Bechterevova choroba: ako ju zvládnuť?

22.03.2022 MUDr. Dagmar Demeterová

Bechterevova choroba, Morbus Bechterev alebo ankylozujúca spondylitída je zápalové systémové ochorenie pohybového aparátu. Postihuje viac mužov, objavuje sa medzi 15. a 30. rokom života a hoci neskracuje život, zásadne mení jeho kvalitu. Ako Bechterevovu chorobu zvládnuť? Aká strava a cviky sú odporúčané pri Bechterevovej chorobe a prečo ísť do kúpeľov?

 

V článku sa dozviete:

 •  Ako vzniká Bechterevova choroba a aké má príznaky
 •  Aké sú štádiá ochorenia a v kedy máte nárok na kúpeľnú liečbu
 •  Praktické tipy na to, ako cvičiť a čo jesť pri Bechterevovej chorobe
 •  Ako pomáhajú kúpele v liečbe ochorenia
Bechterevova choroba

Čo je Bechterevova choroba?

Ankylozujúcu spondylitídu, teda Bechterevovu chorobu vyvoláva neprimeraná imunitná reakcia organizmu voči vlastnému tkanivu. Postihuje hlavne kĺby chrbtice – postupne dochádza k skostnateniu kĺbového puzdra a väzivového prstenca medzistavcovej platničky a ostatného väzivového tkaniva. Chrbtica sa stáva tuhá, nepohyblivá a rigidná. 

„Neliečeného pacienta v pokročilom štádiu je možné rozoznať už na prvý pohľad. Jeho postoj je typický – má predsunutú hlavu, ramená a krčnú chrbticu. Bedrovú časť chrbtice má vyrovnanú, jeho hrudná chrbtica je zaguľatená s obmedzením exkurzií hrudníka. Pacient je v typickom fixovanom predklone,“ vysvetľuje MUDr. Dagmar Demeterová, riaditeľka zdravotníckeho úseku v Kúpeľoch Dudince.

Morbus Bechterev je systémové ochorenie, teda nemusí zasiahnuť len kĺby. Môže spôsobiť ťažkosti zažívacieho traktu, urogenitálne problémy, postihnúť oči, pľúca či srdce. Skostnatená chrbtica zas môže tlačiť na nervové korene či miechu. Preto je dobré varovné signály nepodceňovať a už pri prvých príznakoch vyhľadať odborníka.

Príčinu vzniku Bechterevovej choroby zatiaľ nepoznáme, ale…

… existuje výrazná súvislosť vzniku ochorenia s prítomnosťou antigénu HLA-27 (prítomnosť tohto antigénu je zvyčajne potvrdená u 90 % chorých). Bechterevova choroba patrí medzi takzvané seronegatívne ochorenia, čo znamená, že pri bežných testoch krvného séra sú negatívne reumatoidné faktory, ale pozitívny býva práve antigén HLA-27. Tak môžu lekári Bechterevovu chorobu odlíšiť od reumatologických ochorení, napríklad od reumatoidnej artritídy.

 

Príznaky Bechterevovej choroby:

 • bolesti v krížovej oblasti a následne v celej chrbtici
 • bolesti v bedrových kĺboch
 • ranná stuhnutosť
 • predsunuté držanie hlavy a krčnej chrbtice
 • obmedzenie rotačných pohybov v krížovej oblasti
 • obmedzenie dýchacích pohybov hrudníka
 • obmedzenie pohybu v krčnej či celej chrbtici
 • nočné bolesti
 • rôzne sprievodné ťažkosti z postihnutia: gastrointestinálne poruchy, poruchy srdca, očí, urogenitálneho traktu

Koho najčastejšie Bechterevova choroba postihuje?

Hoci ochorenie môže vzniknúť už v pätnástich rokoch, rozvíja sa pomaly, a tak sú často lekári schopní ho diagnostikovať až v zrelom veku. Dedičná predispozícia je veľmi významná. Pozor by ste si teda mali dať vtedy, ak touto chorobou trpeli vaši rodičia či súrodenci. Morbus Bechterev postihuje 5 - 10x častejšie mužov ako ženy.

Možnosti liečby Bechterevovej choroby

 • medikamentózna liečba: lieky na potlačenie bolesti, opuchov, rannej stuhnutosti a spomalenie zápalového procesu (nesteroidné antireumatiká sú liekom prvej voľby, kortikosteroidy v prípadnej akútnej exacerbácie ochorenia, ale len krátkodobo)
 • biologická liečba
 • operačná liečba: totálne endoprotézy bedrových kĺbov; korekčné operácie v oblasti chrbtice sa vykonávajú len zriedka pri závažných neurologických komplikáciách
 • kúpeľná liečba
 • zmena životného štýlu a pohybová aktivita

Základom liečby je dennodenný pohyb

MUDr. Demeterová vysvetľuje, čo je kľúčové pri zvládnutí ochorenia: „Liečba je dlhodobá, možno povedať na celý život a musí byť komplexná. Terapia liekmi je dôležitá, ale sama nepostačuje, nutné sú aj iné liečebné metódy, hlavne pohybová aktivita a zásadná zmena životného štýlu. Denný pohyb, cvičenie, polohovanie, dychová gymnastika, hydrokineziterapia, plávanie či fyzikálna liečba, ktoré poskytujeme aj v našich kúpeľoch – to všetko pomáha k tomu, aby bol pacient sebestačný, dokonca schopný zaradiť sa do pracovného života, rodinných a životných aktivít.“

 


„Aby sa kvalita života pacienta zlepšila, lekár potrebuje hlavne
pomoc a spoluprácu samotného pacienta.“

Bechterevova choroba a strava

Tipy, ako upraviť stravu pri Bechterevovej chorobe:

 • Chlieb či pečivo obmedzte na maximálne 2 porcie denne – uprednostnite celozrnný chlieb pred bielym pečivom
 • Mäso obmedzte na 1 – 2 porcie týždenne
 • Aspoň dvakrát do týždňa zaraďte do svojho jedálnička ryby či morské plody
 • Jedzte veľa ovocia a zeleniny – pozor na konzervované či kandizované ovocie
 • Pite vodu či nesladený čaj, kávu si môžete dopriať, ale bez mlieka
 • Ak máte chuť na sladké, občas si doprajte čokoládu s vysokým obsahom kakaa
Odporúčaná strava pri Bechterevovej chorobe

Bechterevova choroba a cvičenie

Aby ste sa udržali v čo najlepšej telesnej kondícii a nedovolili chorobe rýchlo postupovať, mali by ste cvičiť každý deň. Ideálne je cvičiť ráno i večer 15 – 30 minút. Nezabudnite na rovný chrbát – vzpriamené držanie tela i pravidelné polohovanie chrbtice v rovnej pozícii. Spite na rovnej nevyležanej posteli.

Vhodnou pohybovou aktivitou je aj chodenie po pocitovom chodníku naboso, kde cez plosku nohy stimulujete nervové zakončenia, a zároveň musíte udržiavať rovnováhu. V Kúpeľoch Dudince je táto „zdravá možnosť“ vo Fitparku medzi Rubínom a Smaragdom. Pre klientov je neobmedzená a bezplatná.

Aké sú RTG štádiá Bechterevovej choroby

I. štádium:  malé alebo žiadne zmeny v oblasti SI kĺbu (kĺb, ktorý spája krížovú kosť a bedrové kosti) – neumožňujú diagnózu ankylotizujúcej spondylartritídy + klinické príznaky + subjektívne ťažkosti

II. štádium: obojstranné zmeny len v SI kĺbe + klinické príznaky a subjektívne ťažkosti ako v I. štádiu

III. štádium: zmeny v SI kĺboch, zmeny v medzistavcových kĺboch driekovej chrbtice, osifikácia ligament chrbtice + klinické príznaky + subjektívne ťažkosti

IV. štádium: zmeny RTG ako v III. štádiu + obmedzená pohyblivosť hrudnej chrbtice, zmeny na krčnej chrbtici – ankylózy medzistavcových kĺbov nie sú prítomné

V. štádium: zmeny RTG ako v IV .štádiu, ale pridružuje sa aj nehybnosť krčnej chrbtice, vzniká typický obraz chrbtice „bambusovej tyče“

V ktorom štádiu sa dostanem do kúpeľov?

Do kúpeľov cez zdravotnú poisťovňu môžete ísť v každom štádiu. V skupine A alebo B (podľa návrhu schváleného poisťovňou) bude váš pobyt v kúpeľoch trvať 21 dní. Pri prvom až treťom štádiu máte nárok na liečbu čiastočne hradenou zdravotnou poisťovňou (B skupina), pri štvrtom a piatom štádiu poisťovňa schvaľuje plne hradenú, ústavnú liečbu (A skupina).

 

Liečba Bechterevovej choroby v kúpeľoch – to najlepšie miesto na začiatok „boja“

„Kúpeľná liečba ponúka mnoho benefitov. Je pri nej dôležité, aby pacienta lekár a fyzioterapeut oboznámil o ochorení a aby pacient pochopil, že ochorenie nevylieči len užívanie tabletiek a trojtýždňový pobyt v kúpeľoch. Tým sa to len ZAČÍNA. Pacient si musí uvedomiť, že je to boj na celý život,“ hovorí o kúpeľnej liečbe MUDr. Demeterová.

Procedúry, ktoré sú vhodné pri Bechterevovej chorobe:

Dôležité je využiť aj ďalšie možnosti, ktoré kúpele ponúkajú. Plávanie v bazénoch alebo rôzne športové aktivity je dobré doplniť aj spoločenskými či kultúrnymi podujatiami, ktoré majú jednoznačný vplyv aj na duševné zdravie.

 

Má pravidelné opakovanie kúpeľnej liečby význam?


Pokroky v medicíne sú pozoruhodné a výnimočné, a to platí aj o liečbe ankylozujúcej spondylitídy. Ale komplexná a opakovaná kúpeľná liečba je stále neoddeliteľnou súčasťou liečby pacienta s Bechterevovou chorobou. Lekári učia, ako žiť s prípadnou bolesťou, akú pohybovú aktivitu a rekreačné športy môže človek vzhľadom na štádium ochorenia vykonávať, ako predchádzať deformitám chrbtice či aké lôžko má používať. Pacient dostane množstvo na prvý pohľad drobných rád, ktoré však neoceniteľne uľahčia život človeka s Bechterevovou chorobou.