Plánujete stráviť týždeň v kúpeľoch? Týchto 10 tipov vám ho spríjemnia

13.07.2022

Liečebný alebo preventívny pobyt v kúpeľoch je jedna z najlepších možností, ako posilniť svoje zdravie a začať riešiť dlho odkladané problémy. Ak však máte pochybnosti, čo s voľným časom a či počas pobytu stihnete vidieť aj niečo z Hontu, spísali sme tipy na zážitky, ktoré stíhate počas týždňového pobytu v Dudinciach.

 

V článku sa dozviete:

  • čo sa oplatí vidieť v Dudinciach a okolí
  • čo robiť po procedúrach
  • tipy na miesta, ktoré možno spojiť do jedného výletu
Zaujímavé lokality v okolí Dudiniec

1. Múzeum Lišov

Chcete vidieť masku starú niekoľko tisíc rokov, ale aj škrabošku Lady Gagy? Zaujíma vás história a tradície Hontu a chcete vidieť dobovú izbu našich predkov? Ešte nikdy ste nevstúpili do keltského obydlia? Vďaka šikovným manželom Adriane a Jakubovi môžete toto všetko zažiť – dokonca v jednom dvore!

 

Dobrý tip:

Spojte návštevu Lišova s lisovňou olejov v Súdovciach – obce sú od seba naozaj blízko.

 

2. Lisovňa olejov v Súdovciach

Presvedčte sa, že lisovanie olejov za studena je naozajstná alchýmia a že olej sa dá spraviť napríklad z maku, ľanu, horčice, ale aj vlašských orechov (ten je fantastický, určite s ním odídete domov) a že aj repkové výlisky sú chutnou potravinou. Malá prevádzka so vždy otvorenými dverami je od Dudiniec len desať minút autom.

 

Dobrý tip:

Požičajte si v miestom turisticko-informačnom centre (TIC) bicykel a spojte návštevu Súdoviec s cyklotúrou. Alebo využite inú službu TIC a príďte sem cez organizovaný výlet.

 

3. Opevnený kláštor v Bzovíku & spanie na včelách v Uňatíne

Rozľahlý kláštor opevnený múrom v Bzovíku nikto nenazve inak ako „hrad“. Je to miesto s krásnymi výhľadmi, kusom zaujímavej histórie a jednoduchým prístupom každým dopravným prostriedkom. Ak však túžite po hrade, kde stretnete aj kráľovnú, choďte ďalej a hneď na začiatku vedľajšej obce Uňatín navštívte hrad, kde sa dá prespať, prípadne si posedieť, vypočuť si zaujímavý príbeh domácich a využiť liečivé účinky včiel.

 

4. Nordic walking – spáľte kalórie o 40 % rýchlejšie

Severská chôdza alebo Nordic walking je obľúbenou aktivitou, ktorú sa v Kúpeľoch Dudince môžete naučiť. Požičajte si palice a nechajte inštruktora zasvätiť vás do tajov tohto nenáročného športu pre každého. Zlepšíte si kondíciu, spálite kalórie z obeda a objavíte napríklad krásy lesoparku Búroš, ktorý je ako stvorený na takéto prechádzky.

5. Neobyčajné masáže & zábaly

Urobte radosť svojej pokožke, dajte zbohom stresu a využite čas v kúpeľoch na omladenie – v Kúpeľoch Dudince si môžete vybrať z množstva masáží či zábalov. Medová masáž, masáž lávovými kameňmi, anticelulitídna masáž, hodvábny zábal s avokádovým olejom či detoxikačné kávové ošetrenie tela sú len malou ochutnávkou služieb, ktoré tu nájdete.

 

6. Wellness v Rubíne/Mineráli

Dopoludnia procedúry, popoludní aktívny oddych či výlety, ale čo večer? Vyskúšajte oddych v saunách či vírivke! Wellness v Rubíne či Mineráli ponúka príjemné prostredie pre dokonalý relax.

7. Dudinské vínne pivničky

Dudinské „hajlochy“ alebo „ľochy“ sú miestom, kde sa spája dobré víno, krásne prostredie a pohostinnosť domácich. Tí vás vo svojich jedinečných pivničkách vyhĺbených do skalných dutín privítajú tak, že sa tu budete cítiť ako doma. K tomu pomôže aj obľúbená Pesecká leánka či iné miestne vína.

8. Letné kúpalisko Dudinka

Čas strávený na kúpalisku Dudinka je najlepšou letnou voľbou. Osvieženie v bazénoch, oddych v dudinskej minerálke a zábava na tobogane či šmýkačke poteší všetky vekové skupiny.

 

9. Slnečná terasa Smaragd

Ak sa čudujete, prečo niektorí naši klienti prichádzajú domov opálení ako od mora, môže za to terasa na najvyššom poschodí v Smaragde. Zažijete tu poriadnu „grilovačku“ slnkom, ktorého majú Dudince najviac spomedzi všetkých slovenských kúpeľov. K dokonalému oddychu prispejú ležadlá, sprchy či toalety, ale aj panoramatický výhľad na malebné okolie.

10. Hudobné večery & tanečné zábavy

Kúpeľmi kolujú legendy, že miestne tanečné zábavy roztancujú každého a že po ich skončení sú všetky francúzske barly osamotené v kúte a čakajú na svojich majiteľov. Príďte sa presvedčiť, že kúpeľné zábavy nie sú len o starých hitoch, ale o zmesi všetkých štýlov a rýchlostí. K tomu pripojte zážitky z hudobných večerov či podujatí na Slnečnej lúke a váš kultúrny zážitok bude úplný.

 

Ste v Dudinciach len na víkend? Máme pre vás 5 skvelých tipov, čo stíhate vidieť a zažiť aj za pár dní.