Treba vidieť v okolí
Organizované výlety
Máte v obľube organizované skupinové výlety so sprievodcom a zabezpečenou dopravou? Turisticko-informačné centrum v Dudinciach (TIC) pre vás každý týždeň pripravuje niekoľko pol- či celodenných výletov za krásami okolia. V ponuke sú výlety za slovenskými pamiatkami (Banská Štiavnica, Kaštieľ vo Sv. Antone, Banská Bystrica...), ale i do blízkeho Maďarska (Ostrihom, Budapešť, mestá na Dunaji...). Viac informácií o výletoch, ako aj ich rezervácia je možná v budove TIC (oproti LD Rubín).
Upozorňujeme, že organizované skupinové výlety sú vhodné pre pohyblivých klientov. V prípade pochybností, či výlet zvládnete, poraďte sa so svojim ošetrujúcim lekárom v kúpeľoch. V našich jedálňach si takisto môžete objednať suchý obed, resp. večeru, ak sa rozhodnete pre niektorý z celodenných výletov.
Individuálne výlety
Chcete byť na výletoch pánom svojho času a vybrať sa vlastnými cestičkami? V okolí Dudiniec je pár zaujímavých miest, ktoré sa určite oplatí spoznať. Inšpirujte sa našimi tipmi...

Banská Štiavnica
Tento historický klenot prekročil hranice národného významu, keď bol na sklonku roka 1993 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako jeho 400. položka. Čím je Banská Štiavnica taká zaujímavá a lákavá? Pravdepodobne tým, že dokáže učarovať skutočne každému návštevníkovi. Medzi dominanty Banskej Štiavnice patria Starý a Nový zámok, Klopačka, Kostol sv. Kataríny, Radnica, Námestie sv. Trojice či Kalvária zasadená do rázovitej krajiny. Historickou atmosférou nasiaknuté malebné mestečko má ľuďom rozhodne čo ponúknuť i pri opakovanej návšteve.

Kaštieľ vo Svätom Antone
Tí, ktorí zavítajú do Banskej Štiavnice, si len zriedka nechajú ujsť prehliadku jedinečnej expozície barokovo-klasicistického kaštieľa vo Sv. Antone, v minulosti známeho pod názvom Antol. Obec sv. Anton sa nachádza len 4 km južne od Banskej Štiavnice a ukrýva v sebe skutočný poklad.
Návštevníci majú možnosť obdivovať krásy fauny v časti venovanej poľovníctvu, no najmä vzácne exponáty v historickej expozícii. Medzi najcennejšie exponáty patrí slonovinou a perlami vykladaný ebenový stolík od majstra Johanna Manna z Augsburgu; zariadenie tzv. Zlatého salóna, ktorého pôvodnou majiteľkou bola dcéra Márie Terézie – Mária Antoinetta; posteľ, v ktorej spával následník rakúsko-uhorského trónu korunný princ Rudolf (syn cisárovnej Sisi); unikátna zbierka satirických karikatúr z francúzskych časopisov, či množstvo trofejí zdobiacich dlhé chodby kaštieľa.

Brhlovce
Skalné obydlia dodali Brhlovciam povesť obce so svetovým unikátom. V časoch tureckých nájazdov si obyvatelia vysekávali skrýše do sopečného tufu. Neskôr ich upravili a začali využívať ako stále obydlia. Dnes majú vzhľad skalných bytov s obytnými a hospodárskymi miestnosťami. Traduje sa, že vysekanie obydlia pre jednu domácnosť – kuchyne, letnej kuchyne, obývacej izby, komory, dielne na opracovanie kameňa a studne – trvalo až šesť rokov. Stála teplota okolo 18 ºC im dodávala celoročnú pohodu: v lete chládok, v zime teplo. Od roku 1983 sú skalné obydlia pamiatkovou rezerváciou ľudovej kultúry.

Krupina
Medzi najstaršie mestá Slovenska bezpochyby patrí Krupina. K najvýznamnejším a najstarším stavbám mesta patrí rímsko-katolícky Kostol Narodenia Panny Márie z prelomu 12. a 13. storočia. Je jedným z najväčších farských kostolov na Slovensku - nemá páru ani v Košiciach či v Bratislave. Od 15. storočia spolu s opevnením tvorí dominantu mesta a „opevnený krupinský Jeruzalem“ - mestský hrad. Pod historickou radnicou v starej pivnici sa vypočúvali a mučili krupinské „STRIGY“, ktoré v priebehu dvoch storočí „škodili“ obyvateľom mesta. Procesy s nimi rozniesli o Krupine chýr „strigáčskeho“ mesta s veľmi prísnym krupinským právom. Mesto od 16. storočia obohnali hradby s bastiónmi, ktoré sa zachovali takmer v celistvosti. Boli uzavreté bránami a spolu s Vartovkou na kopci strážili Krupinu proti Turkom. Jedinečné slovenské múzeum prezentuje život a dielo nášho najvýznamnejšieho básnika – krupinského rodáka Andreja Braxatorisa-Sládkoviča. Okrem tvorby a života Eleny Maróthy-Šoltésovej (ktorá sa tu tiež narodila) a Jozefa Cígera-Hronského (ktorý v meste pôsobil) mapuje i históriu mesta a časti regiónu Hont.