Kvôli sedavej práci som mal bolesti chrbta, tŕpnutie rúk, problémy s platničkami - toto mi pomohlo
„Profesionálnemu sedeniu” sa venuje už od 8 rokov. Začalo to PC hrami a pokračovalo prácou programátora. Mal vo zvyku navaliť si kopec práce v domnení, že všetko v pohode zvládne a vydrží. Áno, možno psychicky, ale jeho telo malo na to iný názor. Po 30-tke sa začali zdravotné problémy nabaľovať jeden za druhým. Bolesti chrbta, tŕpnutie rúk, obezita, vysoký krvný tlak, ale aj hemoroidy a iné.
Predstavujeme vám Juraja. Ústretového priateľského muža krátko po tridsiatke. Šikovného programátora, manžela, otca 2 malých detí. Porozprával nám o svojich problémoch, ale najmä o skúsenostiach, čo sa s klasickými zdravotnými ťažkosťami sedavého životného štýlu dá robiť.
V tomto článku sa dozviete:
- aké problémy môže spôsobovať sedavá práca
- čo všetko na sebe Juraj vyskúšal a ako to dopadlo
- čo na základe svojich skúseností odporúča
Sedenie "zabíja"
„V práci pri počítači som presedel hodiny. Často som si k nemu brával aj jedlo či pitie, aby som „ušetril" čas. Po 30-tke som skončil (vlastne začal) s obezitou a tabletkami na tlak (zmenou stravy a cvičením sa mi nakoniec podarilo schudnúť o 20 kg). K tomu bolesti chrbtice, kĺbov či tŕpnutie rúk."
Behaním po doktoroch a klinikách (ale veľa si aj sám naštudoval) o sebe zistil nepotešujúce fakty, za ktoré mohla hlavne povaha jeho práce - sedenie:
- ploché nohy
- vyosená panva - jedna jeho noha je o 2 cm kratšia
- skolióza v hrudnej časti chrbtice
- vystrčené lopatky
- hlava v predsune
- v krčnej časti chrbtice zablokované stavce a 3 vyskočené platničky
Čo s tým? Prácu meniť nechcel, ale takisto kvôli nej nechcel mať pretrvávajúce bolesti. Ako typický programátor sa pokúsil riešiť primárny zdroj problému. Nakoniec to všetko zvládol a bolestí sa zbavil. Avšak stálo ho to veľa energie a mesiace, počas ktorých prežíval veľmi nepríjemné fyzické aj psychické stavy.
Svalová nerovnováha (dysbalancia)
„Riešte to čím skôr, lebo vás to dobehne v najhoršej životnej situácii, čo nie je náhoda.
Môj problém bol definovaný ako nedostatočná kompenzácia jednostranného zaťaženia pohybového aparátu sedením. Inými slovami - na jednej strane tela som mal svaly silnejšie ako na druhej. Kvôli nerovnomernému zaťažovaniu svalov u mňa dochádzalo k svalovej dysbalancii (nerovnováhe). Veľa problémov vedia urobiť práve skrátené svaly. Aby som sa zbavil bolestí a problémov, potreboval som uvoľniť skrátené svaly, posilniť slabé svaly, odblokovať kĺby, vyriešiť zápal v tele, hýbať sa a počkať na „regeneráciu platničiek". A, hlavne, opraviť zlé návyky pri sedení a práci."
Na mesiac do kúpeľov? Nie každému sa dá, ale...
„Každá profesia je hlavne o ľuďoch a ich prístupe. Kým moje problémy trvali, pobehal som množstvo odborníkov - niektorí mi skutočne aj pomohli, iní poskytli len dočasnú úľavu. Okrem operácie som si vyskúšal hádam všetko dostupné. Vlastne, všetko nie. Nebol som v kúpeľoch, hoci tie mi mohli pod jednou strechou naraz poskytnúť to, čo som potreboval. Nechcel som však na mesiac vypadnúť z mojej práce (už aj tak dosť nakopenej) a tiež nechať manželku s malými deťmi tak dlho doma samu bez pomoci. Tak som behal medzi prácou a klinikami a hľadal úľavu od bolestí."
MUDr. Dagmar Demeterová, riaditeľka zdravotníckeho úseku Kúpeľov Dudince:
Všetko to, čo Juraj vyskúšal v priebehu dlhšieho obdobia absolvovaním jednotlivých rehabilitácií a terapií (s výnimkou chiropraktika), ponúkajú kúpele komplexne v rámci 3 - 4 týždňovej liečby. K tomu navyše prírodný liečivý zdroj - v prípade Dudiniec aplikáciu minerálnej liečivej vody, ktorú v mieste svojho bydliska k dispozícii nemáte. V kúpeľoch nemáte nič iné na starosti, len sa venovať svojej liečbe a po procedúrach v pokoji relaxovať. Môžete konzultovať svoju liečbu s lekárom aj fyzioterapeutom. Odpadajú vám tak starosti, ktoré máte, ak absolvujete len ambulantnú liečbu. Samozrejme, pri takýchto problémoch je to naozaj beh na dlhé trate, nemôžeme sľúbiť, že jeden pobyt definitívne vyrieši každý problém. Veľmi dôležité je tiež odstrániť a zmeniť zlé návyky. V kúpeľoch ponúkame odborný návod, ako na to. |
Neurológ, masér, fyzioterapeut... Beh na dlhé trate
Juraj absolvoval vyšetrenie u neurológa. Diagnostikoval mu skrátené svaly a hoci sa tým nevyriešil primárny zdroj jeho problému, predpísal mu lieky na potlačenie zápalu aj ambulantnú fyzioterapiu hradenú poisťovňou. Neskôr navštívil chiropraktika - ten mu rýchlymi ťahmi odblokoval kĺby, čo mu prinieslo rýchlu, no dočasnú úľavu. Problémy sa opäť vrátili, navyše pritom existovalo riziko poškodenia svalov.
Masér mu priniesol rýchlu úľavu od bolesti pri spazmách pod lopatkou (silná bodavá bolesť, ktorá vystreľuje do driekovej či krížovej časti) aj pri skrátených svaloch. Masáže mu pomohli odblokovať kĺby, cítil sa po nich uvoľnený, napriek bolesti chrbtice, ktorá nasledovala po masáži. Avšak nevyriešil sa tým problém svalovej dysbalancie.
Riešenie problému ako celku ponúkol fyzioterapeut. „Bol to masér aj tréner v jednom. Uvoľnenie aj cvičenie. Treba však počítať s tým, že je to beh na dlhé trate, človek si to musí odmakať. Nečakajte, že zo dňa na deň sa všetky bolesti stratia a už sa nevrátia. Pomohla mi škola chrbta - rady ako správne zaťažovať telo. Treba sa pritom sledovať a dostať správne návyky do krvi. Dobrým doplnkom k cvičeniu boli aj fyzikálne procedúry - napríklad kineziotaping."
Popri tom všetkom si vyskúšal aj rôzne domáce prostriedky, ktoré mu mali priniesť úľavu od bolestí (biolampa, infrasauna, akupresúrna podložka, fixačný golier na krk, podložka na aktívne sedenie, BlackRoll - masážny valec alebo gule).
„Keď to človek robí dobre a cielene, tie zmeny potom už prichádzajú rýchlo," konštatuje Juraj na záver.
Vychovávame si generáciu ľudí, ktorí budú mať už v dvadsiatke podobné zdravotné problémy, ako som mal ja po tridsiatke
„Nie som lekár, môžem hovoriť len o vlastnej skúsenosti so sedavou prácou. Ak takú máte a neriešite, ako a koľko sedíte a či sa hýbete, problémy si vás skôr či neskôr nájdu. Vychovávame si na smartfónoch generáciu, ktorá bude mať už v dvadsiatke podobné zdravotné problémy ako som mal ja po tridsiatke. Ale nejde len o sedenie. Aj pri športovaní sa človek môže zničiť, ak nedodržiava to, čo treba."
Ktoré aktivity pomohli (a stále pomáhajú) Jurajovi riešiť jeho zdravotné problémy:
- škola chrbta (obmedzovať sedenie, prerušovať prácu, získať správne návyky)
- dobrý spánok (naučiť sa správne spávať na chrbte alebo na boku, chrbát musí byť v rovine, svaly sa v spánku uvoľňujú a odbúrava sa stres - tým sa šetrí horčík)
- strečing (zahriate svaly, aj 3 min. naťahovanie svalov má význam)
- cvičenie (jednoduché funkčné cviky, cviky na zapojenie celých svalových reťazcov – nie činky, dbať na techniku cvičenia, aj 3 min. cvičenie má význam)
- manuálne uvoľňovanie svalov a kĺbov
- podporné aktivity (pestrá strava, extra horčík)
- nájdite si fyzioterapeuta - mal by byť odborne zdatný a aby vám sadol osobnostne, mal by riešiť celé telo a naučiť vás cviky na mieru, opraviť pozíciu tela pri cvičení, mal by vedieť efektívne uvoľniť skrátené svaly
- optimalizujte svoj čas a aktivity - nechoďte autom/výťahom, radšej pešo, spájajte vhodné aktivity s užitočnými, využite napr. čas pri čakaní, keď vám napadne, vystierajte sa, zacvičte si miesto večerného sedenia na gauči
- necvičte rovno zo stoličky (treba sa zahriať, strečing)
- pozor na prechladnutia (prievan)