Fyzikálna terapia - uľaví pri bolesti

14.01.2020 MUDr. Dagmar Demeterová

Väčšina dospelých už zažila alebo zažíva problémy s pohybovým aparátom. A nemusíte byť práve po úraze či operácii. Stačí nezdravý životný štýl a nadmerné pracovné vyťaženie. Či naopak - málo pohybu a problémy (nielen) s chrbticou sú tu.

Ako sa takejto bolesti zbaviť? Jedným z riešení je i fyzikálna terapia v rámci kúpeľnej liečby.

Biostimul lampa - Kúpele Dudince

"Fyzika" uľavujúca od bolesti

Fyzikálna terapia je liečebný systém, ktorý využíva účinky rôznych fyzikálnych javov na ľudský organizmus. Úlohou týchto fyzikálnych podnetov je vyvolať požadované zmeny, a tým aj uľaviť od bolesti. V kúpeľoch v rámci fyzikálnej terapie využívame napr.:

  • tepelné pôsobenie (striedanie tepla a chladu)
  • dráždenie nervových vláken a svalového tkaniva elektrickým prúdom
  • prekrvenie bolestivej oblasti - mechanické podnety (ultrazvuk, masáže)
  • tlak a vztlak v kombinácii s teplom (hydroterapia)
  • svetelné spektrum (fototerapia - laser, biolampa)
  • prírodné zdroje (minerálna voda)

Fyzikálna terapia je neoddeliteľnou súčasťou liečebnej rehabilitácie v kúpeľoch. Rôzne druhy masáží - či už klasických alebo segmentových vám uvoľnia stuhnuté svalstvo chrbtice. Pri masáži dochádza k prekrveniu svalstva, a tým aj k zrýchleniu metabolizmu v postihnutom tkanive. Krvný obeh vám povzbudí napr. Kneippov šliapací kúpeľ. Dochádza pri ňom k striedavému ohrevu a ochladzovaniu nôh vodou. Vďaka tomu sa rozširujú cievy a zlepšuje krvný obeh. Phyaction, procedúra pomenovaná podľa prístroja, využíva rôzne druhy prúdu s hĺbkovým účinkom. Zmierňuje bolesti, pomáha pri liečbe opuchov, prekrvuje tkanivá a má analgetické účinky.

V Kúpeľoch Dudince vám okrem vyššie spomenutých fyzioterapeutických metód pomôžu i mnohé ďalšie:

Kryoterapia - Kúpele Dudince

Rýchlo schladí a naštartuje proces hojenia

Lokálna kryoterapia je jedna z mnohých účinných liečebných metód v Kúpeľoch Dudince. Používa chladený vzduch na liečbu bolesti. Podstatou lokálnej kryoterapie je zníženie teploty postihnutých tkanív kĺbov, svalov, šliach v čo najkratšom čase. Toto vyvolá v postihnutej oblasti výrazné prekrvenie. Naštartuje hojivé procesy a takto pôsobí proti bolesti, opuchom a zápalom. Kryoterapia je vhodná pri akútnych a chronických ochoreniach pohybového aparátu. Využíva sa i pri športových úrazoch, niektorých pooperačných stavoch, či pri liečbe opuchov. Čas trvania procedúry je 3 - 8 minút (na základe odporúčania lekára). Lokálna kryoterapia má rozsiahle využitie pri rehabilitácii. Stretnete sa s ňou i v športovom lekárstve, v reumatológii, ortopédii, či pri kožných problémoch.

Oddychovať aj aktívne

Človek s pohybovými ochoreniami by mal popri fyzikálnej terapii venovať dostatok času aj pohybovej aktivite. A pokiaľ je to možné, bolestiam predchádzať správnou životosprávou. Voliť taký šport, ktorý je primeraný jeho veku, schopnostiam a zdravotnému stavu. Oddychovať aj aktívne - nevyhýbať sa pohybu, cvičeniu, plávaniu či bicyklovaniu.