Výsledky liečby lokálnou kryoterapiou

59-ročná pacientka, marketingová riaditeľka

Osobná anamnéza:

 

v liečbe zníženej funkcie štítnej žľazy, nebývala chorá

v novembri 2011 úraz ľavého kolena s následným poškodením vnútorného a vonkajšieho  menisku verifikované magnetickou rezonanciou

 

Vyšetrenia:

 

Magnetická rezonancia: lézia mediálneho a laterálneho menisku ľavého kolena, osteoartróza III. stupňa, Bakerova cysta

 

Liečba operačná:

 

v decembri 2011 artroskopická operácia ľavého kolenného zhybu  s menisektómiou vonkajšieho a vnútorného menisku, extirpácia Bakerovej cysty a „schaving“ (vyhľadenie) chrupavky

 

Liečba pred aplikáciou lokálnej kryoterapie:

 

Stav pacientky hneď po operácii komplikovaný výraznými bolesťami kolenného zhybu, opuch a zápal synoviálnej (vnútrokĺbnej) výstelky ľavého kolena, chôdza za pomoci 1 francúzkej barle, opakovane punkcie výpotku v kolennom zhybe, aplikovanie kortikoidov vnútrokĺbne, stav pretrvával niekoľko mesiacov, po čiastočnom ústupe ťažkostí, zmiernenie bolestí a opuchov aplikovaná opakovane vnútrokĺbne kyselina hyalurónová, 5x aplikácia krvnej plazmy. I napriek tomu nedošlo k výraznému ústupu ťažkostí, pretrváva sústavne bolesť, opuch a zateplenie ľavého kolenného zhybu.

 

Pre pretrvávanie ťažkostí nás klientka priamo kontaktovala a informovala sa na lokálnu kryoterapiu. Na základe lekárského vyšetrenia a preštudovania zdravotnej dokumentácie bola doporučená lokálna kryoterapia.

 

Priebeh liečby lokálnou kryoterapiou:

 

Klientka absolvovala ambulantne 10x kryoterapiu lokálne na ľavý kolenný zhyb, procedúru tolerovala dobre, bolesť, opuch a zateplenia ľavého kolenného zhybu ustúpili.

 

Kontrolné vyšetrenie 4 týždne po liečbe lokálnou kryoterapiou:

 

Klientka bez opuchu a zateplenia kolenného zhybu, začína u nás s klasickou ambulantnou kúpeľnou liečbou (individuálny telocvik, hydrokineziterapia, elektroliečba, vodoliečba, minerálny kúpeľ).

 

Po absolvovaní ambulantnej liečby sa klientka cíti dobre, bolesti v kolene len pri neprimeranom fyzickom zaťažení a zmenách počasia, hybnosť v kolennom zhybe v plnom rozsahu, svalstvo dolnej končatiny posilnené, pacientka chodí bez opory.

 

Záver:

 

Aplikácia lokálnej kryoterapie na kolenný zhyb u pacientky s pooperačnými komplikáciami v zmysle zápalu vnútrokĺbnej výstelky kolena mala výrazný efekt a znamenala obrat v rehabilitácii klientky, zmiernenie bolestí, ústup výpotku a zápalu v ľavom kolene umožnil následne rehabilitáciu u klientky a obnovenie funkčnosti ľavého kolenného zhybu a celej dolnej končatiny.

 

MUDr. Dagmar Demeterová, vedúca lekárka, Kúpele Dudince a.s.