní. Pokračujete tým v liečení, aj keď o tom ani neviete – čítanie je pre mozog v podstate cvičením. Vezmite si knihu a strávte s ňou chvíle napríklad pri dobrej káve v kaviarni oproti alebo v parku medzi Rubínom a Smaragdom.

Pre turistické duše

2. Cyklopotulky po regióne

Vedeli ste, že v okolí Dudiniec je mnoho cyklotrás (nenáročných, ale aj poriadne „divokých“) a po niektorých sa dostanete až do Maďarska? Ak je bicykel automatickou súčasťou vašej batožiny, máte o program postaraný. A po výlete si ho pohodlne uskladnite v Cyklohoteli Smaragd. Ak však bicykel nemáte ako do kúpeľov dopraviť, využite miestnu požičovňu bicyklov (aj elektro) či kolobežiek.

 

3. Krupinské trio – Vartovka, bralce a viadukt

Krupinská strážna veža Vartovka je známou turistickou atrakciou. Ak však hľadáte niečo iné, ale tiež poriadne vysoké, vydajte sa hľadať Štangarígeľ – krupinské bralce. Svojou výškou (majú 6 m) vyrážajú dych. Výlet sem môžete spojiť s cykloturistikou. Ak ste lovcom neobvyklých fotografií, impozantný viadukt (blízko železničnej stanice Babiná) cez rieku Krupinica je tým správnym miestom.

 

4. Skalné obydlia Brhlovce

Aké by to bolo bývať v kamennom obydlí zistíte pri návšteve obce Brhlovce. Nachádza sa v centre pamiatkovej rezervácie a zobrazuje unikátnu ľudovú architektúru z konca 19. storočia. Obydlia vytesané do tufových skál sú zrekonštruované a doplnené dobovým interiérom, aby ich takpovediac „zmrazili v čase“.

5. Banská Štiavnica

Starobylé banícke mesto s krásnymi uličkami a mnohými zaujímavými miestami, ako Starý zámok, Nový zámok, Kalvária, botanická záhrada či námestie Svätej Trojice so zámkami lásky na dome Sládkovičovej Maríny. V okolí mesta sú aj známe tajchy, v ktorých sa môžete v lete okúpať.

6. Želiezovce

Toto mesto je skrytým skvostom južného Slovenska – a bola by škoda, neobjaviť jeho zaujímavosti. Soví domček, pamätná izba venovaná Franzovi Schubertovi či kaštieľ Esterházyovcov je len pár tipov na to, čo tu prežijete. Výlet do Želiezoviec pravidelne organizuje TIC Dudince.

7. Tesárske dúpence

V okolí Dudiniec je mnoho pamiatok – nielen kultúrnych, ale aj prírodných. Len pár kilometrov od kúpeľov jednu nájdete – Tesársku roklinu. Kým toto miesto vytvorila príroda, nachádza sa tu aj dielo človeka – skalné skrýše, ktoré miestni nazývajú dúpence. Tieto vysoké skalné izby slúžili najpravdepodobnejšie ako skrýše obyvateľov pred Turkami. A aj dnes sú zaujímavým tipom na to, čo v vidieť v okolí Dudiniec.

8. Stará hora

Legendárne miesto obce Sebechleby. Táto pamiatková rezervácia ľudovej architektúry leží neďaleko obce a návštevníkom ponúka kolorit starých pivníc a vinohradov. Prvé pivnice tu vraj vznikli už v 13. storočí, no vďaka obetavosti domácich vyzerajú rovnako ako v dobe postavenia. Záujemcovia môžu do niektorých pivníc aj nakuknúť a ak budete mať šťastie, ujde sa vám aj pohárik sebechlebského vínka.

Pre milovníkov dobrého vínka

9. Ochutnávka vín

Vďaka výletom cez Turisticko-informačné centrum môžete nazrieť do výroby hontianskych vín. Ich tajomstvá nielen uvidíte, ale aj ochutnáte. Príjemné prostredie pivníc a pohostinnosť domácich z toho spravia unikátny zážitok.

 

Pre posilnenie zdravia i skrášlenie

10. Thai relax centrum

Thajská masáž je vynikajúcou prevenciou voči civilizačným chorobám a udržuje človeka v stálej kondícii. Prostredníctvom thajskej masáže sa zasahuje do tela a energie druhého človeka, preto je veľmi dôležité vypestovať si silnú empatiu – masér sa vždy musí prispôsobiť telu klienta. Tento druh masáží si môžete užiť na prízemní liečebného domu Rubín.

11. Kozmetika, kaderníctvo

Po kúpeli v minerálnej vode sa budete cítiť lepšie, no pôsobí blahodarne aj na pokožku. Čo však ostatné časti tela? Využite pobyt v kúpeľoch aj na ďalšie kozmetické ošetrenia alebo si doprajte nový účes. Nemusíte chodiť ďaleko – obe prevádzky sú v liečebnom dome Rubín.

12. Kontrola znamienok

Využite čas v kúpeľoch a nechajte si skontrolovať znamienka alebo využite iné formy kožných terapií. Pre zdravie i krásu tu môžete absolvovať tiež chemický peeling, liftinh, exfoliáciu či lekrásku kozmetiku. Dermatovenerologickú ambulanciu nájdete v liečebnom dome Rubín.

13. Rekondično-rehabilitačné centrum

Využite pobyt v kúpeľoch a spravte niečo pre svoju postavu. Navštívte najlepšie vybavené klimatizované rekondično-rehabilitačné centrum v Dudinciach s odborným dohľadom fyzioterapeuta. Nájdete ho na 1. poschodí liečebného domu Rubín.

14. Kúpeľný chodník zdravia

Kúpeľný chodník zdravia v lesoparku Búroš spája prechádzku a cvičenie. Popri chodníku nájdete prístroje zamerané na precvičovanie kĺbov, prístroje na posilňovanie a masáž chrbtového svalstva a tiež stroje na zlepšenie celkovej kondície a výkonnosti. To všetko v jedinečnom prírodnom prostredí, ktoré vás nabije energiou.

 

Pre zábavu a príjemný relax

15. Letné grilovačky na Kolibe

Vymeňte vašu večeru v jedálni za grilovačku pri vonkajšom bazéne. Živá hudba a najlepšie grilované špeciality sú ďalším z letných výhod pobytu v Dudinciach.