7 dôvodov, prečo ísť do kúpeľov aj ako samoplatca

26.04.2021

Kedy ste naposledy spravili niečo pre seba? Oddýchli si, prečítali knihu, skúsili nový šport alebo začali riešiť boľavý chrbát, ktorý vám už pekne dlho znepríjemňuje život? Skúste na to využiť pobyt v kúpeľoch. Máme pre vás sedem dobrých dôvodov, prečo ísť do kúpeľov hoci aj na pár dní aj ako samoplatca a využiť pobyt na dlhodobé pozitívne zmeny v živote.

 

V tomto článku sa dočítate:

  • Prečo ísť do kúpeľov ako samoplatca
  • Aké akciové pobyty a zľavy môžem využiť
  • Ako sa dá efektívne využiť aj kratší pobyt v kúpeľoch
  • Ako presadiť v živote jednoduché zmeny, ktoré majú priaznivý efekt na zdravie
Kúpeľný pobyt pre samoplatcov - Kúpele Dudince

Nie každý z nás sa dostane do kúpeľov na pobyt hradený plne alebo čiastočne zdravotnou poisťovňou. Môžu byť na to rôzne dôvody:

  • poisťovňa mi kúpeľnú liečbu zamietne
  • nemám (našťastie) diagnózu, ktorá by si vyžadovala troj alebo štvortýždňový pobyt v kúpeľoch
  • nemôžem si dovoliť niekoľko týždňov "vylihovať" v kúpeľoch (kvôli malým deťom, kvôli práci, kvôli peniazom...)

Pre zdravie a duševnú pohodu je však občas dobré zmeniť prostredie a aspoň na niekoľko dní, prípadne na týždeň si užiť kúpeľný pobyt aj ako samoplatca. Už aj krátky pobyt môže byť reštartom a navodiť regeneračné pochody v organizme, odbúrať stres a naštartovať imunitný systém.

 

1. Lekár lieči, príroda uzdravuje

Ekologicky čisté zelené prostredie Dudiniec je tým správnym miestom na rýchle načerpanie energie. Nechajte sa viesť chodníčkami vynovenej promenády – Slnečnej lúky – až do lesoparku, zacvičte si na workoutových strojoch, prejdite sa naboso po pocitovom chodníku v parku medzi Rubínom a Smaragdom alebo spoznajte liečebné účinky aromaterapie. V Dudinciach nič nie je ďaleko, a ak ide o prírodu, tá je všadeprítomná. 

2. Riešenie “odložených” zdravotných problémov

Pretrvávajúce zdravotné problémy a dlhodobé bolesti môžu jedného dňa spôsobiť veľké nepríjemnosti. Preto je dôležité nebrať ich na ľahkú váhu a venovať im pozornosť. Počas pobytu vám kúpeľný lekár predpíše procedúry presne na to, čo potrebujete. Je z čoho vyberať - Kúpele Dudince majú v ponuke viac ako 70 liečebných i relaxačných procedúr! Procedúry si môžete zakúpiť aj nad rámec základného balíka na recepcii, a tak sa ešte viac zamerať na liečbu či prevenciu. Tá má byť dôležitou súčasťou nášho zdravého životného štýlu.

 

3. Ukážte stresu a nepohode dvere

Dlhodobý stres zaťažuje srdce a neprospieva ani nervovej sústave. Odísť od problémov je jedným z prvých riešení. A práve na toto je kúpeľný pobyt výborný. Na chvíľu získate od vecí odstup a môžete v pokoji zanalyzovať, ako zahájiť boj proti stresu. Počas prechádzky prírodou, ktorá Dudince obkolesuje z každej strany, môžete popremýšľať, čo viete po návrate domov zmeniť, aby ste sa vyhli stresovým situáciám. A ak máte v sebe nahromadenej veľa negatívnej energie, môžete sa jej zbaviť napríklad cvičením v prírode. Kúpeľný chodník zdravia v lesoparku Búroš, ktorý priamo nadväzuje na kúpeľnú promenádu, má to ideálne vybavenie.

 

4. Unikátna kombinácia minerálnej vody lieči hneď niekoľko ochorení súčasne

Keby bola dudinská minerálna voda človekom, bez problémov by si mohla do životopisu napísať, že je flexibilná, nápomocná a schopná robiť viac vecí naraz. Pretože vďaka svojmu zloženiu dokáže liečiť aj ľudí s polymorbiditou (kombináciou ochorení kardiovaskulárneho aparátu s ochoreniami pohybového aparátu a nervovej sústavy). To je unikát v rámci európskych minerálnych vôd. Pri jednom pobyte v kúpeľoch tak viete naraz uľaviť nielen boľavým krížom či vyskočenej platničke, ale pomôcť aj vysokému krvnému tlaku či iným ochoreniam srdca. Okrem toho dudinská minerálna voda pomáha liečiť aj neurologické ochorenia a choroby z povolania.

 

5. Ten pravý čas na malé zmeny

Ak sa už dlho chystáte na zmeny v živote, môžete kúpeľný pobyt chápať ako medzník. Či už si sľúbite viac fyzickej aktivity, pravidelné cvičenie alebo väčší kontakt s prírodou, môžete s tým začať práve tu. Navyše lekári i vyškolení fyzioterapeuti sa s vami porozprávajú o zdravotných problémoch a ponúknu vám množstvo tipov, ako správne cvičiť. Môžete dostať aj základy tzv. Školy chrbta, čo je výbornou pomôckou na vykonávanie niektorých bežných úkonov v domácnosti bez bolesti.

 

6. Osvojte si novú fyzickú aktivitu

Určite sú dni, keď sa nezastavíte. Poviete si, že pohybu máte aj viac ako treba. Ale pozor! Nie je pohyb ako pohyb. Cielená fyzická aktivita, ideálne pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta je to najlepšie, čo môžete spraviť, ak sa chcete začať hýbať bez „boľavých” následkov. Využite preto možnosti, ktoré Kúpele Dudince ponúkajú a prejdite sa pocitovým chodníkom naboso, absolvujte terénnu kúru v prírode alebo objavte čaro severskej chôdze Nordic walking. Milovníkov vody určite poteší rehabilitačné plávanie.

Ak máte svoj obľúbený druh fyzickej aktivity, len na ňu nemáte toľko času, koľko by ste chceli, kúpeľný pobyt vám ho určite dopraje.

 

TIP PRE VÁS:
Ak radi bicyklujete, miestne Turisticko-informačné centrum prevádzkuje požičovňu bicyklov, v ktorej nájdete aj elektrobicykle. Okolie Dudiniec (a región Hont) je na tento šport ideálne - ponúka krásne cyklochodníky v prírode, ktoré zvládnu aj začiatočníci.

 

7. Využite kúpeľný pobyt na veci, ktoré ste doteraz odkladali

Až pri úplnom zastavení sa si uvedomíme, koľko toho vlastne chceme každý deň stihnúť. A tak sme často nútení odkladať, prekladať, posúvať termíny... Kaderníctvo, kozmetika, uvoľňujúca thajská masáž, zubár či kontrola znamienok – to všetko už nemusíte odkladať či prekladať, ale pohodlne vsunúť do svojho „kúpeľného” dňa počas pobytu, hoci aj kratšieho. Naše kúpele tvoria jeden komplex a aj naším cieľom sú komplexné služby. Pomedzi liečebné procedúry si tak stíhate vyriešiť aj doplnkové služby pre krásu či zdravie. Ak je vašou túžbou viac čítať, bicyklovať či plávať, máme na to ideálne podmienky.

 

Na ako dlho ísť do kúpeľov ako samoplatca?

Všetko závisí od vašich možností. Ideálna dĺžka sú aspoň tri týždne, no aj pri kratšom pobyte viete nastoliť malé zmeny, ktoré priaznivo ovplyvnia vaše zdravie. Oddych, žiadne povinnosti a „čistá hlava“ hoci aj na pár dní vedia určite pomôcť.

TIP PRE VÁS:
Vyberte si niektorý z liečebných pobytov na 13 nocí a dlhšie a ušetrite až 10 € na noc!