Liečba pätnej ostrohy rázovou vlnou

66-ročná pacientka, dôchodkyňa

Osobná anamnéza:

 

v liečbe pre hypertenziu, DM typ II  na PAD,  v liečbe ortopéda pre bolesti váhonosných zhybov (kolien a bedrových zhybov), bolesti v celej chrbtici, opakovane doma ambulantná rehabilitačná liečba.

Už pri nástupe na kúpeľnú liečbu sa pacientka sťažovala na výrazné bolesti v oblasti ľavej päty, nemožnosť „dostúpenia“ na ľavú nohu.

 

Súčasné ochorenie:

 

Calcar calcanei l. sin. („pätná ostroha“)

Gonarthrosis gr. II-III l. sin.

Coxarthrosis bilat. gr. I-II

Pedes plani cum halux l. sin.

M.hypertonicus II/WHO/

DM typ II na PAD

 

Z vyšetrení:

 

Rtg snímok ľ. nohy (nov. 2012) - horný a dolný calcar calcanei (pätná ostroha)

 

Liečba pred zahájením liečby rázovou vlnou:

 

  • opakovane ambulantne liečba na rehabilitácii v mieste bydliska (elektroliečba, magnetoterapia, laser, rtg terapia) - bez efektu
  • analgetiká, antiflogistiká - bez efektu

 

Liečba rázovou vlnou:

 

Pre výrazne bolesti v ľavej päte, nemožnosť dostupovať na ľavú dolnú končatinu, pre bolesti zhoršenie spánku až nespavosť, zlyhanie predchádzajúcej liečby. Odporučená liečba rázovou vlnou v kombinácii s lokálnou kryoterapiou.

 

Priebeh liečby rázovou vlnou:

 

Už po prvej aplikácii rázovej vlny a lokálnej kryoterapie došlo k výraznému ústupu ťažkostí, pacientka prvykrát spala bez bolestí! Po 5-tich aplikáciach pacientka bez ťažkostí, bolesti v ľavej päte neudáva, chôdza  bez bolestí, bez šetrenia ľavej dolnej končatiny.

 

Záver:

 

Na záver možno konštatovať, že liečba rázovou vlnou bola veľmi úspešná, liečba prebehla bez komplikácii pri podávaní, pacientka bez bolestí pri chôdzi, cíti sa dobre.

 

MUDr. Dagmar Demeterová, vedúca lekárka, Kúpele Dudince a.s.