Treba vidieť v okolí

Organizované výlety

Máte v obľube organizované skupinové výlety so sprievodcom a zabezpečenou dopravou? Turisticko-informačné centrum v Dudinciach (TIC) pre vás každý týždeň pripravuje niekoľko pol- či celodenných výletov za krásami okolia. V ponuke sú výlety za slovenskými pamiatkami (Banská Štiavnica, Kaštieľ vo Sv. Antone, Banská Bystrica...), ale i do blízkeho Maďarska (Ostrihom, Budapešť, mestá na Dunaji...). Viac informácií o výletoch, ako aj ich rezervácia je možná v budove TIC (oproti LD Rubín).

 

Upozorňujeme, že organizované skupinové výlety sú vhodné pre pohyblivých klientov. V prípade pochybností, či výlet zvládnete, poraďte sa so svojim ošetrujúcim lekárom v kúpeľoch. V našich jedálňach si takisto môžete objednať suchý obed, resp. večeru, ak sa rozhodnete pre niektorý z celodenných výletov.

 

 

Individuálne výlety

Chcete byť na výletoch pánom svojho času a vybrať sa vlastnými cestičkami? V okolí Dudiniec je pár zaujímavých miest, ktoré sa určite oplatí spoznať. Inšpirujte sa našimi tipmi...

Banská Štiavnica - Kúpele Dudince

Banská Štiavnica

Tento historický klenot prekročil hranice národného významu, keď bol na sklonku roka 1993 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako jeho 400. položka. Čím je Banská Štiavnica taká zaujímavá a lákavá? Pravdepodobne tým, že dokáže učarovať skutočne každému návštevníkovi. Medzi dominanty Banskej Štiavnice patria Starý a Nový zámok, Klopačka, Kostol sv. Kataríny, Radnica, Námestie sv.  Trojice či Kalvária zasadená do rázovitej krajiny. Historickou atmosférou nasiaknuté malebné mestečko má ľuďom rozhodne čo ponúknuť i pri opakovanej návšteve.

 

Svätý Anton - Kúpele Dudince

Kaštieľ vo Svätom Antone

Tí, ktorí zavítajú do Banskej Štiavnice, si len zriedka nechajú ujsť prehliadku jedinečnej expozície barokovo-klasicistického kaštieľa vo Sv.  Antone, v minulosti známeho pod názvom Antol. Obec sv.  Anton sa nachádza len 4 km južne od Banskej Štiavnice a ukrýva v sebe skutočný poklad.


Návštevníci majú možnosť obdivovať krásy fauny v časti venovanej poľovníctvu, no najmä vzácne exponáty v historickej expozícii. Medzi najcennejšie exponáty patrí slonovinou a perlami vykladaný ebenový stolík od majstra Johanna Manna z Augsburgu; zariadenie tzv. Zlatého salóna, ktorého pôvodnou majiteľkou bola dcéra Márie Terézie – Mária Antoinetta; posteľ, v ktorej spával následník rakúsko-uhorského trónu korunný princ Rudolf (syn cisárovnej Sisi); unikátna zbierka satirických karikatúr z francúzskych časopisov, či množstvo trofejí zdobiacich dlhé chodby kaštieľa.

 

Brhlovce - Kúpele Dudince

Brhlovce

Skalné obydlia dodali Brhlovciam povesť obce so svetovým unikátom. V časoch tureckých nájazdov si obyvatelia vysekávali skrýše do sopečného tufu. Neskôr ich upravili a začali využívať ako stále obydlia. Dnes majú vzhľad skalných bytov s obytnými a hospodárskymi miestnosťami. Traduje sa, že vysekanie obydlia pre jednu domácnosť – kuchyne, letnej kuchyne, obývacej izby, komory, dielne na opracovanie kameňa a studne – trvalo až šesť rokov. Stála teplota okolo 18 ºC im dodávala celoročnú pohodu: v lete chládok, v zime teplo.  Od roku 1983 sú skalné obydlia pamiatkovou rezerváciou ľudovej kultúry.

Krupina - Kúpele Dudince

Krupina

Medzi najstaršie mestá Slovenska bezpochyby patrí Krupina. K najvýznamnejším a najstarším stavbám mesta patrí rímsko-katolícky Kostol Narodenia Panny Márie z prelomu 12. a 13. storočia. Je jedným z najväčších farských kostolov na Slovensku - nemá páru ani v Košiciach či v Bratislave. Od 15. storočia spolu s opevnením tvorí dominantu mesta a „opevnený krupinský Jeruzalem“ - mestský hrad. Pod historickou radnicou v starej pivnici sa vypočúvali a mučili krupinské „STRIGY“, ktoré v priebehu dvoch storočí „škodili“ obyvateľom mesta. Procesy s nimi rozniesli o Krupine chýr „strigáčskeho“ mesta s veľmi prísnym krupinským právom. Mesto od 16. storočia obohnali hradby s bastiónmi, ktoré sa zachovali takmer v celistvosti. Boli uzavreté bránami a spolu s Vartovkou na kopci strážili Krupinu proti Turkom. Jedinečné slovenské múzeum prezentuje život a dielo nášho najvýznamnejšieho básnika – krupinského rodáka Andreja Braxatorisa-Sládkoviča. Okrem tvorby a života Eleny Maróthy-Šoltésovej (ktorá sa tu tiež narodila) a Jozefa Cígera-Hronského (ktorý v meste pôsobil) mapuje i históriu mesta a časti regiónu Hont.