Ako udržať pokožku zdravú počas leta: praktické tipy

Koža je najväčší orgán ľudského tela a pokrýva celý jeho povrch. Povrch kože môže predstavovať zhruba 1,5 až 2 m2. vedeli ste, že koža má rozmanité funkcie, ktoré sú nevyhnutné pre ľudské telo? V prvom rade naše telo chráni, ale reguluje aj teplotu a má tiež senzorickú a imunitnú funkciu. Ako sa o ňu starať počas letných dní a najmä ako ju chrániť, sme zhrnuli v tomto článku.

 

V článku sa dozviete:

  • Praktické tipy, ako sa o kožu starať počas leta
  • Čo jesť, koľko piť a ako je to s alkoholom počas leta
  • Ktoré vitamíny chránia kožu a kde ich nájdete
  • Prečo nezabudnúť na kontrolu znamienok
Pokožka v lete

Koža je bariérou  medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi tela, chráni jednak pred vonkajšími fyzikálnymi vplyvmi (poranenia, poškodenie vplyvom slnečného žiarenia), ale aj pred chemickými a biologickými vplyvmi (bakteriálne a mykotické infekcie). Koža obsahuje množstvo buniek citlivých na dotyk, teplo, tlak, svrbenie či bolesť. Je nevyhnutná pri termoregulácii organizmu, dodržiava stabilnú teplotu tela a je tiež zásobárňou vody i tuku.  Pomocou kože sa vylučujú rôzne látky a splodiny metabolizmu a zároveň pôsobením ultrafialového žiarenia slnečnej energie dochádza k tvorbe vitamínu D, ktorý je nevyhnutný k správnej činnosti imunitného systému a tiež je dôležitý aj pri mineralizácií kostí.

Starostlivosť o kožu

Stav kože  je obrazom celkového zdravotného stavu človeka, a preto by sme sa o ňu mali pravidelne a celoročne dobre starať. Najmä keď príde leto a s ním horúce, slnečné letné dni. Tie totiž predstavujú pre našu kožu extrémnu záťaž.

 

Pri starostlivosti o kožu v letných dňoch platí niekoľko pravidiel:

  • Pobyt na slnku, slnenie: pobyt na slnku a slnenie počas letných mesiacov je dôležité pre pozitívne účinky na celý organizmus, keďže tu prebieha syntéza vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre imunitu a metabolizmus kostného tkaniva. Avšak nadmerné vystavovanie kože vplyvu slnečného žiarenia UVA a UVB vedie naopak k jej poškodeniu, jej nadmernému starnutiu a negatívne ovplyvňuje imunitný systém. Nadmerné slnenie bez ochranných alebo pri použití nevhodných opaľovacích  prostriedkov vyvoláva začervenanie kože, jej spálenie. Pri opakovanom spálení kože vedie k jej trvalému poškodeniu a dokonca až k vzniku nádorových ochorení kože. Opaľujte sa preto len obmedzený čas a nezabudnite na kvalitný opaľovací krém – výborným miestom na opaľovanie v Kúpeľoch Dudince je slnečná terasa v Smaragd.
     
  • Dodržiavanie pitného režimu: ideálnym nápojom je čistá voda, minerálne vody či nesladený čaj. Treba sa vyhýbať sýteným a výrazne chladeným nápojom, káve a hlavne alkoholu. Množstvo prijatých tekutín záleží od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, zdravotného stavu človeka, ale aj od fyzickej aktivity, ale približne je to 2- 2,5 l tekutín na deň.
     
  • Hydratácia kože: v letných mesiacoch počas dňa používajte hydratačné krémy, ktoré obsahujú aj UV filtre, no pri pobyte na slnku je vhodné používať opaľovacie krémy s ochrannými faktormi pred negatívnym vplyvom UV žiarenia. Počas pobytu na slnku sa vyvarujte používaniu silne parfumovaných krémov a radšej úplne zabudnite na parfumy alebo parfumované vody. Nielenže viac priťahujú rôzny lietajúci hmyz, ale ich použitie môže mať za následok vznik pigmentových škvŕn na tvári a tele.
     
  • Ochrana pier: používajte hydratačné balzamy alebo prírodné oleje, aby ste udržali pery hydratované a zabránili ich vysušeniu.
 

Hydratácia po pobyte na slnku

Po každom pobyte na slnku je vhodné sa osprchovať a pokožku výdatne hydratovať. Najlepšie prípravkami vhodnými na tento účel, ktoré kožu nielen zvlhčia, ale aj upokoja po slnení. Raz do týždňa je dobré naniesť na pokožku peeling, najmä na lakte a chodidlá, kde sa koža najťažšie regeneruje a zbavuje odumretých buniek.

Vitamíny a minerály, ktoré chránia kožu

Medzi najdôležitejšie vitamíny, na ktoré v lete určite nezabudnite, je betakarotén, ktorý chráni kožu pred predčasným starnutím kože. Nájdeme ho vo výživových doplnkoch, ale nachádza sa aj v marhuliach, mrkve, cvikli, mangu a iných exotickejších druhoch ovocia. V lete je dobré zvýšiť príjem ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú vybrané skupiny vitamínov, ale i minerálnych látok. Jedzte preto napríklad uhorky, melóny, citrusy či šaláty.

 

Vedeli ste, že v Kúpeľoch Dudince máte k obedom a večeri šalátový bufet v cene stravovania? Môžete si tak dopriať dávku vitamínov v podobe čerstvej zeleniny a ovocia.

 

Jedálniček v lete

Leto je obdobím dovoleniek, priateľských stretnutí pri dobrom jedle a poháriku. V lete by však mal byť váš jedálny lístok pestrý a ľahký. Obmedzte príjem údenín, vyprážaných jedál, ťažkých jedál so smotanou a podobne. A čo alkohol? Keď už si ho doprajete, tak radšej vo forme long drinku, vyhýbajte sa vysoko koncentrovaným destilátom.

 

 

Nezabudnite na kontrolu znamienok

Pred letom by sme nemali zabudnúť na kontrolu znamienok na koži. Samozrejme, túto kontrolu je možné absolvovať hocikedy v priebehu roka, ale odporúča sa hlavne v zimných mesiacoch a skoro na jar, a to preto, aby v prípade potreby odstránenia podozrivého znamienka zostalo dostatok času na zahojenie pred prvými silnejšími slnečnými lúčmi.

 

Vedeli ste, že kontrolu znamienok môžete absolvovať aj počas pobytu v Kúpeľoch Dudince? V Rubíne na prvom poschodí nájdete dermatovenerologickú ambulanciu, kde sa môžete uistiť, že vaše znamienka sú v poriadku.