Skleróza multiplex a jej kúpeľná liečba v Dudinciach

02.01.2020 MUDr. Dagmar Demeterová

Vyrovnať sa so všetkými nástrahami takzvanej choroby „tisícich tvárí“ chce veľa úsilia od pacienta, jeho blízkych a v neposlednom rade aj od zdravotníckeho personálu, s ktorým je pacient veľmi úzko a trvalo spojený na celý život. Keďže Kúpele Dudince pomáhajú predovšetkým navrátiť zdravie, chceme sa počas Svetového dňa chorých (11. február) venovať pacientom, ktorí si od lekárov vypočuli diagnózu na celý život, diagnózu s názvom skleróza multiplex.

Skleróza multiplex a jej kúpeľná liečba

Multiplexná skleróza je beh na dlhé trate. Často sa mení na dni, počas ktorých sa zdravotný stav zlepší a prichádza nádej, že to aj tak ostane, obdobia novej radosti zo života a plánovania: dovolenky, rodinného života, práce... Ale je to aj o dňoch plných sklamaní, beznádeje, strácania priateľov, partnerov, sebestačnosti.

Ochorenie tisícich tvárí

Kúpeľný lekár MUDr. Bundziak vysvetľuje: „Je to najčastejšie ochorenie nervového systému. Postihuje hlavne mladých dospelých ľudí vo veku 20 - 35 rokov, najčastejšie ženy. Vzhľadom na to, že na myelínových pošvách nervových vláken centrálneho nervového systému dochádza na rôznych miestach k zápalovému procesu, sú príznaky sklerózy multiplex veľmi pestré a závisia od miesta postihnutia konkrétnych dráh a štruktúr centrálneho nervového systému. Aj preto niekedy hovoríme o ochorení tisícich tvárí.

MUDr. Bundziak - Kúpele Dudince

Príčina ochorenia

Príčina ochorenia doteraz nie je celkom známa. Predpokladá sa, že ochorenie patrí do skupiny tzv. autoimúnnych, ale dohady hovoria aj o tom, že vzniká na podklade vírusových infekcií, ktoré napádajú hlavne nervový systém (ako napríklad vírus osýpok či herpetické vírusy). Na základe rôznych výskumov odborníci predpokladajú, že k vzniku ochorenia prispieva aj genetická predispozícia, doteraz však neboli identifikované konkrétne gény, ktoré by boli za jeho pôvod zodpovedné.

Ako sa ochorenie prejavuje

Najčastejšími prejavmi ochorenia sú:

  • poruchy videnia vyplývajúce zo zápalu optického (zrakového) nervu, prejavujúce sa napr. zahmleným videním, poruchami farebného videnia, výpadkom zorného poľa, zdvojené videnie (tieto príznaky väčšinou zmiznú po odznení zápalu optického nervu)
  • spastické ochrnutia svalstva s poruchami jemnej motoriky, poruchami stereotypu chôdze, až po úplné ochrnutie a pripútanie pacienta na invalidný vozík
  • senzorické poruchy – pocit necitlivosti, mravčenia v končatinách
  • pocit nevysvetliteľného napätia alebo úzkosti
  • výrazná únava, poruchy reči, neistota pri chôdzi, trasenie rúk, poruchy vyprázdňovania močového mechúra
  • nezriedkavé sú aj psychické poruchy

Chronické, šíriace sa ochorenie s nejasnou prognózou

Liečba multiplexnej sklerózy je stále predmetom rozsiahlych výskumov, no adekvátna liečba zatiaľ neexistuje. Správnou liečbou je však možné zmierniť priebeh, spomaliť vývoj ochorenia a udržať čo najväčšiu mieru sebestačnosti pacienta. Práve preto je kúpeľná liečba u pacientov s touto chorobou dôležitou súčasťou komplexnej liečby. V Kúpeľoch Dudince pri liečbe sklerózy multiplex využívame hlavne kúpeľ v minerálnej vode, individuálny aj skupinový telocvik, cvičenie vo vode (hydrokineziterapiu), oxygenoterapiu či suchý uhličitý kúpeľ, tzv. biovak.

 

Skleróza multiplex - Kúpele Dudince

Nezabúdajme na vyváženú stravu a dobrú náladu

V liečbe výrazne napomáha aj zdravý životný štýl, racionálne stravovanie, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu a slnku (k tomu pomáha napríklad aj Chodník zdravia v lesoparku v Kúpeľoch Dudince alebo Pocitový chodník naboso a Fitpark pri liečebnom dome Smaragd).

Ako dodáva vedúca lekárka Kúpeľov Dudince, a.s. MUDr. Dagmar Demeterová: „V Kúpeľoch Dudince sa denne stretávame s pacientmi s multiplexnou sklerózou, preto dôverne poznáme toto ochorenie a snažíme sa správne nastavenou liečbou, priateľským prístupom a edukáciou zlepšiť kvalitu života chorých. Zároveň sa usilujeme zlepšiť psychický stav pacienta, pretože pozitívne naladený človek má i pri tomto závažnom ochorení väčšiu šancu zvládnuť nástrahy ochorenia tisícich tvárí.“

Lesopark Búroš - Kúpele Dudince