Infrasauna detoxikuje, tíši bolesť a pomáha pri chudnutí

20.04.2021

Vitálny svet Wellnea v liečebnom dome Rubín je obľúbeným miestom pre milovníkov oddychu vo vode či v saune. Správnym saunovaním totiž môžeme pomôcť organizmu vytvoriť si odolnosť voči viróznym infekciám dýchacích ciest, ale pomáha aj zrýchliť metabolizmus. Je to výborný nástroj pre vašu prevenciu. V našom wellness je okrem suchej či parnej sauny aj infrasauna. Obľube sa teší aj u tých, pre ktorých je pobyt vo fínskej saune z rôznych dôvodov náročný.

 

V tomto článku sa dozviete:

 • aké pozitívne účinky má infrasauna
 • ako sa v nej saunovať
 • dobré rady pred a po saunovaní
 • prečo plavky nechajte radšej mimo sauny 
Infrasauna - Kúpele Dudince

Infrasauna je vhodná aj pre ľudí s astmou, vysokým krvným tlakom aj pre tých, ktorých trápia srdcovocievne problémy. Naši kúpeľní lekári ju odporúčajú aj ako doplnkovú liečbu post-covidového syndrómu.

 

Pozitívne účinky infrasauny

 • detoxikácia, relaxácia a posilnenie imunity
 • tíši bolesti kĺbov a svalov, pomáha ako prevencia aj pri liečbe zápalov
 • prečisťuje pokožku
 • pomáha pri chudnutí a odstraňovaní celulitídy

 

Vedeli ste, že...

... pri jednom saunovacom cykle môžete vypotiť až 0,5 litra vody? S touto vodou z tela odchádza okrem toxínov aj soľ, vitamín C a iné minerálne látky.

 

7 zásad správneho saunovania v infrasaune

 1. Do sauny choďte osprchovaný s dôkladne osušenou pokožkou, bez plaviek v plachte.
 2. Zapnite dotykom vedľa sedadla ovládač - nastavený je na 10 min, po skončení limitu si ho znovu zatlačte. Dĺžka pobytu v infrasaune je individuálna, odporúčaná je 20 - 30 min.
 3. Pri saunovaní zvoľte polohu v sede – infra ohrievače sú nastavené práve na túto polohu.
 4. Kúru v infrasaune neopakujte ako v klasickej saune. Na jedno saunovanie stačí jeden dostatočne dlhý pobyt a potom sprcha.
 5. Po dokončení saunovania počkajte, kým sa úplne neprestanete potiť a nechajte telo vychladnúť. Potom si dajte vlažnú sprchu (nie je vhodné používať sprchové gély).
 6. Pred saunovaním a po ňom dodržiavajte pitný režim.
 7. Ak sa budete cítiť počas kúry nepríjemne alebo budete pociťovať bolesť hlavy či mdloby, okamžite opustite saunu a doplňte tekutiny. 

Dobre vedieť o saunovaní všeobecne

 • Poraďte sa so svojím lekárom, či je saunovanie pre vás vôbec vhodné s ohľadom na váš zdravotný stav.
 • Sauna sa neodporúča: tehotným ženám, diabetikom, pacientom s chorým srdcom, obličkami alebo štítnou žľazou, osobám s vysokým krvným tlakom.
 • Do sauny nechoďte s plným žalúdkom, ale tiež nie hladný, ani bezprostredne po značnej telesnej námahe.
 • Saunovať by ste sa mali nahí, ale zahalení plachtou, nakoľko vo Vitálnom svete Wellnea ide o zmiešaný typ sáun (muži + ženy).
 • Po skončení saunovania si doplňte tekutiny. Najvhodnejšie na pitie sú ovocné šťavy, čaje a minerálky.

 

Prečo ísť do sauny bez plaviek?

Saunovanie v plavkách je zdraviu veľmi škodlivé, a to nie len pre vás, ale aj pre ostatných. Sú totiž vyrobené zo 100 % syntetických umelých látok a už pri teplote 50 °C sa tieto látky uvoľňujú, sú silno rakovinotvorné a do tela sa dostávajú dýchacími cestami alebo pokožkou, čím škodíte sebe a aj ostatným saunujúcim. Do sauny vstupujte s plachtou aj preto, aby ste sa nepopálili na prehriatych drevených doskách a chránili sa pred infekciou.