Bankovanie

Bankovanie - Kúpele Dudince

Liečenie bankami (bankovanie alebo vákuová masáž) je metóda založená na prikladaní sklenených okrúhlych nádobiek – baniek s nahriatym vzduchom. V nich sa ochladzovaním vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku. Je to metóda veľmi stará, známa už v staroveku a používaná nielen k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, ale aj k mierneniu vnútorných potiaží. Banky sa aplikujú na chrbtici, len výnimočne na inom mieste. Po aplikácii bankovania je nutné vypiť dostatočné množstvo tekutín, čím sa výrazne napomáha vyplavovaniu škodlivín z tela.

 

Podtlak v banke vtiahne časť kože i podkožia do banky a spôsobí silné prekrvenie a prehriatie. Tým dochádza k zvýšenému okysličovaniu bunkového tkaniva, zrýchleniu látkovej výmeny a vyplavovaniu nahromadených škodlivín z tela. Bankovanie je vhodné aj pri doliečení po infarktoch, po mozgových príhodách, pri astme, alergiách, menštruačných poruchách a zápaloch.

Jedna z diagnóz, u ktorej je bankovanie vhodné a účinné je chronický reumatizmus. Pozitívny vplyv sa prejavuje na zlepšení prekrvenia kĺbu a zvýšenej sekrécii synoviálnej – medzikĺbnej tekutiny. Bankovanie môže odstrániť aj prípadné svalové spazmy v okolí postihnutého kĺbu.

 

Bankovanie je účinné u všeobecných problémov ako chronická bolesť hlavy, závraty, malátnosť, zmrznuté rameno, únava, a pod., ktoré vznikajú v dôsledku úzkosti, trápenia a telesnej bolesti. Použitie baniek je efektívne taktiež u vnútorných chronických ochorení ako vysoký krvný tlak, neuralgie (bolesti v priebehu nervu) a reumatizmus.

 

Pozitívne efekty:

  • zmiernenie bolesti
  • zvýšenie cirkulácie krvi a prívodu kyslíka
  • prekrvenie a okysličenie kritických bodov
  • odplavenie škodlivín z ich centra

 

Procedúru zabezpečuje masér.

Mám záujem o pobyt

 

Kategória: 
Ostatné procedúry
Lekár: 
Áno
Typ: 
Nadštandard
Čas: 
35 min
« všetky procedúry