Všetko o severskej chôdzi Nordic walking
Nordic walking (alebo severská chôdza) je pohybová aktivita vykonávaná v prírode, ktorá pripomína bežkovanie po zelenej lúke. Pochádza z Fínska a precvičuje až 90 % všetkých svalov tela. Je mimoriadne vhodná pre tých, ktorým beh nevyhovuje alebo behať nemôžu. Chôdza s palicami rovnomerne zaťažuje celý organizmus. Nordic walking môžete vykonávať v každom ročnom období či teréne.
V tomto článku sa dozviete:
- Aké sú benefity severskej chôdze
- Kto môže vykonávať Nordic walking
- Návod, ako začať so severskou chôdzou
- Ako súvisí severská chôdza s lyžovaním
Pozitívne účinky severskej chôdze Nordic walking
- Zlepšuje flexibilitu tela
- Zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc
- Odstraňuje nespavosť, navodzuje psychickú pohodu
- Pomáha znižovať telesnú hmotnosť
Ako si správne nastaviť palice
Správnu výšku Nordic walking palíc nastavíme tak, že sa postavíme vzpriamene, zovrieme do dlane rúčku a palicu oprieme hrotom o zem. Lakeť musí byť v pravom uhle, predlaktie je rovnobežne s podlahou. Nezabudnite, že už pri nastavovaní palíc si treba obuť športovú obuv. Začiatočníci môžu mať výšku palice nastavenú o 2 - 3 cm nižšie, technika sa tak učí ľahšie.
Rozdiel medzi trekingovými a Nordic walking palicami
Trekingová palica má tvarovanú rúčku a jednoduché pútko. Správne paličky na Nordic walking majú užšiu, ergonomicky tvarovanú rúčku a špeciálne pútko, ktoré pripomína rukavičku bez prstov so špeciálnym otvorom na palec. To fixuje zápästie a umožňuje otvárať, resp. uvoľňovať prsty za telom. Rúčka by mala mať „klik“ systém, ktorý nám umožňuje pútko jednoduchým zatlačením vytiahnuť alebo nasadiť. Pútka sú označené na pravú a ľavú ruku, aby správne sedeli.
Začnite v Kúpeľoch DudinceV zelenej oáze ticha sa vám bude „chodiť“ výborne aj vďaka lesoparku Búroš, ktorý sa nachádza hneď za oknami liečebných domov Rubín a Smaragd. Lesopark Búroš ponúka mnohé trasy – od asfaltovej cestičky až po prírodné chodníky s miernym prevýšením. To všetko v krásnom prostredí plnom stromov, ktoré v lete ponúkajú tieň a prírodnú „klimatizáciu“. Ak budete mať po prechádzke chuť aj na ďalšie aktivity, vyskúšajte niektorý z cvičebných strojov v kúpeľnom chodníku zdravia. |
Ako chodiť s palicami Nordic walking
Technika Nordic walking vychádza zo správnej chôdze bez palíc – vzpriamený postoj tela, ruky a nohy sa striedajú do kríža, čiže vpredu je ľavá noha a pravá ruka, vzadu pravá noha a ľavá ruka.
Ako na to
Celú techniku trénujeme postupne – najskôr chôdza bez paličiek so správnym držaním tela (vzpriamený postoj), pridáme ťahanie palíc v aktívnom postoji (ruky sú vedľa tela, palice smerujú vzad), postupne prejdeme na správne umiestnenie paličky – paličku pichneme do zeme v momente, keď sa vám dotkne zeme päta prednej nohy. Potom trénujeme zatlačenie paličky prostredníctvom pútka, postupne sa snažíme ruku dostať švihom za telo a pridávame uvoľnenie prstov (otvorenie ruky - ako keby sme chceli paličku zahodiť). Pohyb rúk stále vychádza z ramena, paličky smerujú vzad. Pri vykročení je pravá ruka vpredu súčasne s ľavou nohou.
Na čo si pri severskej chôdzi treba dať pozor
- Ruky by mali byť vystreté
- Pohyb vychádza z ramien, nie z lakťov
- Ruky sú prirodzene spustené, pohybujú sa pri tele až za telom
- Dávame pozor, aby sme ruky nekrčili a nepracujeme s nimi pred telom
- Častá chyba: chôdza rovnakou nohou a rukou vpred
- Paličku nezapichujeme pred telo
Stále neviete, ako na to? Pomôžeme vám
Hoci základná a najdôležitejšia procedúra je kúpeľ v liečivej minerálnej vode, Kúpele Dudince majú v ponuke viac ako 70 druhov procedúr – liečebných, relaxačných, ale aj takých, ktoré vás poriadne rozhýbu. Naši skúsení fyzioterapeuti nemajú problém ani so severskou chôdzou – stačí k nám prísť a na recepcii si dohodnúť inštruktáž techniky Nordic walking. Dozviete sa nielen všetko podstatné, ale vďaka individuálnemu prístupu sa uistíte, či ste techniku zvládli dobre a vyhnete sa tak chybám, ktoré sa s odstupom času ťažšie odstraňujú. Hodinu s odborníkom môžete využiť aj ak ste už s Nordic walking začali, ale máte pochybnosti, či ju vykonávate správne.
História severskej chôdze
Počiatky Nordic walking siahajú do 30. rokov 20. storočia, keď fínsky národný šport – bežecké lyžovanie – zažíval veľký rozmach. Bežeckí lyžiari počas letných mesiacov hľadali spôsoby, ako udržať svoju kondíciu a techniku aj mimo snehu a začali využívať lyžiarske palice na tréning chôdze. Tento tréning bol pôvodne známy ako „letné lyžovanie."
Oficiálne sa Nordic walking začal formovať v 80. a 90. rokoch minulého storočia, keď sa táto forma pohybu začala viac propagovať ako samostatná športová aktivita. V roku 1997 vyvinul Marko Kantaneva, fínsky športový inštruktor, špeciálnu techniku chôdze s palicami a publikoval prvú príručku o Nordic walking. Táto technika sa rýchlo rozšírila a získala popularitu nielen vo Fínsku, ale aj po celom svete.