Migréna a jej liečba v kúpeľoch – ktoré procedúry pomáhajú?

04.11.2021 MUDr. Anatolii Bundziak

Liečba pacienta s migrénou by mala byť komplexná a založená na prevencii vzniku migrénozných záchvatov. V tomto článku sa dozviete, ako migrénu liečiť a hlavne predchádzať jej vzniku. Pozrite si, ktoré kúpeľné procedúry pomáhajú znížiť počty záchvatov migrény a zmierňujú intenzitu bolesti hlavy.

Bemer - procedúra v Kúpeľoch Dudince

Liečba migrény

Môžeme ju rozdeliť na farmakologickú a nefarmakologickú.  

Farmakologická liečba migrény môže byť:

  • špecifická (antimigreniká – triptány)
  • nešpecifická (analgetiká)
  • profylaktická (zameriava sa na cielenú prevenciu)

Zámerom nefarmakologickej liečby migrény je odstrániť vyvolávajúce faktory – upraviť životosprávu. Jedným z najdôležitejších postupov je vyhýbanie sa známym spúšťacím faktorom migrény. Odporúča sa, aby si pacienti viedli záznamník, s pomocou ktorého vedia ľahšie identifikovať spúšťacie faktory a následné ich eliminovať.
 
Každého, kto trpí migrénov, zaujíma naimä to, ako ju liečiť. Podľa skúsených lekárov z Kúpeľov Dudince kúpeľná liečba pacientom prospieva. Pomáha totiž znižovať počet záchvatov a zmierniť intenzitu bolesti hlavy, zlepšiť kondíciu a psychický stav pacienta. Počas kúpeľnej liečby mali pacienti s migrénou len ojedinele záchvaty bolesti hlavy, pričom boli spôsobené skôr prudkou zmenou počasia alebo narušenou diétou. 

 

V indikačnom zozname ochorení, ktoré liečime v Kúpeľoch Dudince, migréna nie je. Váš ošetrujúci lekár Vám však môže odporučiť a napísať návrh na kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine VII /B, lebo často sa migrenózne bolesti hlavy zhoršujú aj pri ochoreniach krčnej chrbtice.

 

Procedúry, ktoré v Dudinciach pomáhajú v liečbe migrény

  • minerálny kúpeľ – základom je kúpeľ v liečivej, vysoko mineralizovanej vode s vysokým obsahom rozpustených plynov oxidu uhličitého CO2 a sulfánu H2S. Významnú zložku dudinskej vody tvoria aj iónové zložky: SO4, HCO3 a prvky horčík, draslík, lítium, stroncium, fluór a radón, ktoré majú veľmi priaznivý účinok na nervovú sústavu. Tým sa zlepšuje prenos impulzov po nervových vláknach, mierny tepelný efekt uvoľňuje napnuté svaly a zmierňuje bolesti. Sulfán zas rozširuje kapiláry a tepny a priaznivo pôsobí na periférne sympatikové nervové zakončenia. Klinicky významný je aj protizápalový účinok, čo môže tlmiť zápalové procesy v centrálnej nervovej sústave. Tieto vlastnosti minerálnej vody pomáhajú nielen v liečbe, ale aj v prevencii vzniku migrény.
     
  • fyzikálna terapia – zmierňuje príznaky migrény. Elektroterapia – stimulácia šije alebo iných častí tela elektrickým prúdom sa pri bolestiach hlavy používa už viac ako 100 rokov. Dokázanou a účinnou liečebnou metódou pri bolestiach hlavy  je rebox – bodová elektrická stimulácia. Pri používaní reboxu dochádza k rozšíreniu ciev, uvoľneniu kŕčovitých stiahnutí lymfatických ciev a k zrelaxovaniu hladkého svalstva. Priaznivé účinky má aj phyaction. Liečba sa uskutočňuje vo forme transkutánnej elektrickej nervovej stimulácie, ktorej elektrické impulzy priaznivo ovplyvňujú mikrocirkulačné poruchy v tkanive, lymfostázu, zrýchľujú látkovú výmenu, znižujú hypoxiu tkaniva, upravujú osmotickú nerovnováhu. Obe metódy využívajú kožné elektródy, pomocou ktorých elektrický prúd cez pokožku (transkutánne) stimuluje nervy a odlišujú sa druhom používaných elektród. Bemer je fyzikálna liečba, ktorá za pomoci periodického pulzného elektromagnetického poľa stimuluje v organizme mikrocirkuláciu a zlepšuje distribúciu krvi v kapilárnej sieti. Elektromagnetická terapia sa podáva na špeciálnej podložke a má pre ľudí s migrénou špeciálny program. Bemer má protizápalový a analgetický účinok, urýchľuje regeneráciu po strese, fyzickom preťažení, normalizuje látkovú výmenu, posilňuje imunitný systém, zlepšuje spánok a náladu. 
     
  • pohybová liečba – je veľmi účinná, môže napomôcť k odstráneniu stresu a duševného napätia. Pri bolestiach hlavy sa odporúčajú cvičenia vo vode – hydrokinezioterapia. Rehabilitačnou liečbou ovplyvňujeme svalové dysbalancie najmä v oblasti krku a trupu. Na zrelaxovanie poskracovaných svalových skupín sú dobré tzv. „mäkké techniky”. Počas liečby sa pacient naučí správne pohybové stereotypy, súčasťou je aj nácvik LTV (liečebná telesná výchova), PIR (postizometrická relaxácia) a iné. 
     
  • masáže – v prevencii a nefarmakologickej liečbe migrény pomáhajú rôzne druhy masáží, najmä klasická a reflexná segmentová masáž. Masáž pôsobí na nervový systém, ktorý je hlavným riadiacim systémom v organizme človeka. Liečebný účinok dosahuje prostredníctvom nervových spojov cez reflexné oblúky. Pri masáži sa dráždia receptory a tieto podnety sa prenášajú dostredivými dráhami do mozgu. Masážne techniky sa využívajú na rýchle odstránenie bolestí a na znormalizovanie stavu pri vegetatívnom podráždení.

 

V rámci prevencie migrenóznych záchvatov majú na nervový systém priaznivé učinky aj oxygenoterapiaKneippov šliapací kúpeľ, rôzne druhy vodoliečby, peloidné zábaly a mnohé iné procedúry, ktoré majú priaznivý vplyv na organizmus a pomáhajú v liečbe iných ochorení, ktoré často môžu byť spúšťačmi migrenóznych záchvatov.